autor: Witold Ciemierz
Sfrustrowani rodzice sprzedali botom rysunek PS5
Na niemieckiej wersji serwisu eBay pewnej parze udało się sprzedać własnoręcznie narysowany obraz PlayStation 5. Nabywcą został prawdopodobnie jeden z właścicieli znienawidzonych botów.
- parze z Niemiec udało się „wrobić” bota zakupowego w nabycie obrazka PS5 zamiast konsoli;
- całe przedsięwzięcie miało być zemstą na tzw. scalperach, oskarżanych przez wiele osób o podbijanie cen najnowszego sprzętu.
Niecodzienna sytuacja miała miejsce na niemieckim eBayu, kiedy to poirytowani brakiem możliwości zakupu konsoli dla swojego dziecka rodzice postanowili wziąć odwet na grupie, która w ich mniemaniu jest sednem problemu z dostępnością nowych konsol. Własnoręcznie narysowali na kartce papieru PS5, a następnie wystawili swoją pracę na popularnym serwisie aukcyjnym.
Finalnie „PlayStation 5” znalazło swego nabywcę, który najprawdopodobniej był jednym z botów wykorzystywanych teraz nagminnie do jak najszybszego wykupowania pojawiających się w sieci konsol, a następnie oferowania ich po znacznie wyższej cenie. Co prawda nie był to dla potencjalnego scalpera cios zbyt dotkliwy, gdyż całkowity koszt obrazu wyniósł 10,39 euro (4,73 + koszty przesyłki 5,66), ale założyć można, iż nie o zarobek tu chodziło, a raczej o zwrócenie uwagi na narastający w branży problem.
Pomimo pozytywnego wydźwięku, jaki wywołała wspomniana akcja, pamiętać należy, iż w ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej prób oszustw oraz wyłudzeń, a jednym ze sposobów, jaki stosują nieuczciwi sprzedawcy jest właśnie oferowanie zdjęć czy ilustracji sprzętu zamiast właściwych produktów. W czasach, w których karty graficzne czy konsole PS5 znikają krótko po tym, jak pojawią się na portalu aukcyjnym, wiele osób nie przykłada należytej uwagi do tego, aby dokładnie zapoznać się z opisem, a tym samym zwiększają szansę, że to właśnie oni zostaną nabrani przez oszustów.
Kłopoty ze zdobyciem wymarzonego sprzętu nie są domeną jedynie graczy konsolowych, ale również osób chcących stać się posiadaczami najnowszych kart GeForce RTX 3000. Niesprzyjające okoliczności piętrzą się od miesięcy i póki co nie widać, aby coś w tej kwestii miało się zmienić. Pandemia w sposób istotny uderzyła w łańcuchy dostaw oraz możliwości produkcyjne firm odpowiedzialnych za tworzenie czipów, a boty polujące na okazję z pewnością sytuacji nie poprawiają. Ponadto w ostatnim czasie pojawił się całkiem niespodziewany problem, który także odbije się negatywnie na dostępności najbardziej pożądanych w świecie technologii produktów, a jest nim zator na Kanale Sueskim spowodowany przez kontenerowiec Ever Given.
- Nasila się handel zdjęciami RTX 3000
- AMD nie ograniczy możliwości kopania kryptowalut
- NVIDIA szykuje potężne narzędzie dla górników BTC