Najciekawsze materiały do: Victoria 3
Victoria 3 - Department Stores v.1.1.5
modrozmiar pliku: 573 KB
Department Stores to mod do gry Victoria 3, którego autorem jest Revan.
- Victoria 3 - mod Brewery and Public House v.1.57 - 456,1 KB
- Legacy of Saint Stephen (grywalna Polska) v.28102022 - mod 89,7 MB
- Victoria 3 - mod Country Strategies (Plus) v.1.0 - 128,4 KB
- Victoria 3 - mod New Product Chains - Buildings and Industry v.1.0.2 - 1,1 MB
- Victoria 3 - mod More Decrees v.1.0 - 747,4 KB
Victoria 3 - poradnik do gry
poradnik do gry28 października 2022
Victoria 3 poradnik to najlepsze porady na start, do rozwijania kraju i technologii. Opisujemy interfejs, tryby gry, Kompetencje, Obiektywy, Ironman Mode, Bieżącą sytuację, prędkość gry, wymagania sprzętowe, wersje językowe, sterowanie.
Recenzja gry Victoria 3 - wielki powrót wielkiej strategii?
recenzja gry24 października 2022
Światowa premiera 25 października 2022. Victoria 3 udowadnia, że Paradox jednak pamięta o nowych graczach. Mniej doświadczone osoby mają niższy próg wejścia, a weterani wciąż mogą postawić na indywidualne wyzwania. Czas stworzyć idealne społeczeństwo XIX wieku.
Nowy system dyskryminacji i mechanika głodu nadadzą powagi poświęconemu Indiom DLC do historycznej strategii Paradoxu. Premiera Victoria 3: Pivot of Empire już za miesiąc
wiadomość22 października 2024
Do strategii Victoria 3 zmierza nowy dodatek, Pivot of Empire, który skupi się na historii Indii. Razem z nim gra otrzyma aktualizację 1.8.
Victoria 3: Sphere of Influence z ciepłym przyjęciem na Steamie, recenzje graczy są pozytywne
wiadomość25 czerwca 2024
Wczorajszą premierę dodatku Victoria 3: Sphere of Influence można uznać za udaną. DLC zbiera dobre opinie od graczy i mocno zwiększyło wyniki aktywności gry na Steamie.
Humble Choice na kwiecień 2024 jednak bez AC: Valhalla i Returnal. Wciąż jest to jednak dobra oferta, z Callisto Protocol i Victorią 3 na czele
wiadomość2 kwietnia 2024
W kwietniowej paczce Humble Choice znalazło się kilka ciekawych produkcji. Są wśród nich m.in. The Callisto Protocol oraz Victoria 3.
- Paradox walczy o sympatię graczy. Victorię 3 czeka seria darmowych aktualizacji 2023.12.11
- Szwedzcy geniusze strategii śmieją się z krytyki swoich gier, gracze przyklaskują 2023.06.02
- Takie ulepszenia czekają gry Paradoxu, zbadaliśmy ich plany rozwoju na 2023 rok 2023.06.01
- Victoria 3 dalej czeka na ratunek, nowe rozszerzenie zawodzi 2023.05.23
- Victoria 3: Voice of the People zapowiedziane 2023.04.20
- Tylko jedna gra Paradoxu opiera się utracie graczy po premierze 2023.04.11
- Victoria 3 otrzyma mocno ulepszony interfejs, gracze chwalą kierunek zmian 2023.02.14
Najlepsze gry strategiczne 2022 roku - wybór redakcji
artykuł20 grudnia 2022
Może i gry strategiczne mają złoty okres za sobą. Nie oznacza to jednak, że gatunek został zapomniany. Wciąż otrzymujemy świetne gry i 2022 rok nie był inny. Zapraszamy do przeglądu najlepszych strategii mijających miesięcy.
piteros7, CK3 to też nie jest gra czysto wojenna, a jednak tam możliwość sterowania jednostkami masz. Po prostu uważam, że skopali ten element i V3 jako czysty symulator ekonomiczny oparty o parę prostych schematów/mechanik na dłuższa metę będzie nudna. Zresztą już gdzieś czytałem "pierwsze wrażenia: które to potwierdzają.
