Transfery w Pro Evolution Soccer 2011 | Master League Pro Evolution Soccer 2011 poradnik
Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019
Transfery
Transferami możesz zając się sam luz zlecić je skautowi. Wystarczy, że wejdziesz w Options / General Settings i w polu Negotiations wybierzesz Leave Scout In charge, a nie będziesz już musiał zajmować się kupowaniem i sprzedawaniem piłkarzy.
Pamiętaj, że okna transferowe są w 3 miesiącach: styczniu, lipcu i sierpniu. Transferami możesz też zająć się w innych miesiącach, ale sfinalizujesz je dopiero w najbliższym oknie transferowym.
Sprzedaż
Wejdź w My Team / Squad List. Klikając na zawodnika możesz go wystawić na sprzedaż lub wypożyczenie. Zawsze sprzedawaj niepotrzebnych Ci zawodników. Lepiej, żeby Twoja drużyna miała tylko 18-19 piłkarzy (16 to minimum), niż 24 z czego kilku w ogóle nie gra i dostaje pensje za nic.
Przy sprzedaży pod uwagę musisz wziąć kilka czynników:
1) Ilość zawodników na jedną pozycję - jeżeli masz 4 bramkarzy to spokojnie możesz sprzedać jednego lub dwóch. Podobnie sprawa wygląda z innymi pozycjami: gdy na jedno miejsce masz za dużo piłkarzy, to część z nich sprzedaj.
2) Ocena zawodnika - to ona w najprostszy sposób pokazuje jak dobry jest piłkarz. Jeżeli Twoi napastnicy mają przeciętnie ocenę od 70-80, a jeden z nich ma 55 to nie warto go trzymać w drużynie.
3) Wiek piłkarza - młodzi zawodnicy bardzo szybko się rozwijają. Jest więc duża szansa na to, że za 2-3 sezony staną się znacznie lepsi.
4) Wszechstronność - niektórzy zawodnicy są przywiązani do jednej pozycji. Inni potrafią bardzo dobrze grać na kilku. Część czuje się dobrze tylko na jednej stronie boiska, a reszta radzi sobie tak samo dobrze na obu. Warto również na to zwrócić uwagę.
5) Kontrakt - znajduje się w nim aktualna pensja (Salary), wartość rynkowa (Market Value) oraz czas trwania kontraktu (Duration of Contract). Warto pomyśleć o sprzedaży zawodników, którym kończy się kontrakt, a ich wartość rynkowa znacznie przewyższa pensję. Wynika to z tego, że kiedy przyjdzie czas negocjacji nowego kontraktu, piłkarz najprawdopodobniej zażąda płacy zbliżonej do jego wartości rynkowej. Jeżeli jest ona dla Ciebie zbyt wysoka, będziesz zmuszony nie przedłużać umowy i w efekcie pozwolisz piłkarzowi odejść za darmo do innego klubu. Wystawiając go wcześniej na sprzedaż możesz uniknąć takiej sytuacji i trochę zarobić.
Kiedy po Twojego piłkarza ktoś się zgłosi, otrzymasz taką wiadomość. Aktualny stan ofert znajdziesz w Negotiations / Negotiations in progress. Ofertę możesz przyjąć (Approve Terms), zmienić (Adjust Terms) lub odrzucić (End Negotiations). Nie warto od razu zgadzać się na proponowane warunki. Zawsze korzystaj z opcji zmiany ceny (Adjust Terms). Musisz tylko zachować rozwagę. Jeżeli ktoś za Twojego piłkarza chce zapłacić 600 000 Euro, a Ty zmienisz tę kwotę na 3 000 000 Euro, to praktycznie możesz być pewien, że negocjacje zostaną przerwane. Zazwyczaj staraj się podnieść cenę o stosunkowo niewiele np. z 1 200 000 na 1 300 000. Możesz czasami zaryzykować z ceną, ale przypadki, w których uda Ci się sprzedać piłkarza znacznie drożej niż w początkowej ofercie zdarzają się rzadko.
Kupno
Wejdź w Negotiations / List of Targets (lista kilkudziesięciu piłkarzy na sprzedaż, którym warto się przyjrzeć) lub w Negotiations / Advanced Search (zaawansowane, samodzielne wyszukiwanie piłkarzy). Klikając na zawodnika możesz rozpocząć negocjacje w spawie jego zakupu lub wypożyczenia, a także dodać do listy skauta, dzięki czemu zdobędziesz o danym piłkarzu więcej informacji (znajdziesz je później w Negotiations / Scout list).
Warto kupować zawodników, którzy:
1) Są lepsi niż Twoi podstawowi gracze. Od razu "wejdą" na ich miejsce i wzmocnią zespół. Wiąże się to jednak zazwyczaj z bardzo dużym wydatkiem.
2) Są potrzebni w danej sytuacji np. masz tylko 2 środkowych obrońców i musisz kupić zmiennika.
3) Są młodzi i mają przed sobą dobre perspektywy. Może Ci się udać tanio kupić zdolnego piłkarza, którego w przyszłości sprzedasz za duże pieniądze. Inwestycja w młodych zawodników jest bardzo opłacalna.
Po pewnym czasie od rozpoczęcia negocjacji otrzymasz wiadomość o ich przebiegu. Aktualny stan ofert znajdziesz w Negotiations / Negotiations in progress. Ofertę możesz przyjąć (Approve Terms), zmienić (Adjust Terms) lub odrzucić (End Negotiations). Nie warto od razu zgadzać się na proponowane warunki. Zawsze korzystaj z opcji zmiany ceny (Adjust Terms), pensji oraz długości kontraktu. Musisz tylko zachować rozwagę.
Jeżeli drużyna chce za swojego piłkarza 600 000 Euro, a Ty zaproponujesz 100 000 Euro, to praktycznie możesz być pewien, że negocjacje zostaną przerwane. Zazwyczaj staraj się obniżyć cenę o stosunkowo niewiele np. z 1 300 000 na 1 200 000. Tak samo postępuj z pensją zawodnika. Możesz czasami zaryzykować z ceną, ale przypadki, w których uda Ci się kupić piłkarza znacznie taniej niż w początkowej ofercie zdarzają się rzadko.
Pamiętaj również, że nie każdy zawodnik będzie chciał grać w Twojej drużynie. Możesz złożyć ofertę za Cristiano Ronaldo, ale jeżeli nie prowadzisz jednego z najlepszych klubów na świecie, nie masz co się spodziewać, że zechce on ją rozważyć.
Przedłużenie kontraktu
Kiedy kontrakt zawodników dobiega końca, rozpoczynają się jego renegocjacje. Zawodnicy stawiają swoje warunki, a Ty musisz się do nich dostosować. Dokładne dane znajdują się w Negotiations / Negotiations in progress. Musisz być bardzo ostrożny przy obniżaniu proponowanej przez piłkarzy pensji. Jeżeli przesadzisz, zawodnik nie przedłuży kontraktu i odejdzie z klubu za darmo. Kiedy piłkarz jest dla Ciebie bardzo ważny, pomyśl czy nie warto od razu zgodzić się na jego warunki.