Walka z kolosami w Shadow of the Colossus Shadow of the Colossus poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2020
Kolosy to jedyni przeciwnicy w grze Shadow of the Colossus i można ich traktować jako bossów. Jesteś zmuszony do pokonywania ich w określonej kolejności. Walka z nimi opiera się na odnalezieniu wrażliwych punktów, w postaci pęknięć na skórze lub znaków. Na tej stronie poradnika opisujemy najważniejsze założenia systemu walki oraz wymagania do pokonywania kolosów.
Poniżej znajdują się jedynie ogólne wskazówki jak pokonywać kolosy. Szczegółowe omówienia walk z poszczególnymi bossami znajdziesz w naszym opisie przejścia. Nasza solucja wyjaśni ci krok po kroku jak zabić wszystkich 16 kolosów i jak ukończyć grę.
- Kolosów w grze Shadow of the Colossus nie pokonuje się w klasyczny sposób, tzn. wymachując po prostu mieczem czy strzelając z łuku w dowolną część ciała bossa. Na każdego kolosa musisz zawsze znaleźć sposób i się na niego wspiąć. W przypadku każdego z bossów wygląda to inaczej - trzeba np. zeskoczyć na grzbiet kolosa z wysokiej półki albo "nakłonić" go żeby uderzył pięścią w ziemię umożliwiając złapanie się sierści.
- Po znalezieniu się na ciele kolosa należy zainteresować się dotarciem do jego wrażliwych punktów. Aby namierzyć słabe punkty na ciele kolosa, możesz użyć namierzania mieczem (R1) i przesuwać promień światła po ciele wroga. Niestety nie jest to możliwe dla każdego z bossów. Nasz opis przejścia informuje o wszystkich możliwych słabych punktach na ciałach kolosów.
- Podczas wspinania się po kolosie musisz przywiązywać dużą uwagę do pola wytrzymałości. Jest to widoczny w rogu ekranu żółty okrąg - gdy sięgnie zera, bohater opadnie z sił i puści się bossa. W wielu sytuacjach może to oznaczać utratę równowagi i spadnięcie z kolosa. Bohater może w takiej sytuacji zginąć lub trzeba będzie powtarzać wspinaczkę od nowa.
- W trakcie wspinaczki warto szukać okazji do odpoczynku, np. po znalezieniu się na bardziej poziomej części ciała kolosa, z której bohater nie spadnie się nawet jeśli się puści. Możesz na szczęście podnosić permanentnie wytrzymałość bohatera i dokładniej opisaliśmy to na osobnej stronie Jak zwiększyć wytrzymałość?.
- Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to możesz wykonywać uniki żeby np. nie zostać uderzonym przez jedną z kończyn kolosa. W grze dostępne są przewroty (O) oraz skoki (X). Skuteczniejsze jest podskakiwanie, gdy oponent wyprowadza cios skierowany obok ciebie - nie dotyka cię "fala uderzeniowa", która rozchodzi się po ziemi.
- Po każdej wygranej walce z kolosem zostaniesz przeniesiony do punktu startowego - zamku pośrodku mapy. Otrzymasz informację o kolejnym bossie i będziesz mógł wyruszyć na jego poszukiwania.
Obserwuj wskaźnik załadowania ciosu. Jeśli jest za słaby, czasami może nie przebić się przez skórę
- Twoim priorytetem zawsze jest dotarcie do kolejnego wrażliwego punktu na ciele kolosa. Jest on symbolizowany przez święcacy się punkt.
- Znak możesz próbować osłabiać zwykłymi atakami, aczkolwiek tylko stosowanie ładowanych ciosów mieczem (podczas uchwytu) gwarantuje skuteczne obrażenia.
- Im mocniej załadujesz cios, tym więcej obrażeń zadasz, lecz atak może zostać przerwany przez wroga.
- Każdy z punktów może przyjąć określoną liczbę obrażeń, co głównie zależy od poziomu trudności.
Znaki znikają, gdy otrzymają wystarczającą ilość obrażeń
- Znak, po otrzymaniu oznaczonej liczby obrażeń przestaje świecić (świeci tylko, gdy jesteś obok niego i masz wyciągnięty miecz.
Pęknięcie na skórze kolosa
- Pęknięcie nie przestaje świecić, gdy otrzyma maksymalną ilość obrażeń - należy; patrzeć na pasek zdrowia kolosa, gdy już ono nie maleje, przejdź do kolejnego wrażliwego punktu.
Dodatkowe uwagi:
- Łuk nie służy do zadawania kluczowych obrażeń, lecz głównie do odwracania uwagi i rozwścieczania oponenta.
- Jeśli chcesz się przemieścić z użyciem skoku, pamiętaj że jego także można załadować podczas chwytu, aby przeskoczyć dalej.