Kto wie, może właśnie to się sprawdzi, bo liczba mechanik w tej grze jest dość pokaźna, tak przynajmniej wynika z filmów instruktarzowych na YT. Odnoszę wrażenie tylko, że będzie jak w wielu grach Paradoxu, na niskich poziomach trudności gra będzie bezsensownie nudna bo silnym państwem będzie można olać połowę mechanik, jednak będzie błyszczeć na wyższych poziomach trudności czy przy próbie osiągnięcia czegoś słabszym państwem.
Miałem kupić ale zobaczyłem że zmienili prowadzenie bitew i wojen to mi się odechciało
Przed chwilą się o tej grze dowiedziałem, już miałem szukać na steam żeby kupić, ale sprawdziłem producenta - Paradox Development Studio - i podziękowałem. Time limit w grach od tego studio mnie odrzuca.
Panowie, jak z kwestią wydajności i problemów technicznych? Są jakieś babole? Zastanawiam się nad zakupem, ale wolę wiedzieć czy nie lepiej poczekać na jakieś łatki.
Da radę grać Krakowem, jak w dwójce i zmasakrować śmieci zaborców?
Ta gra to lekki niewypał. Walka jest tak skopana, ze nawet nie chce mi się wypowiadać nikomu wojny. Cała ta gra dyplomatyczna to po prostu żenada, dołączanie do konfliktu państw totalnie z dupy i losowe. Gram Sabaudią trzy razy chciałem podbić Parmę: 1) za pierwszym razem poparła mnie Austria (sic!!!) a Parmę Prusy, 2) za drugim razem koalicja ja i Turcja vs. Parma i Austria, 3) trzecie podejście - tym razem udało się przekonać Francję i Turcję, Parmę poparła Austria. We wszystkich trzech wariantach nie miałem wcześniej żadnych sojuszy, wystarczyło obiecać zobowiązanie i Turcja z Francję do mnie dolączyły. Glęboki symulator ekonomiczny też oparty na kilku prostych mechanikach. Bez walki to symulator czekania i przesuwania kilku prostych wskaźników zmieniających produkcję.
czekałem na tą grę tyle czas ale co ja moge rzec po pograniu 2 dni.
Walka ssie, mało opcji, dyplomacja taka se, optymalizacja najgorsza jaka widzialem miejac rx 6900 mam spadki czasami do 20 fps XD
6,5/10 ode mnie.
Za chwile sie okaze ze Imperator:Rome bylo calkiem udane.
Imho mi sie podobalo.
Ciężko opisać jak bardzo walka ssie w tym czasie. Nie chodzi nawet o to że jest mało opcji. Jest totalnie nieprzewidywalna. Gram Królestwem Polskim. Po fazie rozwoju postanawiam odbić Wielkopolskę. Ja mam tylko 15 batalionów, ale w konflikcie popierają mnie Austria i Rosja. Razem mamy 3x przewagę nad Prusami. Na froncie rosyjsko - pruskim Rosjanie wystawiają ca. 140 batalionów vs. 50 pruskich. Myśle sobie luzik, dobrą nasza. Niestety po wybuchu wojny kostka losuje same bitwy, w których to Prusy mają przewagę liczebną na Rosjanami. W rezultacie Prusy klepią Rosję na froncie, mimo że ta ma przewagę 3 razy. Analogiczna sytuacja na froncie Austria - Prusy. Grać się odechciewa...
Ludzie najnowsze dzieło Paradoxu NIE jest symulatorem wojny i CHWAŁA im za to!!!!
Victoria 3 to symulator ekonomiczno-społeczny gdzie mamy rozbudowaną produkcję i handel, światowy rynek i zaspokajanie potrzeb wielu, wielu klasą społecznym w pięknym XIX. I to wyszło Paradoksowi wyśmienicie jak piszą w wielu recenzjach.
Po co wam kolejne wojny? W takim razie macie EUIV, HOIIV, CK3 i Stellarisa.
Czy mówiąc że Victoria 3 ma skopaną walkę macie na myśli: "Capitalism jest to kitu bo nie można w nim mikrowac jak w StarCrafcie?"
Jako stary, zgorzchniały i obrzydliwie liczący każdą wartość w grach ekonomista uważam, że zarzuty odnośnie walki w Victorii są bez sensu ??
No fajnie, kupiłem grę za niemal 200zł a nie mogę jej uruchomić.
Zainstalowałem NET Framework oraz Visual C++, sprawdziłem spójność plików, ale niestety komunikat nadal się pojawia.
Ktoś ma jeszcze jakieś propozycje na wyeliminowanie tego problemu?
Ta gra to ... bubel. Już po tym co ostatnio z HoI-nką się dzieje widać, że QA u nich nie istnieje. Błąd goni błąd.
- po 1875 nie da się grać, tak muli
- klątwa paradoxu- mam +200k kasy, +1k biurokracji, crash gry, wczytanie gry i .... ma mam -1,5 mln (sic!) kasy i - 4k biurokracji. Po wczytaniu gry widać, że ich save ma inne stany parametrów, niż wyliczone jest to na bierząco
- czasami podczas wojny nie wiadomo jak i po co tworzą się fronty
- notorycznie coś się miesza przy budowie budynków i ustawienia dla nich resetuje
- komputer dostaje nagle w p...du prestiżu nie wiadomo jak i dlaczego ( o 3k w 2 tyg bez wojny nie da się)
- ogólnie kto po co i dlaczego się dołącza do konfliktu nie jest kompletnie przemyślane.
- ogólnie wiele mechanik jest wadliwych
- prawie wszystko wynalazłem a jest dopiero 1900 rok
- komputer wariuje i ma często otwarte fronty do których nie ma przypisanych żołnierzy i nic się nie dzieje.
- u mnie wojna domowa w turcji trwa już ponad 40 lat, bo pomimo przewagi 250/20 jedna strona nie idzie dalej, staje nagle w jednym miejscu
- da się stracić stolicę jako jedyną prowincję, mając kilka innych itd itp
ogólnie QA u nich nie istnieje, łatają potem bez ładu i składu, balans psując przeważnie co raz to mocniej i mocniej. Nikt tam z testerów nie ograł scenariusza od początku do końca ... :D
Też kupiłem gdyż chciałem zobaczyć jak dzisiaj wyglądają gry Paradoxu. Raczej rozczarowanie. Pograłem trzy noce, gra wydaję się - nie wiem jak to nazwać - wybrakowana? Po początkowych problemach z odpaleniem już byłem zdenerwowany, a później ten interface gry, przecież to porażka. Grze brakuje podstawowych mechanik związanych z wojną, pomimo, że akcja toczy się w okresie gdy wiele mocarstw utrzymywało status quo właśnie siłą (można tylko mobilizować, uzbrajać i wysyłać wojsko na front) i polityką (praktycznie nie można prowadzić samodzielnych kampanii wyborczych poprzez oszukiwanie - lub nie - społeczeństwa składaniem takich czy innych obietnic wyborczych, nawet nie można założyć własnej partii gdyż te są tworzone "z urzędu"), a aspekt ekonomiczny - który jest niby najbardziej rozbudowany - nie zawiera elementu inflacji (akurat obecnie taka opcja byłaby się bardzo przydała). Najfajniejsze jest jednak to, że ludzie potrafią żyć ponad 100lat ... w XIX wieku! Nie wiem też jak ręcznie sterować jednostkami (albo tego nie odkryłem jeszcze, albo jest to zwyczajnie niemożliwe). Tak zasadniczo za 200 zł mogłem kupić naprawdę coś innego. Ponad doba (licząc łączny czas mojej rozgrywki) stracona. Jedyne co w tej grze nie zawodzi to grafika (tyle, że to najmniej istotny jej element).
