futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 1 grudnia 2020, 15:55

Malarz niepotrzebny - roboty zajmą się remontami

Startup Canvas zaprojektował robota, który potrafi samodzielnie malować pomieszczenia. Taki sprzęt może być bardzo pomocny na placach budowy w czasach ograniczeń pandemicznych.

W SKRÓCIE:
  • robot wykończeniowy startupu Canvas samodzielnie pomaluje pomieszczenie, zrobi to taniej i szybciej od człowieka;
  • coraz bardziej zauważalna jest tendencja do automatyzacji prac budowlanych, roboty malujące Canvas lub Okibo to doskonałe przykłady.

W czasach pandemii nacisk kadzie się na pracę zdalną, ograniczając kontakty między pracownikami. Jednak jest całe mnóstwo zajęć, które można wykonać tylko osobiście. Wiedzą o tym doskonale firmy budowlane i remontowe. Startup Canvas opracował całkiem ciekawe rozwiązanie, przeznaczone dla wykonawców działających na rynku nieruchomości. To autonomiczny robot, potrafiący malować pomieszczenia sprawniej od człowieka.

Według informacji w serwisie Interesting Engineering startup Canvas powstał w 2017 roku i zebrał 19 mln dolarów na realizację swojego celu – automatyzacji procesów wykończeniowych w pracach budowlanych. Na liście podmiotów, które pomogły sfinansować projekt, znajdziemy takie nazwy jak Innovation Endeavors, Obvious Ventures, Brick & Mortar Ventures czy Grit Ventures.

Robot wykończeniowy zaprojektowany przez Canvas wykorzystuje zmodyfikowane ramię firmy JLG i zespół czujników, co umożliwia mu nieprzerwaną i samodzielną pracę. Zespół stojący za startupem twierdzi, że jego robot potrafi pracować szybciej i dokładniej od człowieka. Aktualnie ma być wykorzystywany głównie w pracach związanych z instalowaniem płyt gipsowo-kartonowych w budynkach o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych. Przy tym, w odróżnieniu od wielu innych firm robotycznych, które wypożyczają tylko sprzęt, Canvas zapewnia także przeszkolonych w obsłudze pracowników z Międzynarodowego Związku Malarzy i Branży Pokrewnych.

Malarz niepotrzebny - roboty zajmą się remontami - ilustracja #1
Robot-malarz opracowany przez zespół Canvas

Nie jest to jedyna inicjatywa w automatyzacji procesów budowlanych. Podobną maszynę zaprojektował izraelski zespół Okibo. Jego robot malujący wykorzystuje ramię niemieckiej firmy Kuka. Ci projektanci mają zamiar stworzyć także dużo większe automaty, które będą malować i ocieplać fasady wielopiętrowych budynków.

To tylko jedne z wielu przejawów automatyzacji prac budowlanych. Firma Hilti stworzyła półautomatycznego robota do wykonywania wierceń (w szczególności tych w suficie). Także w tym przypadku jest to samojezdna platforma z pojedynczym ruchomym ramieniem. Wystarczy wczytać plan prac np. z oprogramowania AutoCAD i przy wykorzystaniu mapy pomieszczeń z tachimetru Jaibot (bo tak nazwano tę maszynę) wykona samodzielnie wszystkie odwierty (odsysając od razu pył i zanieczyszczenia).

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej