autor: Luc
Test gry The Long Dark - prawdziwy survival to walka z naturą - Strona 3
Słysząc o grach survivalowych od razu mamy przed oczami przedzieranie się przez hordy zombie i szarą, wyniszczoną rzeczywistość. The Long Dark, nowa gra studia Hinterland Games, stawia jednak na coś całkowicie innego.
Przeczytaj recenzję Recenzja gry The Long Dark – klimatyczny survival dla jednego gracza
- Survival, w którym walczymy z naturą;
- Liczne współczynniki opisujące bohatera;
- Duży realizm rozgrywki;
- Produkt przeznaczony tylko dla pojedynczego gracza;
- Fabuła podzielona na epizody oraz sezony.
Wbrew pozorom tytułów, które rozgrywają się w klimatach typowo katastroficznych nie znajdziemy na rynku zbyt wiele. Oczywiście postapokalipsa i zombie to motywy spotykane w co drugiej produkcji, jednak gry, w których centralny punkt stanowi potęga Matki Natury to naprawdę rzadkość. I z pewnością jeszcze długo czekalibyśmy na survival osadzony w podobnym kontekście, gdyby nie zorganizowana pod koniec zeszłego roku kampania na Kickstarterze. Zespół złożony z ludzi pracujących przy seriach: Warhammer 40.000, Company of Heroes, Red Faction, Saints Row czy choćby Far Cry postanowił zjednoczyć się pod szyldem Hinterland Games i stworzyć coś, czego nie mieliśmy jeszcze okazji oglądać. The Long Dark w przeciągu 30 dni bez większych problemów zebrało nawet ponad wymagane 200 000 kanadyjskich dolarów i proces produkcji mógł ruszyć pełną parą. Efekty tych prac będziecie mogli zobaczyć na własne oczy za kilka tygodni, nam jednak już teraz udało się przetestować wczesną wersję gry. Wrażenia z tej sesji są zaskakująco pozytywne.
O samej historii, którą przyjdzie nam przeżyć w The Long Dark, nie wiemy póki co zbyt wiele. Podobnie jak w wielu współczesnych tytułach, także i w tym przypadku mamy do czynienia z fabułą podzieloną na osobne epizody – ich liczba jak na razie nie jest znana, twórcy obiecali jednak, iż wszystkie przyszłe odcinki będą automatycznie zawarte w cenie gry. Wszystko wskazuje na to, że doczekamy się także kolejnych sezonów, te będą już jednak wydawane jako osobne tytuły. Całość skupia się na osobie 43-letniego pilota – niejakiego Willa Mackenziego – który podczas rutynowego lotu trafił w sam środek potężnej, magnetycznej burzy. Jak nietrudno przewidzieć, skończyło się to katastrofą, a nasz cudem ocalały śmiałek znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia – osamotniony w leśnej dziczy i z szalejącą wokół zimą musi przeżyć na tyle długo, aby odkryć tajemnice tego miejsca i znaleźć ratunek.
W testowanej wersji do trybu fabularnego niestety nie było jeszcze dostępu, swoje survivalowe umiejętności miałem za to okazję sprawdzić w tzw. trybie sandboksu, gdzie naszym głównym celem jest przetrwanie najdłużej jak to tylko możliwe. Szybko okazuje się, że w panujących warunkach jest to jednak o wiele trudniejsze niż moglibyśmy się spodziewać. Choć w The Long Dark brakuje krwiożerczych zombie, a jedynym co obecnie może nas zaatakować jest wataha panoszących się po lesie wilków, nasze życie nieustannie wisi na włosku. Walkę o kolejne minuty i godziny egzystencji toczymy tutaj z kimś o wiele potężniejszym – bezlitosną naturą. O tym jak śmiercionośne potrafią być wichury oraz temperatura rzędu -60 °C przekonamy się już pierwszego dnia. Wraz z kolejnymi mijającymi dobami jest jeszcze trudniej.