Bushido Bear
Wyprodukowana przez studio Spry Fox zręcznościowa gra akcji, dostępna na platformach mobilnych w popularnym modelu free-to-play. W grze Bushido Bear wcielamy się w postać świetnie wyszkolonego misia-samuraja, którego zadaniem jest obrona lasu przed nacierającymi demonami.
producent: Spry Fox wydawca: Spry Fox Strona oficjalna
Bushido Bear na platformę AND i iOS to kolejna aplikacja niewielkiego, ale kreatywnego studia Spry Fox, mającego na swoim koncie takie tytuły jak Road Not Taken czy Alphabear. Tym razem jest to darmowa (free-to-play), zręcznościowa gra akcji z misiem-samurajem w roli głównej. Podczas rozgrywki wyświetlają się reklamy, ale można się ich pozbyć, wydając kilkanaście złotych.
Mechanika
Tytuł nie opowiada żadnej rozbudowanej historii, gdyż podczas zabawy wcielamy się w świetnie wyszkolonego wojownika, którego zadaniem jest ochrona lasu przed nacierającymi demonami. Po przejściu krótkiego samouczka przystępujemy do właściwej rozgrywki, podzielonej na kilka etapów. Na każdym z nich musimy pokonać jak najwięcej fal wrogów, pojawiających się na niewielkiej planszy. Przeciwnicy różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i umiejętnościami – jedni spokojnie stoją, czekając na śmierć, a inni kręcą się ze swoimi mieczami. Dysponujemy bronią białą, musimy więc atakować ich w taki sposób, by nie dotknąć swoim ciałem narzędzia mordu demona, ale jednocześnie zbliżyć się na tyle, by zadać mu cios.
Walka polega na kreśleniu palcem po ekranie linii, co owocuje bardzo szybkim atakiem. Dodatkowo, stukając w różne miejsca, zmuszamy podopiecznego do przeskakiwania do wyznaczonych celów, dzięki czemu możemy np. unikać nadlatujących shurikenów. Założenia zabawy są bardzo proste, ale stawia ona przed nami spore wyzwanie.
Podczas rozgrywki w Bushido Bear zyskujemy dostęp do nowych misiów – jeden jest zwinny i szybki, ale dość duży, a co za tym idzie, łatwy do trafienia, inny z kolei jest malutki, ale za to bardzo powolny, kolejny potrafi się teleportować itd.
Kwestie techniczne
W Bushido Bear na platformę AND i iOS akcja ukazywana jest z kamery umieszczonej nad polem walki. Produkcję stworzono w kreskówkowym stylu 2D, doprawionym nutką orientalnej stylistyki i przyjemną oprawą dźwiękową.
Minirecenzja Bushido Bear – wojownicze misie ninja
- Wciągająca i prosta w założeniach rozgrywka;
- Sporo zróżnicowanych misi do odblokowania;
- Rozwijanie zdolności podopiecznych sprawia, że jest co zdobywać przez wiele godzin.
- Rozgrywka mogłaby być nieco bardziej urozmaicona.
Bushido Bear to gra o wojowniczych misiach. Futrzaki raczej nie zastąpią Wojowniczych Żółwi Ninja, ale nie oznacza to, że najnowszą grą studia Spry Fox nie warto się zainteresować, gdyż jest to kawał porządnie zrealizowanej produkcji, która potrafi dostarczyć sporo miłych chwil.
Tytuł jest połączeniem slashera z prostym hack-and-slashem i trybem hordy. Podczas zabawy trafiamy bowiem na niewielkie areny, na których pojawiają się kolejne fale zróżnicowanych wrogów, a naszym zadaniem jest przetrwać jak najdłużej. Rozgrywka sama w sobie jest banalna, bo sprowadza się tylko do kreślenia linii po których porusza się podopieczny i atakuje przeciwników. Łatwa jednak nie jest, gdyż wrogowie w większości przypadków poruszają się i starają się nas atakować, a każde spotkanie z ich ciałem lub bronią kończy się dla misia śmiercią. Sytuacji nie ułatwia fakt, że niektóre demony rzucają shurikenami, inne chowają się pod ziemią, co jakiś czas trafia się boss itd. Aplikacja jest więc taka, jaka powinna być każda gra mobilna – prosta do nauczenia i pozwalająca na zabawę w kilkuminutowych sesjach, ale jednocześnie zapewniająca wyzwanie.
Kolejną atrakcją Bushido Bear są różne rodzaje misiów. Oczywiście nie otrzymujemy dostępu do wszystkich już na początku zabawy i musimy się nieco natrudzić, by odblokować kolejne jednostki, ale warto to robić. Przede wszystkim mają one różne zdolności, a poza tym, po śmierci jednego możemy kontynuować zabawę kolejnym podopiecznym. Ponadto to fajne zwierzaki, więc po prostu chce się mieć je wszystkie.
Podobnie jest z ulepszeniami. Za zarobione w trakcie rozgrywki pieniądze kupujemy rozmaite elementy – np. powiększamy miecze, nabywamy możliwość szybszego atakowania itd. Wszystko to wpływa na przebieg zabawy i jeżeli na początku nie dajemy rady dotrzeć do np. dwunastej fali, to po godzinie jest to już absolutne minimum. Krótko pisząc, cały czas rośniemy w siłę i nie mamy wrażenia, że nasze starania są bezcelowe, co tylko jeszcze bardziej zachęca do zabawy.
Nie bez znaczenia są także specjalne zadania i kolejne mapy. Bushido Bear może się też pochwalić zabawnym, kreskówkowym stylem graficznym oraz brakiem uciążliwego systemu energii i mikropłatności. Twórcy zarabiają na reklamach, ale jeżeli chcemy się ich pozbyć, to możemy kupić wersję premium i po problemie. Jedynym minusem jest mało urozmaicona rozgrywka, choć zaczyna to przeszkadzać dopiero po kilku godzinach zabawy. Wniosek z tego wszystkiego jest tylko jeden – musicie sprawdzić najnowszy projekt studia Spry Fox. Nie ma przebacz!
Ostatnia modyfikacja 16 maja 2016
Tryb gry: single player
Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)
Wymagania wiekowe Bushido Bear: 12+