Decay of Logos
Niezależne RPG akcji z elementami gry przygodowej, inspirowane takimi seriami jak The Legend of Zelda i Dark Souls. Grając w Decay of Logos lądujemy w krainie fantasy, której największym problemem są spory w rodzinie królewskiej.
producent: Amplify Creations wydawca: Rising Star Games Strona oficjalna
Decay of Logos jest oryginalną hybrydą gry RPG akcji i przygodowej, opracowaną przez niezależne studio Amplify Creations. Produkcja pojawiła się na wielu platformach, na których liście znajduje się PS4, Switch itd.. Źródeł inspiracji dla deweloperów należy doszukiwać się nie tylko w prozie J.R.R. Tolkiena oraz w nordyckim folklorze, lecz także w twórczości japońskiego studia Ghibli (Księżniczka Mononoke) oraz w produkcjach pokroju The Legend of Zelda czy nawet Dark Souls.
Fabuła
Decay of Logos przenosi gracza do klasycznego świata fantasy, na teren królestwa trapionego wewnętrznymi problemami. Królewska rodzina cieszyła się życiem w pokoju i dostatku, podobnie jak mieszkańcy podległych jej włości. Komplikacje rozpoczęły się w momencie, gdy królowa umarła przy porodzie. Córka, jaką wydała na świat, stała się oczkiem w głowie władcy – od jej narodzin zaczął on zaniedbywać swoich synów. Lata mijały, a ogarnięci żądzą władzy książęta oddali się zarządzaniu należącymi do nich dzielnicami.
W tym momencie na arenę wkracza gracz, wcielający się w młodą mieszkankę jednej z wiosek. Osada padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych najeźdźców, z którego udało się wyjść cało jedynie głównej bohaterce. Dziewczyna poprzysięgła zemstę na najeźdźcach, a jedynym tropem, jaki mógłby zaprowadzić ją do osób odpowiedzialnych za tę masakrę, jest królewska symbolika na pancerzach zbrodniarzy. Protagonistka wyrusza na północ, rozpoczynając tym samym pełną niebezpieczeństw podróż. Na szczęście nie jest w niej osamotniona – w wyprawie towarzyszy jej Elk, czyli tajemnicza istota przypominająca jelenia.
Mechanika
W Decay of Logos na platformie PS4, Switch itd. akcja prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Świat gry ma półotwarty charakter. Swoistą bazę wypadową stanowi wioska, z której przechodzimy na kolejne terytoria fantastycznej krainy. Zwiedzając poszczególne sektory, odkrywamy czające się w nich tajemnice, a także odnajdujemy cenne przedmioty i poznajemy zamieszkujące je postacie niezależne. Należy odnotować, że to, jak odnosimy się do napotkanych osób, zostaje przez nie zapamiętane – ewentualne zaszłości mogą dać o sobie znać w późniejszej fazie przygody.
Nadrzędną rolę odgrywa eksploracja, którą uatrakcyjniają liczne zagadki środowiskowe – dostanie się do niektórych lokacji może wymagać rozpracowania mniej lub bardziej skomplikowanej łamigłówki, odnalezienia klucza lub współpracy z nietypowym towarzyszem. Warto przy tym pamiętać, że na początku podróży zwierzę nie darzy nas zbyt wielkim zaufaniem – nie pozostaje nam zatem nic innego, jak na nie zapracować, zapewniając mu pożywienie i opiekę. Dzięki temu z czasem jego relacja z protagonistką zaczyna stawać się coraz bardziej zażyła, co owocuje na przykład możliwością wykorzystania go w charakterze wierzchowca.
W produkcji znalazło się również miejsce na walkę z przeciwnikami – starcia rozgrywają się w czasie rzeczywistym, a pokonanie niektórych oponentów (zwłaszcza gigantów pełniących rolę bossów) wymaga zarówno odpowiedniego refleksu, jak i opracowania określonej taktyki. Dziewczyna jest przy tym wyjątkowo zwinna – doskonale radzi sobie z wykonywaniem uników, turlaniem się po podłożu, odskakiwaniem do tyłu oraz z parowaniem ciosów i wykonywaniem kontrataków. Oprócz broni białej, w starciach możemy zrobić użytek z zaklęć ofensywnych i defensywnych.
Nie zabrakło tutaj również rozbudowanego systemu rozwoju postaci – statystyki zwiększają się nie tylko, gdy zabijemy oponenta, lecz także rozwiążemy zagadkę, a nawet odnajdziemy dobrze ukrytą skrzynię wypełnioną drogocennymi przedmiotami. Warto jednak pamiętać, że jeśli zostajemy ranni, nasze współczynniki spadają i protagonistka staje się słabsza – celem odzyskania sił należy rozbić obóz, mając jednocześnie na uwadze, że nawet wtedy możemy zostać zaatakowani.
Kwestie techniczne
Decay of Logos jest produkcją niezależną, działającą w oparciu o technologię Unity. Trójwymiarowa oprawa graficzna prezentuje się przyjemnie dla oka, w czym niemała zasługa oryginalnej, bajkowej stylistyki. Otoczenie jest kolorowe i pełne detali – na uwagę zasługuje przede wszystkim gęsta roślinność.
Ostatnia modyfikacja 13 marca 2017
Tryb gry: single player
Decay of Logos cena w dniu premiery: 71,99 PLN
Klasyfikacja PEGI Decay of Logos
Decay of Logos Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Minimalne:
- Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
- 4 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
- 3 GB HDD
- Windows 10 64-bit
- Zalecane:
- Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
- 8 GB RAM
- karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 285 lub lepsza
- 3 GB HDD
- Windows 10 64-bit