Dear Esther
Dear Esther to przygodowa gra FPP, o dość ciężkim i mrocznym klimacie. Zajmujemy się tu wyłącznie eksploracją otoczenia i słuchaniem strzępków opowieści, które musimy złożyć w spójną historię.
producent: The Chinese Room wydawca: The Chinese Room Strona oficjalna
Pierwowzór Dear Esther został stworzony przez Dana Pinchbecka jako eksperyment podejmujący próbę zrewolucjonizowania sposobu opowiadania historii w grach. Twórcą komercyjnej wersji gry jest natomiast Robert Briscoe, który pracował jako jeden z projektantów poziomów w Mirror’s Edge.
Rozgrywkę obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Nie ma tu jednak praktycznie żadnej okazji do interakcji – zagadek środowiskowych, walki czy sekcji zręcznościowych. Zamiast tego cała zabawa polega na swobodnym eksplorowaniu opuszczonej wyspy i odkrywaniu jej tajemnic. Ani imię, ani tożsamość postaci, w którą się wcielamy, nie zostają nigdy jasno określone. Podczas podróży słyszymy czasem męski głos, odczytujący listy napisane do kobiety imieniem Esther. Te fragmenty wraz z elementami otoczenia (takimi jak znaki na skałach, papierowe łódki na brzegu itp.) stanowią kawałki układanki, które gracz sam musi złożyć w całość i zinterpretować.
Dear Esther stawia na głowie schematy, do których przyzwyczaiły nas gry wideo, i nie oferuje prostej rozrywki. Trudno ją sklasyfikować również pod względem gatunkowym; elementów tradycyjnie pojmowanego gameplayu jest tu tak mało, że od lat trwają dyskusje o tym, czy w ogóle jest to gra wideo. Nie zmienia to faktu, że uważa się ją za protoplastę specyficznego podgatunku gier przygodowych – narracyjnych gier eksploracyjnych, zwanych „symulatorami chodzenia” (ang. walking sim), ograniczających do minimum wszystkie aspekty rozgrywki poza zwiedzaniem lokacji i stopniowym poznawaniem kolejnych fragmentów opowieści.
Komercyjna edycja Dear Esther korzysta z silnika Source, znanego z gier takich jak Half-Life 2 czy Left4Dead. Robert Briscoe wycisnął z tej technologii ostatnie soki, oferując grafikę przebijającą wszystko co to tej pory stworzono w oparciu o ten silnik. Odkrywanie tajemnic wyspy umila niezwykle nastrojowa ścieżka dźwiękowa.
Ostatnia modyfikacja 24 lutego 2012
Tryb gry: single player
Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 618 głosów czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.
Wymagania wiekowe Dear Esther: Odpowiednia dla każdego wieku.
Dear Esther Wymagania sprzętowe
PC Windows
- Zalecane:
- Core 2 Duo 2.4 GHz
- 1 GB RAM
- karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
- 2 GB HDD
- Windows XP/Vista/7