Skład | Zarządzanie zespołem w UEFA Euro 2008 poradnik UEFA Euro 2008
Ostatnia aktualizacja: 9 października 2019
Skład
W trybie eliminacji do Euro 2008 dysponujemy dość szeroką kadrą złożoną z kilkudziesięciu najlepszych piłkarzy naszego kraju. Przed przystąpieniem do turnieju musimy wybrać dwudziestu trzech reprezentantów, którzy zdaniem trenera - czyli gracza - okażą się najbardziej przydatni dla zespołu.
Aby dokonać zmian w składzie, w menu turnieju wchodzimy do zakładki "Moje składy". Przy ustalaniu składu należy pamiętać, by mieć w drużynie chociaż dwóch rezerwowych napastników, bowiem jest to pozycja najbardziej podatna na zmęczenie, a wpuszczanie "świeżych" graczy w ostatnich minutach spotkania może okazać się śmiercionośną bronią. Ważne jest także, by mieć dobrych zmienników na pozostałe pozycje. Również bramkę - bo choć taka sytuacja należy do rzadkości, to bramkarz może na przykład otrzymać czerwoną kartkę.
Przy ustalaniu ostatecznej jedenastki koniecznie trzeba brać pod uwagę statystyki piłkarzy - im wyższa liczba, tym oczywiście lepiej. Warto jest jednak przyjrzeć się im bliżej, bowiem często zdarza się, że o wysokich wynikach danego zawodnika decyduje szczególnie rozwinięta tylko jedna cecha - na przykład szybkość, a w gruncie rzeczy gość np. fatalnie gra głową (itp.). Wtedy warto zwrócić uwagę na bardziej "równego" gracza, chyba, że szukamy akurat typowego sprintera itp. - w zależności od rozdysponowanych talentów. Dokładnym statystykom przyglądamy się, klikając "Dane zawodnika" w menu składu. Pożyteczna jest również opcja porównywania dwóch zawodników. W tym celu z prawego menu wybieramy (docelowo widnieje tam "Formacja) "Porównanie" i zaznaczamy dwóch piłkarzy.
W trakcie przeglądania naszej kadry warto spojrzeć na zawodników znajdujących się na końcu przewijanej listy. Wśród mało popularnych nazwisk można znaleźć tam "prezenty" od twórców w postaci graczy o wysokich statystykach. Jeżeli zależy nam na podniesieniu wydajności drużyny - warto jest również eksperymentować z pozycjami zawodników. Dla przykładu na poniższym obrazku widzimy Grzegorza Bronowickiego przesuniętego z prawej obrony na prawą pomoc. Widoczna u góry liczba 67 ilustruje jego maksymalne możliwości na domyślnej pozycji - 72 to umiejętności, jakie uzyskał po przestawieniu go do drugiej linii.
Niestety w większości przypadków zawodnicy na innych pozycjach niż domyślna mają zdecydowanie niższe statystyki. Dlatego eksperymentować należy długo i bardzo uważnie. Może też zdarzyć się tak, że dany zawodnik na żadnej pozycji nie osiągnie swoich maksymalnych umiejętności - wtedy jedyną receptą jest dokonanie zmian w ustawieniu taktycznym. Wyboru kapitana dokonujemy za pomocą przycisku znajdującego się w dole ekranu.