Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 stycznia 2016, 09:57

Activision Blizzard wykupuje większość aktywów Major League Gaming

Firma Activision Blizzard wykupiła za 46 milionów dolarów znaczną większość aktywów Major League Gaming - swego czasu wiodącej organizacji e-sportowej w Ameryce Północnej.

Po ponad 13 latach Major League Gaming przestaje istnieć w takiej postaci, jaką znaliśmy dotychczas. - Activision Blizzard wykupuje większość aktywów Major League Gaming - wiadomość - 2016-01-04
Po ponad 13 latach Major League Gaming przestaje istnieć w takiej postaci, jaką znaliśmy dotychczas.

Świat profesjonalnego e-sportu czekają spore zmiany. Założona w 2002 roku Major League Gaming – swego czasu największa e-sportowa organizacja w Stanach Zjednoczonych i pierwsza liga dla graczy przedstawiana w telewizji – sprzedała zdecydowaną większość swoich aktywów firmie Activision Blizzard. Transakcja opiewa na kwotę 46 milionów dolarów.

Czy e-sportowy oddział Activision Blizzard będzie w stanie zagrozić ESL? - Activision Blizzard wykupuje większość aktywów Major League Gaming - wiadomość - 2016-01-04
Czy e-sportowy oddział Activision Blizzard będzie w stanie zagrozić ESL?
Activision Blizzard wykupuje większość aktywów Major League Gaming - ilustracja #3

Wraz z przejęciem większości aktywów przez Activision Blizzard Major League Gaming straciło jednego ze swych założycieli – zwolnionego ze stanowiska dyrektora generalnego Sundance'a DiGiovanniego. Zasoby MLG, które teraz z pewnością przejdą w ręce e-sportowego oddziału giganta z Santa Monica, będą zarządzane m.in. przez Mike'a Sepso, który odszedł z organizacji po kilkunastu latach właśnie na rzecz Activision Blizzard. Warto dodać, że w katalogu e-sportowym giganta znajdują się takie tytuły jak: Call of Duty, Hearthstone, World of Warcraft, Heroes of the Storm i StarCraft.

Według informacji rozesłanych do akcjonariuszy, Major League Gaming pozbyło się na rzecz Activision Blizzard praktycznie wszystkiego, pozostawiając sobie wyłącznie zasoby pieniężne, konta bankowe, niektóre należności oraz studio Agora Games, wykupione w 2009 roku. Wydawca takich serii jak Call of Duty czy Guitar Hero przejął również część długów MLG. Wraz ze sprzedażą większości zasobów ze stanowiska dyrektora generalnego zwolniony został Sundance DiGiovanni, jeden z założycieli organizacji. Zastąpi go Greg Chisholm, który do tej pory zarządzał finansami. Decyzja ta została podjęta bez wiedzy akcjonariuszy, co jest dozwolone, ale z pewnością nie spotka się z ich entuzjazmem. Cała sytuacja nieprzyjemnie zaskoczyła zresztą udziałowców – powszechnie uważa się, że zarobione 46 milionów dolarów zostanie przeznaczone głównie na spłatę długów MLG. Jako że organizacja od dłuższego czasu zmaga się ze spłatami kolejnych należności, suma pozostała do podziału dla inwestorów z pewnością nie będzie duża.

Major League Gaming przez lata było wiodącą organizacją e-sportową, jednak od pewnego czasu traciło na znaczeniu za sprawą ESL. Z kolei Activision Blizzard najwidoczniej planuje zamieszać nieco w świecie profesjonalnego grania – w październiku firma założyła oddział odpowiedzialny za e-sport. Jako że żadna ze spółek jeszcze nie skomentowała całej sytuacji, nie wiemy, jaki wpływ będzie to miało na organizację poszczególnych rozgrywek. Można się jednak spodziewać, że gigant z Santa Monica będzie chciał uzyskać monopol w organizowaniu turniejów w wydawane przez siebie tytuły – co stawia pod znakiem zapytania przyszłość ogłoszonego we wrześniu Call of Duty World League.

  1. Oficjalna strona internetowa organizacji Major League Gaming
  2. Oficjalna strona internetowa firmy Activision Blizzard

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej