Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 30 stycznia 2004, 11:09

autor: Daniel Sodkiewicz

Colin McRae Rally 04 - zapowiedź

Czwarta odsłona rajdowej serii z firmy Codemasters sygnowanej imieniem i nazwiskiem słynnego kierowcy Colina McRae. Colin McRae Rally 04 jest najlepszą jak do tej pory częścią cyklu, starającą się jak najwierniej oddać realia rajdów samochodowych.

Przeczytaj recenzję Colin McRae Rally 04 - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Poniższą zapowiedź Colina można nazwać rzetelną i bogatą w bezdyskusyjne fakty, nie tyle ze wzglądu na wysoką klasę autora tekstu ;-), co na sporą ilość przedpremierowych materiałów i informacji o grze. Wiemy obecnie wszystko o konsolowych wersjach Colin McRae Rally 04, wiemy także jakie zmiany w stosunku do nich są wprowadzane w PeCetowe wydania gry, wiemy więc prawie wszystko, co można wiedzieć, a może i jeszcze więcej ;-). Czwarta odsłona Colina ukazała się bowiem na Xbox i PS2 we wrześniu 2003, światowa premiera gry na komputery osobiste zapowiadana jest na 26 marzec 2004, w Polsce zaś, dystrybutor CD-Projekt, najprawdopodobniej będzie w stanie uraczyć nas nadchodzącym hitem już 4 kwietnia 2004 (w cenie 99PLN). Można więc powoli odpalać silniki, zapowiada się niezła jazda.

Wypada zacząć od rozwiania wątpliwości, jakoby panowie z Codemasters nie potrafili uczyć się na własnych błędach i wyciągać wniosków z nastrojów rynku wirtualnej rozgrywki. Wielkim błędem, jaki popełniono w poprzedniej odsłonie serii, było uniemożliwienie graczom wzięcia udziału w mistrzostwach (Championship) pod banderą dowolnego teamu, narzucając auto Ford Focus WRC 02 i zmuszając do wcielenia się w postać samego Colina. Tryb Championship w Colin McRae Rally 04, to powrót do korzeni w najlepszym wydaniu. Mamy bowiem możliwość rozegrania mistrzostw w jednej z czterech grup samochodów, a są to: 4WD, 2WD, Grupa B i Expert. W skład aut z napędem na cztery koła (4WD), wejdą takie modele, jak: Peugeot 206, Ford Focus, Citroen Xsara, Subaru Impreza, Mitsubishi Lancer Evo. Reprezentacja samochodów z napędem na dwa koła (2WD), to Ford Puma, Fiat Punto, Citroen Saxo, ZR Super i VW Rallye Golf. Warto tutaj wspomnieć, że wraz z wyborem Citroena Xsara, skazujemy się na uczestnictwo w rajdach pod nazwiskiem Colin McRae, w przypadku wyboru innego auta, stajemy przed możliwością stworzenia własnego teamu. Ogólnie, otrzymamy dostęp do ponad 20 aut; niestety zabraknie takich modeli jak Skoda Octavia i Felicia WRC. Przed samym startem, mamy możliwość wyboru rodzaju skrzyni biegów (automat, półautomat, manual) i poziomu podatności auta na stłuczki (Normalny, Zaawansowany i Ekspert), czyli dobór realizmu rozgrywki. Pozostałe dwie grupy można zaliczyć raczej do bonusowych ciekawostek, bowiem w Grupie B mamy dostęp do niebezpiecznych aut wyścigowych z lat 80-tych, zaś grupa Expert (stworzona specjalnie na życzenie graczy), to specyficzna wersja rozgrywki dla najbardziej zatwardziałych miłośników wirtualnych rajdów, którym niestraszny jest ograniczony widok z kokpitu i nad wyraz realistyczny model uszkodzeń auta.

Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4
Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo 4

Przed premierą

Największy rywal Diablo obrał kurs kolizyjny i planuje pokrzyżować plany Blizzarda. Path of Exile 2 to w zasadzie całkiem nowa gra i wygląda na to, że na rynku gier hack’n’slash dojdzie do pojedynku samców alfa o przewodnictwo w stadzie.

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.

Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock
Szok w systemie - trudna walka o przetrwanie serii gier System Shock

Przed premierą

Choć obie części System Shock zyskały uznanie krytyków, żadna z nich nie okazała się komercyjnym hitem. Trudno więc dziwić się, że niewielu chciało zainwestować w jej kontynuację. Teraz, po kilkunastu latach, zapomniany cykl wreszcie powraca do życia.