autor: Amadeusz Cyganek
FIFA Manager 13 walczy o menedżerski tron - Strona 2
Jak skutecznie dbać o finanse klubu i jednocześnie zadowalać szefostwo dobrymi wynikami prowadzonego zespołu? Takie zadanie czeka nas w grze w FIFA Manager 13, której autorzy zaprezentowali w Vancouver szereg ciekawych nowości.
Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.
Choć dla zdecydowanej większości fanów wirtualnej futbolowej menedżerki (przynajmniej w naszym kraju) seria Football Manager jest jedynym słusznym wyborem, z roku na rok konkurencyjna FIFA Manager stara się pozyskać coraz większą grupę zwolenników. Szereg zmian, które są systematycznie wprowadzane, ma sprawić, że zatwardziali miłośnicy sagi autorstwa Sports Interactive rzucą okiem na konkurenta cały czas przypominającego o swojej obecności. Ekipa studia Bright Future doskonale wie, że ich produkcja wciąż wymaga solidnych szlifów i szykuje na kolejny sezon całkiem pokaźny zestaw nowinek, które uczynią naszą pracę jeszcze bardziej kompleksową. Podczas pobytu w Kanadzie mieliśmy okazję sprawdzić, czy FIFA Manager 13 zagwarantuje nam ciepłą i pewną posadkę.
Rozterki uczuciowe menedżera, czyli jak dobrze współpracować z zawodnikami.
Każdy dobry trener i menedżer wie, że rzetelna praca z zespołem rozpoczyna się od gruntownej analizy i wyciągania wniosków na przyszłość. Moduł Team Dynamics pozwoli na prześledzenie historii, osobowości i obecnej formy naszych zawodników celem ustalenia konkretnej strategii działania odnoszącej się do poszczególnych piłkarzy. Każdego z graczy możemy teraz przeanalizować pod kątem jego stosunków z kolegami z drużyny, sytuacji rodzinnej czy preferencji dotyczących gry na danej pozycji w zespole, co umożliwi zdefiniowanie personalnych celów, z których oczywiście rozliczymy naszych podopiecznych w dłuższej perspektywie czasowej. Przeprowadzony przez asystentów wywiad środowiskowy pomoże także podjąć właściwą decyzję odnośnie transferu danego futbolisty – odpowiednie dane pozwolą szybko zorientować się, czy ten zakup ma jakikolwiek sens.
Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, większość procesów w drużynie zachodzi dynamicznie – niejednokrotnie staniemy przed zadaniem rozwiązania konfliktu pomiędzy poszczególnymi zawodnikami czy spełnienia ich zachcianek. W uporządkowaniu struktury wybranej przez nas ekipy pomoże także opcja stworzenia odpowiedniej hierarchii, która dzięki zestawowi zdefiniowanych przez menedżera kar wykluczy możliwość niesnasek pomiędzy, przykładowo, grupą młodych piłkarzy a weteranami. Twórcy postarali się także o rozbudowanie modułu rozmowy z graczami – w FIF-ie Manager 13 pojawi się mnóstwo opcji dialogowych, dotyczących m.in. prób wypożyczenia czy przesunięcia rezerw do pierwszego zespołu, ale szczerze powiedziawszy, niektóre pogaduszki brzmiały strasznie drętwo i naiwnie, w ogóle nie oddając powiązań pomiędzy osobą menedżera a futbolistami. Nasze osiągnięcia na polu budowania dobrych relacji w drużynie zweryfikuje Team Dynamics Score, biorący pod uwagę poziom zadowolenia piłkarzy czy też właśnie nasze zaangażowanie w zapobieganiu wszelkim problemom i konfliktom. Trzeba przyznać, że patrząc na ogrom informacji i tabelek, które niemiłosiernie atakują z ekranu, nietrudno wyobrazić sobie, jak czasochłonne będzie to zajęcie – utrzymywanie dobrej atmosfery w grupie stanie się bowiem jednym z głównych czynników wpływających na ocenę naszej pracy.