futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 22 lipca 2021, 11:30

Samsung śpi na pieniądzach. Czemu ich nie wydaje?

Samsung Electronics od kilku lat nie dokonał dużej inwestycji, kumulując kapitał. Obecnie firma posiada na kontach 182 mld dolarów, których na razie nie planuje wydać.

Jak podaje koreański Pulse, Samsung Electronics w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zwiększył aktywa obrotowe (czyli takie o dużej płynności, które mogą zostać szybko spieniężone) o blisko 9,5 mld dolarów, co dało łączną kwotę 182 mld dolarów. Góra pieniędzy, na której śpi koreański gigant będzie prawdopodobnie stale rosła, aż do opuszczenia więzienia przez jego szefa, co powinno nastąpić za około 12 miesięcy.

Pozbawiona szefa firma Samsung Electronics straciła moc decyzyjną. Jak tłumaczy Lee Chang-ha, wiceprezes Korea Semiconductor Industry Association, duże przejęcia i ogromne inwestycje w fabryki układów scalonych nie mogą się odbyć bez zgody przebywającego w więzieniu Lee Jae-yonga.

Następca elektronicznego tronu

Lee Jae-yong przejął stery w Samsungu w 2014 roku, kiedy jego ojciec dostał ataku serca. Jak podaje BBC, w celu płynniejszego przejęcia władzy oferował łapówki, w tym także ówczesnej prezydent Korei Południowej, Park Geun-hye. Koreański sąd wycenił przestępczą działalność nowego szefa Samsunga na 7,8 mln dolarów i skazał go w 2017 roku na 5 lat więzienia. Ostatecznie wyrok został zmniejszony o połowę, a jego wykonanie zawieszone aż do stycznia 2021 roku, kiedy to sąd zadecydował o powrocie Lee Jae-yonga do więzienia na 18 miesięcy.

Samsung Electronics to wciąż ważny gracz na rynku, jednak jego kondycja nie wydaje się najlepsza. Globalna wysyłka smartfonów w pierwszej połowie tego roku wyniosła 134 miliony sztuk, nie osiągając nawet połowy rocznego celu (280 milionów) i pozostając poniżej rekordu z 2017 roku – 160 milionów sztuk wysłanych w pierwszych sześciu miesiącach. Firma nie jest również w stanie wykorzystać szansy, jaką dały sankcje nałożone na Huaweia w USA, przegrywając przetargi na sprzęt 5G dla amerykańskich operatorów z Ericssonem i Nokią.

Samsung śpi na pieniądzach. Czemu ich nie wydaje? - ilustracja #1
Jedyne co rośnie w Samsungu, to stan konta (po lewej). Wyniki sprzedaży smartfonów (środkowy wykres) i udział w rynku 5G (po prawej) raczej nie zadowolą inwestorów. Źródło: Pulse.

Samsung od lat prowadzi dość ostrożną politykę, a przejęcie firmy Harman (branża audio) w 2016 roku było ostatnią inwestycją wartą powyżej 1 mld dolarów. W 2019 roku firma rozważała przejęcie holenderskiego producenta układów scalonych NXP, jednak nic z tego nie wyszło. Samsung planuje wartą 17 mld dolarów inwestycję w fabryki w Teksasie, nie jest jednak pewne, kiedy to nastąpi. Bloomberg podaje, że budowa może rozpocząć się w 2022 roku, a produkcja ruszy pod koniec 2024 roku.

Samsung śpi na pieniądzach. Czemu ich nie wydaje? - ilustracja #2
Samsung Nano City w Onyang (Korea Południowa). Źródło: Samsung.

Kumulowanie środków daje firmie komfortową sytuację i pozwoli przetrwać zapewne niejeden kryzys. Konkurencja jednak nie śpi, a bez agresywnej strategii rozwoju i głośnych przejęć pozycja Samsunga może słabnąć, zwłaszcza w tak dynamicznej branży jak elektronika.

  1. Oficjalna strona Samsung Polska
  2. Zobacz, ile co sekundę zarabia Amazon, Microsoft i Apple
  3. Dlaczego brakuje chipów? Znamy powody

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Ma doktorat z rozwoju miast, czym chętnie chwali się znajomym przy każdej możliwej okazji. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie jest redaktorem w Futurebeat.pl odpowiedzialnym za publicystykę i testy sprzętu. Czasem też zrecenzuje jakąś grę o budowaniu, w końcu ma z tego doktorat. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej