Pac-Man 256
Zręcznościówka typu endless runner oparta na kultowej marce Pac-Man. Pac-Man 256 to produkcja free-to-play z opcjonalnymi mikropłatnościami. Wyprodukowanie gry zlecono studiu Hipster Whale, twórcom podobnego w założeniach i popularnego Crossy Road.
producent: Hipster Whale wydawca: Bandai Namco Entertainment Strona oficjalna
Pac-Man 256 jest zręcznościówką typu endless runner, stworzoną na licencji marki Pac-Man, obchodzącej w 2015 roku 35-lecie istnienia. Firma Bandai Namco zleciła opracowanie tytułu studiu Hipster Whale, producentom słynnego Crossy Road. Gra została wydana na platformie PS4, PC itd. w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami.
Pac-Man 256 jest zręcznościówką z nieskończoną rozgrywką (podobny model rozgrywki Hipster Whale zaserwowało w Crossy Road). Gracz przejmuje w niej kontrolę nad wiecznie głodnym bohaterem, który ucieka przed morderczym glitchem, jaki atakował oryginalnego, arcade’owego Pac-Mana z 1980 roku z chwilą osiągnięcia tytułowego 256 poziomu. Ciekawy pomysł ma na celu zwrócenie uwagi na bogatą historię marki.
W grze przemierzamy niekończący się labirynt. Celem rozgrywki jest pożarcie jak największej liczby żółtych kulek i uzyskanie rekordowego wyniku punktowego. Przeszkadza w tym nie tylko goniący nas glitch, ale też arcywrogowie Pac-Mana, czyli kolorowe duszki. Na szczęście na planszy co i rusz pojawiają się Kulki Mocy, które przemieniają bohatera w nieznającą strachu maszynę do pożerania. Przemierzając labirynt natkniemy się też na inne power-upy oraz dobrze punktowane owoce.
W Pac-Man 256, wzorem poprzedniej gry studia Hipster Whale, nie mogło zabraknąć ogromnej liczby bonusów do odblokowania. Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o cieszącej oko izometrycznej oprawie graficznej, inspirowanej oryginałem sprzed 35 lat.
Minirecenzja Pac-Man 256 – klasyk w nowym wcieleniu
- Udana próba przeniesienia klasycznego Pac-Mana do gatunku endless runner;
- Niemalże wzorowy system free-to-play z całkowicie opcjonalnymi mikropłatnościami oraz „życiami” bez których i tak da się grać;
- System odblokowywanych z biegiem czasu power-upów skutecznie urozmaica rozgrywkę;
- Gra doskonała zarówno dla największych fanów Pac-Mana, jak i dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z grami wideo.
Pac-Man to legendarny bohater gier wideo, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu fanowi elektronicznej rozrywki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w oryginalnej produkcji po dotarciu do 256 poziomu występował słynny glitch, „zjadający” połowę planszy. W najnowszej odsłonie serii, zatytułowanej Pac-Man 256, błąd ten stał się jednym z głównych bohaterów zabawy.
Rozgrywka przebiega w sposób znany z innych przygód żółtego, okrągłego herosa. Gracze kierują bohaterem poruszającym się w labiryncie pełnym duchów i niewielkich punktów, które trzeba pożerać. W odróżnieniu od klasycznych części, w tym przypadku lokacja ciągnie się jednak w nieskończoność, a my cały czas musimy kierować się do przodu, uciekając przez wspomnianym glitchem pochłaniającym planszę od dołu.
Krótko pisząc jest to swego rodzaju endless runner i jak to zazwyczaj bywa w tym gatunku, naszym celem jest ciągłe bicie wcześniej osiągniętych wyników. W tym przypadku nie liczy się jednak pokonana odległość, a ilość zjedzonych punktów. Dzięki nim odblokowujemy także power-upy. Oprócz zwykłych dużych kulek, sprawiających, ze Pac-Man może przez chwilę zjadać duchy, z biegiem czasu zyskujemy dostęp do gadżetów pokroju bomb czy lasera. Maksymalnie możemy przypisać trzy rodzaje tego typu ułatwień, które pojawiają się później na planszy, ułatwiając i urozmaicając rozgrywkę.
To jednak nie jedyna nowość. Rzeczone „dopalacze” da się bowiem ulepszać za znalezione monety. Co ciekawe, udoskonalanie power-upów wiąże się z ich chwilową nieobecnością. Chodzi o to, że proces ich wzmacniania trochę trwa. Na początku jest to kilka minut, ale z każdym kolejnym poziomem czas ten się wydłuża, a w trakcie ulepszania nie możemy korzystać z danej mocy.
Kolejną nowinką jest nietypowy model biznesowy free-to-play, w którym zastosowano system energii, ale po wykorzystaniu wszystkich żyć (regenerują się z biegiem czasu) i tak bawimy się dalej, tyle, że bez możliwości korzystania z power-upów. Dodatkowo umożliwiono dokonanie zakupu dającego nielimitowaną liczbę kredytów, więc zarówno miłośnicy darmowej rozrywki z pewnymi, niezbyt wielkimi ograniczeniami, jak i osoby wolące zapłacić za wersję premium znajdą tu coś dla siebie.
Sumując to wszystko wychodzi, że Pac-Man 256 to bardzo, ale to bardzo udana produkcja, w którą po prostu trzeba zagrać, niezależnie czy jesteś wieloletnim fanem Pac-Mana, czy też dopiero zaczynasz przygodę z elektroniczną rozrywką.
Ostatnia modyfikacja 28 maja 2015
Tryb gry: single player
Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)
Ocena użytkowników: 5 / 10 na podstawie 16 głosów czytelników.
Klasyfikacja PEGI Pac-Man 256
Pac-Man 256 Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i3 2.93 GHz
- 1 GB RAM
- karta grafiki 512 MB GeForce 8800/Radeon HD 3570 lub lepsza
- 100 MB HDD
- Windows XP
- Zalecane:
- Intel Core i5 3.2 GHz
- 2 GB RAM
- karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
- 100 MB HDD
- Windows 7