autor: Bartłomiej Sagan
240 milionów dolarów w bitcoinach straci programista, jeśli nie przypomni sobie hasła
Krótka pamięć może prowadzić do niekorzystnych dla zapominalskiego rezultatów. Pewien niemiecki programista może odczuć to na własnej skórze poprzez utratę bitcoinów wartych około 240 milionów dolarów.
Każdemu zdarza się zapomnieć ten czy inny szczegół w trakcie swojego życia. Zazwyczaj jednak nie ma to większego wpływu na egzystencję danej osoby. Stefan Tomas, mieszkający w San Francisco niemiecki programista, już wkrótce może jednak na własnej skórze poczuć bolesny efekt zawodnej pamięci. Rzeczą, której zapomniał jest bowiem hasło do dysku zawierającego kody dostępu do jego wirtualnego portfela z bitcoinami wartymi około 240 milionów dolarów (stan aktualny w momencie pisania tekstu), a kartka z rzeczonymi danymi zaginęła w mroku historii. Obecnie z dziesięciu prób na wprowadzenie prawidłowego hasła zostały już tylko dwie.
Fortuna Stefana Tomasa może przepaść w wyniku drobnej nieuwagi z prostej przyczyny. W 2011 roku mężczyzna otrzymał 7002 jednostki wirtualnej waluty za stworzenie informatywnego filmu, tłumaczącego czym jest bitcoin ("What is bitcoin?"). W tym czasie pojedyncza sztuka kosztowała od 2 do 6 dolarów (na dzień dzisiejszy cena wynosi 34 tysiące dolarów). Programista umieścił kody do portfela na dysku, który następnie zaszyfrował, a hasło pozwalające na dostęp do zawartości nośnika zapisał na kartce papieru, która jeszcze tego samego roku zaginęła.
Niemiec nie jest jedyną osobą cierpiącą z powodu braku możliwości skorzystania z posiadanego bogactwa. Według Chainalysis, firmy przetwarzającej dane związane z kryptowalutami, aż 20% z 18,5 miliona istniejących bitcoinów znajduje się w wirtualnych portfelach, które są zablokowane. Według informacji od Wallet Recovery Services, przedsiębiorstwa pomagającego przywrócić utracony dostęp do kont, otrzymują oni dziennie około 70 próśb o pomoc przy odzyskaniu kwot rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów.