Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 20 lutego 2013, 18:00

autor: Asmodeusz

Graliśmy w Might & Magic: Heroes Online - śliczni Hirołsi w Twojej przeglądarce - Strona 2

Might & Magic Heroes Online, czyli nowe wcielenie wiekowej już serii gier. Czy „Hirołsi” w przeglądarkowym wydaniu free-to-play są w stanie dorównać poprzednim odsłonom cyklu? Przekonamy się już za kilka miesięcy.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

O tym, że firma Ubisoft stara się aktywnie działać w segmencie gier WWW wiadomo już od dłuższego czasu. Do zakrojonych na szeroką skalę działań na tym polu Francuzów zachęcił pierwszy eksperyment, czyli The Settlers Online. Dziś w produkcji znajduje się przeglądarkowa odsłona serii Anno, Silent Hunter, a także niezwykle popularnego w Polsce cyklu Might & Magic: Heroes. Niedawno mieliśmy okazję pograć w siedzibie niemieckiego studia Blue Byte we wszystkie wspomniane tytuły. Nasze wrażenia z testów Anno Online i Silent Hunter Online znajdziecie w opublikowanych wcześniej artykułach. W niniejszym tekście zajmiemy się wyłącznie Heroesami.

  1. Anno Online – średniowieczna osada w oknie przeglądarki
  2. Silent Hunter Online – przeglądarki dla podwodniaków

Pożar lasu wygląda niezwykle sugestywnie.

Might & Magic Heroes Online jest produkcją przeglądarkową, działającą w technologii Flash. Wystarczy otworzyć odpowiednią stronę, zalogować się do gry i wybrać bohatera, by zostać natychmiast przeniesionym do wirtualnego świata Ashan. Od strony wizualnej całość prezentuje się po prostu prześlicznie – lokacje, po których przyjdzie nam podróżować, są zróżnicowane (widzieliśmy zarówno spowite mrokiem groty, tereny leśne, jak i lokacje trawione przez ogień) i równie bogate w detale jak chociażby w piątej czy szóstej odsłonie serii. Każdemu obszarowi przypisano całą gamę pól bitewnych – walki pod gołym niebem będą wyraźnie różnić się od starć toczonych wewnątrz jaskiń.

Powrót heksów! Tym razem będziemy musieli uważniej podchodzić do kolejnych starć.

Graliśmy w Might & Magic: Heroes Online - śliczni Hirołsi w Twojej przeglądarce - ilustracja #3

Już pierwsze spotkanie z herosem pokazało, że pozycja ta powstała z myślą o rozgrywce wieloosobowej. Mimo że w grze nadal występują znane z poprzednich części elementy: siedliska neutralnych oraz wrogich stworzeń czy też leżące tu i ówdzie zasoby naturalne, artefakty oraz złoto, tym razem nasza postać porusza się w czasie rzeczywistym, zaś dookoła można dostrzec bohaterów sterowanych przez innych graczy. Jako że nie musimy już oczekiwać, aż wszyscy zakończą własną turę, wzorem gier MMO da się wykonywać kolejne zadania w dogodnym dla nas tempie. Rozwiązanie to pozwoli również na bieżąco sprawdzać progres innych osób; przykładowo, jeśli zauważymy innego uczestnika zabawy stojącego bezpośrednio za oddziałem przeciwnika, będzie to oznaczać, że dany gracz uporał się już z przeszkodą. Rozgrywka strategiczna w czasie rzeczywistym ma jeszcze jedną zaletę: umożliwia szybkie łączenie się w grupy, co stwarza okazję do wspólnego ataku na silniejszego oponenta.

Po rozpoczęciu starcia przenieśliśmy się na pole walki. Tutaj czekała na nas jedna z największych zmian w stosunku do poprzednich odsłon Herosów: powróciły heksy! Nowy (stary?) sposób przedstawienia obszaru bitwy zmniejszył liczbę możliwych ścieżek ataku z ośmiu do sześciu. Oprócz tego dało się zauważyć znaczne spowolnienie tempa przemarszu oddziałów; wymuszenie dłuższej wędrówki w połączeniu z ułatwionym blokowaniem dostępu do strzelców ponownie wzmocni pozycję wojsk walczących na dystans – osłanianie łuczników będzie znacznie łatwiejsze niż w części piątej czy szóstej. Dodatkowo pojawi się możliwość zadawania obrażeń krytycznych poprzez atakowanie jednostek przeciwnika od tyłu, zaś armie nadal będą mogły korzystać ze zdolności specjalnych: różnorodność dostępnych podczas potyczek manewrów powinna zadowolić każdego fana serii Heroes of Might & Magic.

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4
Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Przed premierą

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.