Vampyr na Gamescom 2016 - każde zabójstwo ma znaczenie
Wampirów na świecie było wiele, ale dopiero Jonathan Reid pokazał nam, co się stanie, jeśli ulegniesz pokusie wysysania krwi niewinnych. Na targach w Kolonii widzieliśmy nową grę od twórców Life is Strange – Vampyr.
Przeczytaj recenzję Recenzja gry Vampyr – to nie jest RPG, na które czekaliście
Artykuł powstał na bazie wersji PC.
Studio DONTNOD dało się poznać z naprawdę dobrej strony, kiedy światło dzienne ujrzała gra Life is Strange. Skupienie na narracji oraz ogromne znaczenie naszych wyborów podbiły serca graczy. Tym razem koniec z przygodami nastolatki – naszym bohaterem jest Jonathan Reid, wsławiony w trakcie wojny chirurg, który z jakiegoś powodu budzi się w masowym grobie i odkrywa, że jest wampirem… i nie jest to choroba, którą da się z łatwością wyleczyć. Zobaczmy, co czeka nas w Londynie w 1918 roku.
Wywiad lekarski… z wampirem
W jaki dokładnie sposób Jonathan Reid stał się wampirem, nie wiemy. Właściwie on sam nie ma pojęcia, co się stało i będzie to jedna z zagadek, którą postaramy się rozwikłać w trakcie gry. Lekarz z samego początku uznaje, że jego wampiryzm to choroba, którą na pewno da się w jakiś sposób uleczyć, ale z czasem okazuje się, że sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Będziemy mieli okazję spotkać innych przedstawicieli gatunku krwiopijców, jak choćby tajemniczą Lady Ashbury, która w zaprezentowanym fragmencie próbowała Reidowi odpowiedzieć na pytanie, jakim cudem nie znajduje się właśnie sześć stóp pod ziemią.
Każdy z obywateli miasta będzie miał swoje indywidualne cechy i powiązania, ale wszyscy będą stworzeni według jednego z czterech archetypów, które deweloperzy wykreowali. Z racji tego, że akcja gry dzieje się jedynie nocą i to w niezwykle niebezpiecznych czasach, ludzie obecni na ulicach to szaleńcy, desperaci, kryminaliści albo „święci” – dobrzy ludzie z poczuciem misji.
Atmosfera w Londynie jest mroczna i bardzo napięta, a ludzie nie są świadomi współistnienia groźnych stworzeń w ich otoczeniu. W głowach mieszkańców pojawia się jednak mnóstwo pytań, gdy na ulicach miast lub w domach odnajdywane są ciała zupełnie pozbawione krwi. Wygląda na to, że nowy gatunek niezwykle agresywnych wampirów powstał na skutek mutacji wywołanych przez toczącą Londyn plagę – hiszpańską grypę, która odpowiedzialna była za śmierć około 250 tysięcy zabitych w samej Wielkiej Brytanii. Narastający problem krwiopijców wymusił ponownie uaktywnienie się starożytnej organizacji, która w stolicy Anglii pełni rolę łowców wampirów. Niezwykle ważne jest więc pozostanie anonimowym w swoich czynach.
Za pisownią tytułu gry stoi całkiem ciekawa historia. Pierwsze zachowane odniesienie do krwiopijców to właśnie “vampyr”, a nie jak we współczesnym angielskim – “vampire” – choć wymowa słowa pozostała nie zmieniona. Dodatkowo, wyróżnienie litery “y” w logo gry ma być odniesieniem do wyborów i decyzji, które będziemy zmuszeni podjąć w trakcie rozgrywki.