Widząc ile osób czekało na tą grę, po wstępnym ograniu radzę wam NIE KUPUJCIE TEJ GRY NA TEN MOMENT. Gram w gry paradoxu od lat i już normą jest że ich gry nabierają prawdziwej głębi dzięki wielu DLC ale to wygląda na ewidentny prank. Za plus minus 200 zł czyli równowartośc nabicia 40L butli z gazem prawie 2 razy dostajemy tylko jakiś szkielet gry, w której nie ma nic ciekawego. W tej serii niby największy nacisk jest kładziony na gospodarkę i zmiany społeczne, a jak to wygląda? No właśnie więc najpierw zabawa gospodarką, czyli sprawdzenie czego nam brakuje, po czym budowa koniecznych fabryk i dołączenie do jakiegoś rynku większego państwa, później ulepszanie fabryk i tyle. Oczywiście by np handlować z silniejszymi państwami trzeba mieć dobre stosunki, więc klikamy ocieplanie stosunków jakiś handelek i to koniec pracy za X lat mamy unię celną. Zero jakiegokolwiek bardziej skomplikowanego myślenia nad strategią, mały wybór produktów potrzebnych dla istnienia państwa, dosłownie po max 30 min gry ogarniacie mechaniki gospodarki tak że bez wojny nie ma szans na jakiekolwiek problemy. Teraz druga sprawa społeczeństwo tutaj troszkę ciekawiej ale nadal moim zdaniem zbyt mała różnorodność praw niby trzeba kombinować z konstrukcją rządu by te prawa przyjmować, a one same dają różne negatywne i pozytywne efekty ale nadal czegoś tu brakuje. Właśnie dobry opis tej gry to jest to że w każdym jej aspekcie brakuje czegoś więc lub mniej a tym czymś są nasze kochane DLC, a póki co to nuda, frustracja i chłam za 200 zł.
Też odradzam granie w tą grę na tym etapie, walka ssie, brak immersji, mało eventów/wydarzeń w grze. Głebia ekonomiczna w tej grze sprowadza się do dodania budynków do kolejki, ewentualnie importowania czego brakuje i można prędkość ustawić na 5x żeby szybciej czas leciał bo wieje nudą.
Absurdów prowadzenia wojny w V3 czas dalszy. Gram Królestwem Polskim. Po 10 latach głębia ekonomiczna zaczęła nużyć więc postanowiłem przyłączyć Wielkopolskę i Pomorze. Widzę że Prusy toczą wojnę z Austria i Francja. Myślę sobie ok, wbije im nuż w plecy i utworze 3 front. Szybko event, przekonałem Rosję żeby mi pomogła ... Niestety po rozpoczęciu wojny Prusy z dupy wynalazły 100 dodatkowych batalionów i wysłały na wschodnie fronty. Rezultat? Rosja 150 batalionów na swoim froncie, Prusy 40 (plus 68 na froncie z Polską) ale losowania bitew same takie że to Prusacy mają przewagę nad Rosjanami. Nie no Prusy atakowane z 3 stron z zachodu, południa i wschodu klepią pół Europy.
Czyli że co, mają 1 dobrego generała można naraz walczyć z większością Europy i to jest Twoim zdaniem ok?
Fasola Jasio, tylko Prusy w czasie gry nie miały dowódców formatu Napoleona. Zresztą Francja i Prusy o zupełnie inne kraje pod względem gospodarczym i militarnym.
Po około 70h (jedna cała kampania i kilka przerwanych) oceniam grę na 8/10. Ma swoje bolączki ale w sumie gra sprawia frajdę. Wojna na, którą wiele osób narzeka mi nie przeszkadza. Jest inna ale mówienie, że nie mamy na nią wpływu jest błędne. EU4 w którą gram namiętnie jest głównie nastawiona na wojnę bo nawet jak się gra wąsko to po 100 latach ekonomicznie odjeżdżamy reszcie świata i gra traci sens, dlatego większość osób lubi w EU4 "kolorować" mapę. W Victorii 3 natomiast można stworzyć hegemona nawet z Krakowa, który niema nawet całej prowincji tylko jej wycinek dlatego wojowanie nie jest tak konieczne zwłaszcza, że koszt wojny jest absurdalnie wysoki.
Reformowanie państwa jest ciekawe bo trzeba lawirować miedzy ugrupowaniami aby Ci nie zrobili rewolucji. Nie jest prosto zrobić sobie wymarzone społecznie państwo jeśli nie ma akceptacji społeczeństwa.
Z minusów:
Komputer nie ogarnia rozwoju zwłaszcza w biednych krajach przez co pod koniec gry na rynkach nie ma ropy, kauczuku, opium, samolotów, czołgów, samochodów. Zwłaszcza brak ropy i kauczuku jest problemem. W 1936 w Rosji nie było nawet jednego szybu do wydobywania ropy, tak samo z kauczukiem, którego na rynku było praktycznie zero. Przez to nie możesz produkować telefonów, samochodów, nie możesz ulepszać zakładów o technologie oparte na ropie bo jej nie ma.
Brak możliwości magazynowania dóbr na czarną godzinę np. na wypadek wojny przez co zaczynasz wojnę mając stabilną sytuację i powiedzmy +100k dochodu, gdzie zaraz ten dochód spada do -500k bo nie masz amunicji itd.
Jeśli chodzi o wydajność to u mnie gra chodzi płynnie ale zdarzają się wyjścia do pulpitu. Bez problemu dotarłem do końca kampanii. Nie jest to na pewno Stellaris jeśli chodzi o wydajność, a to już plus.
Grę Krakowem mam zaliczoną. Utrudniłem sobie grę wybierając segregację rasową zamiast wielokulturowości oraz zmieniłem relacje z kościołem na wolność sumienia co również utrudniło mi grę. Zrobiłem to aby uniknąć sytuacji z poprzedniej rozgrywki gdzie nagle cała ludność Krakowa zrobiła się muzułmańska, a imigranci napływali właśnie z krajów muzułmańskich. Co ciekawe przy segregacji rasowej imigranci napływali nie tylko z Europy ale też np. z Ameryki Płd. np. Brazylijczycy. Przewaga wielokulturowości i całkowitego rozdziału nad moimi wyborami jest duża. Jak wypowiadałem wojnę o niepodległość Austrii to miałem około 900tyś obywateli w 1880r. Przy wielokulturowości byłoby grubo ponad 1mln. Na wojnę z Austrią wystarczyło ok 50 batalionów i posiadanie świetnego dowódcy. Wojny z Rosją to pryszcz, gorzej z Prusami.
Edit: Zabranie Prusom czterech prowincji spowodowało niesławę: parias i coś na wzór koalicji. Opłaca się raczej kilka wojen gdzie zabieramy po jednej maksymalnie dwie prowincje niż wszystko na raz. U mnie najpierw wyskoczyła Austria aby mnie utemperować ale odpuściła, potem zrobiła to Hiszpania ale na nieszczęście nie odpuściła i zanim podpisałem pokój minęło dobrych kilka lat, w czasie których zmarnowałem olbrzymie ilości pieniędzy.
Edit: Po około 100h muszę niestety stwierdzić, że nie będzie to dla mnie pożeracz czasu jak EU4 czy Stellaris. Gra jest dobra, ale jest banalna. Zagrałem jeszcze raz Polską wyzwoloną z zaboru Rosyjskiego i co się okazało jak się już pozna całkiem dobrze grę to idzie się jak burza.
Nowy patch zapowiada się naprawie fajnie jeżeli chodzi o QoL.
https://www.youtube.com/watch?v=qW4laxvAl-0
(tak wiem, prowadzący jest dość irytujący ale przynajmniej wie o czym mówi)
This is a good game to look forward to given that the second game was a stellar title. There are some interesting games out there that are part of other genres but strategy is long forgotten by some people but this game is a perfect example of the genre’s best.
Po niecałym roku wróciłem ponownie. Teraz Victoria III chyba sprawia mi większą frajdę, nie wiem czy to zasługa zmian czy też tego, że zanim zacząłem grać trochę poduczyłem się oglądając innych. W moich działaniach nie ma już takiego chaosu jak było rok wcześniej. Nadal jednak nie podoba mi się etap jak zaczynamy grę dyplomatyczną przed wojną, mam wrażenie, że to jest to całkowicie losowe, przez co ciężko planować cokolwiek. Co do wojny to mi osobiście się podoba. Mając dużo lepsze wojsko można wygrywać ze znacznie silniejszymi jednostkami. W wojnie z Rosją potrafiłem wygrywać bitwy gdzie stosunek był np: 80:500. Strasznie podoba mi się jak można taką Rosję z desantować w innym miejscu odwracając losy wojny.
Już nawet chciałem podnieść ocenę grze bo znowu wciągnęła mnie jak bagno ale nie mogę. Rok po premierze i występują błędy uniemożliwiające rozgrywkę. Mianowicie niemożność podpisania pokoju. Zarówno jak ja składam propozycją gdzie wszystkie strony się zgadzają jak i wtedy kiedy AI składa i ja się zgadzam mija czas, a traktat nie zostaje zawarty. Druga sprawa to zjednoczenie Niemiec. Na początku gry grając Polską odbijam z pomocą Austrii, a następnie Rosji: Śląsk, Poznań: Prusy Zach. i Wsch. Wszystko jest super do momentu jak tworzy się Związek Północnoniemiecki, który raz za razem zaczyna grę o zjednoczenie Niemiec, w którą mnie wciąga pomimo rozejmu. Podczas gdy ja dostaję absurdalną niesławę za podbicie np. Wołynia Niemcy podbijają wszystkie te księstewka mające tak jak np. Saksonia 25,0mln PKB za jakieś śmieszne wartości. Zjednoczyli praktycznie całe Niemcy nabijając może 40 punktów niesławy, a PKB im wyjebało w kosmos z 50 na 140 mln. Absurd. I teraz nie mogę podpisać cholernego pokoju z nimi bo wynik wojny jest 0:0. Ilość batalionów 700:500 dla nich. Kasa spierdziela, a wynik ani drgnie. W ogóle nie rozumiem nabijania wykończenia wojną bo np. w wojnie z Austrią nie mogłem podbić skrawka nawet Galicji i mi dowaliło poniżej 0 za niezrealizowanie celu wojny. Kończę na razie. Wrócę za rok jak to może połatają.
Via Tenor
Jest darmowy weekend. Wczoraj odpaliłem grę i stwierdziłem, że fani tej serii są niezłymi psycholami. Tabelki, tabele i tabeleczki. Wszędzie statystyki. Jedyne co czaję z tej gry, to ścieżkę dźwiękową.
Po prawie roku wróciłem do gry aby zobaczyć ile dały ostatnie dodatki i zmiany. W zdecydowanej większości zmiany na plus. Prowadzenie wojen poprawiło się znacznie. Wojna w końcu sprawia frajdę. Na plus firmy, ceny lokalne pozwalające jeszcze bardziej poprawiać wydajność, bloki mocarstw, inwestycje zagraniczne, lobby. Tak naprawdę tylko jedna zmiana mi nie przypadła do gustu tzn. brak możliwości kontroli puli inwestycyjnej. Co z tego, że mamy możliwość maksymalizowania np. produkcji stali w prowincji x bo jest tam żelazo, węgiel jak AI będzie huty stawiało gdzie popadnie, albo z uporem maniaka będzie budowało Akademie Sztuki. AI najpierw stawia, a potem niszczy budynki bez opamiętania. Zresztą ja bardzo nie lubię jak pozbawia się mnie możliwości kontrolowania każdego aspektu gry. Uwielbiam mikrozarządzanie. W grze ekonomicznej gdzie nie mogę decydować gdzie co powstanie jest to duży minus. Jedynym ratunkiem jest gospodarka planowa. Całe szczęście, że pomimo dużych wad da się z niej wyciągnąć absurdalne ilości pieniędzy co pozwala np. na utrzymanie dużej armii. Największą zaletą tej gry jest to, że można świetnie się bawić prowadząc niewielkie państwa. Po ostatnich wrażeniach podnoszę ocenę grze na 9,0 bo zasługuje na to.