futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 9 stycznia 2020, 12:36

Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda

Na targach CES 2020 nie brakuje osobliwych produktów i technologii. Można tam znaleźć lampę leczącą dysleksję czy inteligentną matę do łazienki.

Jak na Vegas przystało, na targach CES nie zabrakło produktów wyjątkowych i osobliwych, nawet jeśli na pozór wyglądają normalnie. - Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda - wiadomość - 2020-01-09
Jak na Vegas przystało, na targach CES nie zabrakło produktów wyjątkowych i osobliwych, nawet jeśli na pozór wyglądają normalnie.

Targi Consumer Electronic Show w Las Vegas to trochę taki odpowiednik E3, tyle że w kwestii najnowszych technologii użytkowych i sprzętu. W dobie popularności szeroko pojętych produktów „smart” oraz kampanii crowdfundingowych pozwalających sfinansować najdziwniejsze projekty, co roku na CES pojawiają się więc produkty nieco bardziej wyjątkowe niż zwijane ekrany czy autonomiczne samochody. Wybraliśmy dla Was kilka takich „perełek” targów CES 2020.

Smartmata łazienkowa Mateo Bath Mat

Inteligentne ubrania pozwalające słuchać muzyki czy wezwać pomoc to już norma. Czas na smart matę łazienkową. Mateo Bath Mat wygląda jak zwykły dywanik łazienkowy, pozwalający komfortowo zakończyć kąpiel i nie nachlapać na podłogę, ale tak naprawdę potrafi dużo więcej. Pod typowo „ręcznikowym” materiałem kryje się bowiem waga i skaner stóp, który dzięki obowiązkowej aplikacji dostarcza sporo dodatkowych informacji.

Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda - ilustracja #2

Mateo Bath Mat może zidentyfikować każdego domownika po jego indywidualnym odcisku stopy i zbierać konkretne dane dla każdej osoby. Skanując stopę sprawdza, jaka jej część ma kontakt z podłożem i na tej podstawie może zasugerować odpowiednie ćwiczenia na posturę, a nawet wykryć cukrzycę. Natomiast w przypadku dzieci dywanik na bieżąco informuje o zmianie numeru obuwia. Przy takich funkcjach ciągłe śledzenie postępów (lub ich braku) w diecie to już oczywista oczywistość. A na koniec matę można po prostu wrzucić do pralki i wyprać.

Na targach zaprezentowano na razie prototyp z zamiarem wystartowania z kampanią crowdfundingową. Firma chce rozpocząć produkcję pod koniec roku z ceną 179 dolarów za najdroższy model, potrafiący wykryć poziom tkanki tłuszczowej w naszym ciele.

  1. Oficjalna strona firmy Mateo

Lioness 2 – “inteligentny” wibrator

Smartgadżety erotyczne coraz śmielej wkraczają na targi CES, zwłaszcza po zeszłorocznej aferze, kiedy to firma Lora DiCarlo otrzymała za swój masażer nagrodę targów w dziedzinie robotyki, następnie jej tę nagrodę odebrano, by po pewnym czasie cofnąć tę decyzję i przyznać nagrodę ponownie. Lora DiCarlo wróciła na targi z nowymi produktami Baci, Osé i Onda, ale my zwracamy uwagę na konkurencyjny produkt – „inteligentny” wibrator Lioness 2.

Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda - ilustracja #3

Naszpikowana sensorami „lwica” wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, które badają intensywność doznań i na tej podstawie daje odpowiednie wskazówki odnośnie użytkowania. Badane są również indywidualne preferencje i powtarzające się schematy, by później wszystkie te dane wykorzystać do jeszcze przyjemniejszych, przyszłych sesji. Nowości w oprogramowaniu Lioness 2 mają być także dostępne dla posiadaczy poprzedniej wersji w formie aktualizacji.

  1. Oficjalna strona Lioness

Lexilight - lampa lecząca dysleksję

Dokładne powody występowania dysleksji nie są jeszcze znane, ale część badań mówi o dominacji obu oczu u dotkniętych nią osób zamiast typowo jednego, przez co litery podczas czytania mogą być zamazane lub odwrócone lustrzanie. Pomóc ma w tym specjalna lampa Lexilight francuskiej firmy Lexilife.

Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda - ilustracja #4

Lexilight świeci żarówką LED w formie specjalnie przygotowanej sekwencji błysków, co pozwala mózgowi przyswajać informacje tak, jakby dominowało tylko jedno oko. Tekst nie jest wtedy tak zaburzony i osobie z dysleksją ponoć czyta się o wiele łatwiej. Specjalne pokrętło pozwala dostosować pulsowanie światła pod indywidualne potrzeby danego użytkownika. Firma współpracuje z organizacjami wspierającymi osoby z dysleksją i 90% testujących sygnalizowało wyraźną poprawę. Urządzenie kosztuje jednorazowo 549 euro lub 49 euro miesięcznie i dostępne jest z 30-dniowym okresem próbnym.

  1. Oficjalna strona firmy Lexilife

U - inteligentny kran

Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda - ilustracja #5

Jeśli smartmata łazienkowa czy lodówka podłączona do wifi to jeszcze za mało, by nasz dom był “inteligentny”, może warto wyposażyć go w smart krany firmy Moen? Bateria nazwana po prostu „U” (dzięki zakrzywionemu kształtowi) to sterowany głosem robot, który dzięki asystentowi Google bądź Aleksie od Amazona potrafi na komendę odmierzyć wybraną ilość wody o konkretnej temperaturze. Dostępne jest także tworzenie indywidualnych presetów, by przykładowo komendą „kawa” napełnić swój ulubiony kubek. Koszt kranu U nie jest jeszcze znany. W zeszłym roku firma Moen pokazywała sterowany głosem prysznic.

  1. Oficjalna strona firmy Moen

Impossible Pork - sztuczna wieprzowina

Hity CES 2020 - smartmata łazienkowa, smartkran i inne cuda - ilustracja #6

W zeszłym roku firma Impossible Foods otrzymała nagrodę targów za burgera, który smakował praktycznie jak każdy dobry burger, tyle że użyta w nim wołowina nie posiadała żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego. W tym roku twórcy idą za ciosem i przedstawili Impossible Pork, czyli sztuczną wieprzowinę. Substytut mięsa wyprodukowany jest wyłącznie z roślin i nie ma w sobie żadnych hormonów zwierzęcych ani antybiotyków. Dziennikarz, który testował smak produktu na miejscu opisał go jako „bardzo zbliżony do prawdziwej wieprzowiny”.

  1. Oficjalna strona firmy Impossible Foods
  2. Nasze podsumowanie targów CES 2020
  3. CES 2020 – strona oficjalna

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej