futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 31 marca 2020, 13:48

8-letni Radeon szybszy w Doom Eternal od układów Nvidii

Hardware Unboxed przeprowadziło test wydajności starszych kart grafiki w grze Doom Eternal. Okazało się, że układy AMD wygrywają z równie wiekowymi GeForce'ami, a Radeon HD 7970 z 2012 roku radzi sobie lepiej od o wiele młodszych konkurentów.

8-letni Radeon szybszy w Doom Eternal od układów Nvidii - ilustracja #1
Starcie starszych modeli Radeonów i GeForce’ów w Doom Eternal przyniosło ciekawy rezultat.

Od zeszłego tygodnia gracze mogą cieszyć się nową odsłoną serii Doom, która najwyraźniej spełniła oczekiwania fanów. Oczywiście zawsze znajdą się tacy, którzy nie dowierzają oficjalnym wymaganiom sprzętowym i wolą wstrzymać się z zakupem do czasu pojawienia się testów wydajności. Jeden z nich przeprowadził kanał Hardware Unboxed w serwisie YouTube, a wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące. Otóż okazuje się, że starsze układy Nvidii wyraźnie przegrywają z produktami AMD tej samej generacji w Doom Eternal, często wbrew wynikom testów użytkowników. GeForce 780 Ti z końca 2013 roku powinien radzić sobie nieco lepiej od debiutującego w tym samym czasie Radeona R9 290. Tymczasem w grze id Software model Nvidii osiąga średnio zaledwie 37 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD na niskich detalach, podczas gdy model „czerwonych” w identycznych warunkach nie spada poniżej 80 fps-ów, a średnio utrzymuje 99 fps-ów.

Nie to jest jednak najdziwniejsze. W identycznych ustawieniach, jak podano powyżej, stareńki Radeon HD 7970 jest w stanie utrzymać prędkości animacji na średnim poziomie 65 klatek na sekundę z maksymalnym spadkiem do 50 fps-ów. Tym samym układ AMD z 2012 roku radzi sobie z Doom Eternal lepiej nie tylko od wspomnianego GeForce’a 780 Ti, ale też od GTX-a 960, który debiutował w 2015 roku! Również GeForce 1050 Ti z 2016 roku wypada nieco gorzej od HD 7970, aczkolwiek ze stratą zaledwie kilku fps-ów. Sytuacja pozornie poprawia się na korzyść Nvidii po włączeniu dynamicznego skalowania rozdzielczości (RS), ale tylko na tyle, by 1050 Ti minimalnie wyprzedziło model AMD. Poza tym układy „czerwonych” wciąż dominują w czołówce zestawienia, aczkolwiek w obu przypadkach GeForce GTX 980 Ti wypadł najlepiej ze wszystkich przetestowanych kart.

Fragment zestawienia wydajności kart grafiki w Doom Eternal. Źródło: Hardware Unboxed.

Skąd te – wydawałoby się – absurdalne wyniki? Zdaniem Hardware Unboxed, przyczyną może być słabsza optymalizacja sterowników Nvidii pod kątem starszych kart grafiki. W ostatnich latach producent Radeonów wyraźnie dopracował swoje oprogramowanie, co przełożyło się na wzrost wydajności zarówno nowych, jak i dawnych układów. Jednocześnie firma znana jest z początkowych problemów ze sterownikami, przez co karty „czerwonych” zyskują na wydajności dopiero z kolejnymi aktualizacjami. W serwisach technologicznych funkcjonuje nawet hasło „dobre wino AMD” na określenie tego „dojrzewania” GPU kalifornijskiej spółki.

8-letni Radeon szybszy w Doom Eternal od układów Nvidii - ilustracja #3
AMD nie zapomina o wspieraniu starszych kart grafiki.

Mimo wszystko to tylko skromne zwycięstwo AMD, które musiało ustąpić Nvidii w walce na wyższych poziomach szczegółowości grafiki (via Hardware Unboxed). W zeszłotygodniowych testach na detalach Ultra (bez RS) w pierwszej piątce znalazły się wyłącznie nowe GeForce’y, wyraźnie wyprzedzające najlepsze układy „czerwonych” w każdej rozdzielczości. Najwyraźniej ostatnie Radeony jeszcze nie zdążyły „dojrzeć” do swoich możliwości.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej