Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 26 sierpnia 2005, 13:05

autor: Patrycja Rodzińska

Castlevania: Curse of Darkness - przed premierą

Pierwsza Castlevania ukazała się z końcem 1986 roku. Od tej pory Konami oficjalnie wydało blisko dwadzieścia tytułów opowiadających o zmiennych kolejach losów członków rodu Draculi i Belmont. Oto najnowszy z nich.

Ten tekst był przygotowany przed premierą gry.

Artykuł powstał na bazie wersji XBOX.

Przywiązanie. Więź i nawyk. Nie tylko w relacjach międzyludzkich, ale również w relacji towar-konsument. Żeby nie szukać daleko, dla przykładu, moja stryjenka, tak przywiązała się do pewnego serialu, że od przeszło 10 lat nieprzerwanie śledzi losy jego bohaterów. I choć rodzina mniej lub bardziej jawnie dworuje z jej upodobań, starsza pani nic sobie z tego nie robi. Oto siła przywiązania. Skąd ten wywód? Przywiązanie do tytułu – to było moje pierwsze skojarzenie na wieść, że Konami szykuje premierę kolejnej gry z serii CastlevaniaCurse of Darkness, serii, która istnieje na rynku od 19 lat!

Pierwsza Castlevania ukazała się z końcem 1986 roku. W Japonii funkcjonowała pod tytułem Akumajo Dracula. Od tej pory Konami oficjalnie wydało blisko dwadzieścia tytułów opowiadających o zmiennych kolejach losów członków rodu Draculi i Belmont.

Nad postacią Hrabiego nie muszę się specjalnie roztkliwiać. Aby jednak formalności stało się za dość... jednym tchem: postać Vlada Draculi – dystyngowanego arystokratę z malowniczej Transylwanii z trącającym o perwersję zamiłowaniem do pozostawiania krwawych malinek na ludzkich szyjach, do życia powołał w swojej gotyckiej powieści urodzony w Irlandii Bram Stoker. Pierwowzorem powieściowego wampira był oczywiście hospodar wołoski Vlad zwany Vlad Ţepes (co znaczy Palownik, a wzięło się to nie skądinąd jak ze względu na upodobanie do nabijania ludzi na pal), bądź Dracula (ten przydomek jest związany z Zakonem Smoka, do którego należał wołoski władca). Od chwili ukazania się książki, tj. 1897 roku, mroczny Hrabia niezmiennie fascynuje, inspiruje oraz napędza business literatom, filmowcom, muzykom, producentom gier i halloween’owych kostiumów.

Tak jakoś się złożyło, ze zawsze tam, gdzie pojawia się krwiopijny jegomość, tam też nie może zabraknąć tych, którym obecność Hrabiego staje kołkiem w gardle i nie spoczną, póki tenże kołek nie znajdzie się w godnym dla niego miejscu.

Nie mogło być inaczej i w serii Konami.

Członkowie rodziny Belmont, łowcy wampirów, pochodzą z miejscowości Warakiya w Rumunii, która miała bodaj znajdować się gdzieś na południe od Transylwanii. Są obdarzeni magicznymi zdolnościami pomocnymi w wypełniania misji w imię szeroko rozumianego dobra. Dracula też ma swoją misję, zatem konflikt interesów jest nieunikniony.

Z powodu szczególnej sympatii wobec Castlevanii 3: Dracula’s Curse, do jakiej Koji „Iga” Igarashi – producent serii – przyznaje się, historia Curse of Darkness rozegra się 3 lata po wydarzeniach, które miały miejsce w C3. Podobno w Curse of Darkness pojawi się Trevor Belmont, ale na razie jest to tylko zakulisowa plotka.

Warto przybliżyć sytuację. W 1476 rok, Trevor Belmont wspierany przez pirata Granta Danasty’ego, czarodziejkę Sylphię Belnades oraz swojego ojca Alucarda, będącego jednocześnie synem Draculi (koligacje rodzinne w Castelvanii bywają zaskakujące), zabija Hrabiego. Jednak moc klątwy Draculi pogrąża Europę w chaosie. Kontynent tonie w bezmiarze okrucieństwa i trawiącej go zarazy.

Rok 1479. Główni bohaterowie Curse of Darkness to Isaac i Hector. Żaden z nich nie jest związany z rodziną Belmont. Wręcz przeciwnie. Służyli Draculi i nabywali pod jego okiem umiejętności w sztuce tworzenia demonów. Jednak Hector miał dosyć bycia po ciemnej stronie i zapragnął czegoś innego. Spokojnego życia u boku ukochanej. Lecz nie w smak taka metamorfoza okazała się jego staremu przyjacielowi Isaacowi. Ten snuje intrygę, w wyniku której dziewczyna Hectora zostaje oskarżona o czary, osądzona i skazana na śmierć. Mamy rok 1479, zatem czas, który jak najbardziej sprzyja paleniu na stosie.

Po cóż tyle zachodu z jego strony? Otóż Isaac ma nadzieje zawrócić Hectora z „dobrej drogi” budząc w nim najgorsze emocje. I faktycznie Hector, oszalały z żalu i wściekłości, rusza w podróż do zamku Hrabiego, aby odnaleźć Isaaca i zemścić się na nim. Czyżby plan Isaaca miał powieść się tak gładko?

Dwie nowości. Po pierwsze, akcja gry wychodzi poza zamki. Oprócz nich, Hector poprowadzi gracza przez góry, mokradła, miasteczka, lasy.

Do niektórych miejsc nie dostaniemy się dopóty, dopóki nasz bohater nie uzyska odpowiednich umiejętności i doświadczenia.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.

Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2
Widzieliśmy gameplay Beyond Good & Evil 2 – oto 5 najważniejszych cech BG&E2

Przed premierą

Drugi rok z rzędu Ubisoft pokazuje na E3 świetne trailery Beyond Good & Evil 2. Problem polega na tym, że to czyste CGI, na podstawie którego nie da się niczego powiedzieć o samej grze. My mieliśmy możliwość zobaczenia gameplaya z BG&E2.