Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 14 listopada 2001, 10:31

autor: Krzysztof Żołyński

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - przed premierą

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone to pierwsza z gier opartych o nadzwyczaj popularną wśród młodzieży prozę J. K. Rowling. Jak na razie na PC przeniesiono pierwszą z serii powieści, wydaną w Polsce pod tytułem „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

Przeczytaj recenzję Harry Potter i Kamień Filozoficzny - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Harry Potter – mały, drobny chłopiec o niesfornej czuprynie i wielkich okularach na nosie. Mimo iż posiada bardzo rzadki dar – jest czarodziejem, los zgotował mu ciężkie życie. Najpierw za sprawą lorda Voldemorta, pozbawił życia jego rodziców, później umieścił go w domu wuja Vernona, który szczerze nienawidzi Harrego, a także wszystkiego, co ma związek z magią i czarodziejami. Na pamiątkę spotkania z Voldemortem Harremu pozostała blizna na czole i ciągła obawa przed atakiem Tego, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać.

Każdy nawet, jeśli nie fascynuje się przygodami Harrego Pottera musiał o nim słyszeć, a ci, którzy go uwielbiają z zapartym tchem przeżywają każdą nową przygodę swego ulubionego bohatera. Losy Harrego śledzimy w cudownie napisanych książkach J. K. Rowling, a niedługo zobaczymy ich ekranizację. Jednak czy czegoś Wam nie brakuje? Nie czujecie niedosytu? Ach, jak cudownie byłoby móc wreszcie nie stać z boku, tylko wcielić się w samego Harrego i pokierować jego poczynaniami. Hm, ale co może sprostać takim oczekiwaniom?

No?

No?

Pewnie, że tylko gra daje nam taką możliwość! Powiem więcej, Wasze marzenia są bliższe realizacji niż myślicie. Na 16 listopada zaplanowano premierę gry Harry Potter i kamień filozoficzny. Salony Empik przygotowały nawet nocną premierę z 15 na 16 listopada. Osoby, które wtedy będą kupować grę zostaną obdarowane magicznymi upominkami.

Producentem gry jest Electronic Arts, która jest wszystkim doskonale znana i słynie z wielu wyśmienitych produkcji, więc myślę, że w tym wypadku zapowiedzi można traktować jako pewnik. Oprócz wersji na komputery PC, gra zostanie wydana także na wszystkie rodzaje Game Boya i Play Station. W związku z tym nie istnieje gracz, który nie mógłby dotrzeć do gry. Harry Potter i kamień filozoficzny będzie grą, która połączy w sobie dwa gatunki: przygodówkę i zręcznościówkę. Co prawda producent zapowiada ją jako przeznaczoną dla dzieci od 8 do 12 roku życia, ale nie sądzę żeby grały w nią wyłącznie maluchy i zapewne przed komputerami zasiądą całe rodziny, aby bawiąc się przygodami Harrego podziwiać piękną, bajkową grafikę, jaką zostanie opatrzona gra.

Rozpoczniemy jako adept czarodziejskiego fachu i w trakcie gry będziemy poznawać tajniki magii i powolutku zdobywać kolejne umiejętności, stopnie wtajemniczenia i uwalniać nasze magiczne moce. Na początku zawitamy do domu wuja Vernona i ciotki Petunii na Privet Drive. Co prawda nie wiadomo, co tam będziemy mogli robić, ale podejrzewam, że będzie chodziło o jakieś zręcznościowe elementy gry. Jednak prawdziwa przygoda zacznie się dopiero w momencie, gdy dostaniemy się na magiczny, niewidoczny dla mugolskich oczu peron, z którego odjedziemy ekspresem wiozącym uczniów do Hogwartu. Szkoła dla czarodziei będzie głównym teatrem naszej rozgrywki. Będziemy mogli poruszać się zarówno po budynku, jak i po terenie otaczającym szkołę. Zamek, w którym mieści się szkoła ma być odwzorowany bardzo wiernie, więc osoby, które czytały książkę poczują się jak we własnym domu. Przemierzając sale i korytarze szkoły Hogwart napotkamy na wiele niespodzianek jak tajemnicze przejścia i zupełnie niezbadane lokacje. Niekiedy akcja będzie toczyć się bardzo dynamicznie i znajdziemy się w miejscach, które zmieniają się wraz z upływem czasu. Mówię tu oczywiście o poruszających się schodach i zmieniających swe położenie klasach.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.

Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2
Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2

Przed premierą

Drugi rok z rzędu Ubisoft pokazuje na E3 świetne trailery Beyond Good & Evil 2. Problem polega na tym, że to czyste CGI, na podstawie którego nie da się niczego powiedzieć o samej grze. My mieliśmy możliwość zobaczenia gameplaya z BG&E2.