Zdobywanie doświadczenia | Omówienie mechanizmów rozgrywki poradnik Lineage II: Goddess of Destruction
Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2016
Kiedy stworzyliśmy już swoją postać czas rozpocząć rozgrywkę. Gra, jak większość innych, bazuje na systemie "od zera do bohatera". Przygodę zaczynamy po krótkim wprowadzeniu do gry. Już na starcie zauważymy NPC od którego możemy wziąć pierwsze zadanie. Po zapoznaniu się z treścią zadania i nagrodą jaką za nie przysługuje, możemy przystąpić do jego wykonywania.
Uwaga!
Questy od poziomu 1 aż do 40 są ściśle ze sobą związane. Nie ma oczywiście z góry narzuconej na gracza decyzji ich wykonywania i możesz całkiem ominąć tą drogę lvlowania postaci.
Za każde wykonane zadanie przysługuje nagroda. Od adeny przez doświadczenie aż po ekwipunek, który inaczej musiałbyś kupić w sklepie.
Chain questy kończymy ostatnim zadaniem wykonywanym dla Mistrza w mieście Gludio. Po osiągnięciu 40 poziomu (co nie trwa długo) zaczynają się delikatne schody.<br>Jest kilka dróg, którymi możesz podążać. Możesz iść zdobywać doświadczenie solo (Wieża Crumów), wykonać questa na dodatkowe doświadczenie i przy okazji zdobywać doświadczenie na mobach (Wieża z Kości Słoniowej) ,zorganizować wypad na Kamalokę (Dungeon w mieście Heine) bądź zebrać przynajmniej 6 graczy do party i iść zabić Raid Bossa dającego najwięcej doświadczenia ze wszystkich wymienionych dróg.
Wszystkie podane ścieżki zdobywania doświadczenia posiadają zalety jak i wady.
- Solo Exping - Zdobywanie doświadczenia samemu, poprzez zabijanie potworów na 40 poziomie doświadczenia, jest dobrym wyborem. Na tym lvlu, doświadczenie wskakuje bardzo szybko, szczególnie na tej lokacji. Dobrym atutem jest także zdobywanie adeny z zabitych potworów (a będzie jej sporo), dzięki której możemy bez przeszkód kupić lepszy ekwipunek w przyszłości. Wadą jest niestety nużące ich zabijanie i po kilku poziomach będziemy mieli dosyć.
- Wykonywanie zadań (questów) - Jest to niewątpliwie kompromis między zabijaniem mobów a Raid Bossami. Z racji tego, że na tym poziomie questy wykonujemy tylko raz, ich limit stopniowo się wyczerpuje. Zdobywamy więcej doświadczenia niż w przypadku lvlingu solo. Wadą jest stosunkowo niska nagroda w porównaniu do typowego zdobywania doświadczenia solo a także niższy poziom doświadczenia w porównaniu do zabijania Raid Bossów.
- Raid Boss - Raid Bossy są rozsiane po całym kontynencie Aden. Na mapie możemy sprawdzić gdzie takowy się znajduje oraz jaki ma poziom. Z racji tego, że jest to najchętniej wybierana droga zdobywania doświadczenia przez graczy, trudno będzie na takiego trafić. Kiedy już uda nam się znaleźć odpowiedniego Bossa oraz drużynę potrzebną do jego pokonania możemy za niego dostać ogromną ilość doświadczenia (nawet 10 poziomów za jednego). Wadą jest niestety to, że Boss po zabiciu nie daje adeny. Jest szansa na zdobycie unikalnych przedmiotów, ale każdy z drużyny chciałby takie dostać, więc szansa zmniejsza się jeszcze bardziej.
Do poziomu 85 lista dungeonów jest bardzo krótka i obejmuje tylko dwie podobne do siebie lokacje Kamalokę oraz Labirynt Otchłani. Obie instancje można wykonać tylko raz dziennie ale za każdym razem możesz podnosić poprzeczkę i toczyć bitwę z coraz to silniejszym bossem, który czyha w środku.
Kamaloka:
- Poziom 43 oraz 46(miasto Heine)
- Poziom 53-56 (miasto Oren)
- Poziom 63-66 (miasto Schuttgart)
- Poziom 73 (miasto Rune)
Kamaloka - Labirynt Otchłani:
- Poziom 49 (miasto Heine)
- Poziom 59 (miasto Oren)
- Poziom 69 (miasto Schuttgart)
- Poziom 78-81-83 (miasto Rune)
Za zabicie Raid Bossa w Kamaloce możemy wziąć zadanie od NPC, który pojawi się po stoczonej bitwie. Zadanie możemy wykonać raz dziennie, a nagroda za jego wykonanie jest godna uwagi. Za każdym razem kiedy wykonamy tego questa dostajemy specjalną monetę, którą możemy wymienić na biżuterię B Grade (klasa przedmiotu, którą możemy nosić od 52 poziomu) w Wieży Arogancji.
W grze na poziomach 49, 61 oraz 73 możemy pokusić się o zrobienie specjalnych questów instancjowych Pailaka. Są to questy wykonywane solo a nagrody za ich zrobienie są naprawdę duże.
Pailaka:
- Poziom 49-55 (miasto Gludin lub Oren)
- Poziom 61-67 (miasto Giran)
- Poziom 73-77 (miasto Goddard)
Pailaka 49lvl jest jednym z najbardziej cenionych questów ze względu na to iż w nagrodę dostajesz wybraną przez siebie broń B grade.
W Lineage 2 spotkamy się z różnorakimi klasami przedmiotów. Jest to wyznacznik co jesteśmy w stanie nosić na dany poziom doświadczenia. Jest to także pewna informacja na PvP. Kiedy nie wiadomo jaki przeciwnik ma poziom, wystarczy spojrzeć na jego ekwipunek. Każda klasa przedmiotu jest ściśle związana z poziomem, na którym możemy je nosić.
W Lineage 2 znajdziemy kilka takich klas:
- No Grade (brak klasy) - brak wymogów odnośnie poziomu doświadczenia
- D Grade (klasa D) - lvl 20 wzwyż
- C Grade (klasa C) - lvl 40 wzwyż
- B Grade (klasa B) - lvl 52 wzwyż
- A Grade (klasa A) - lvl 61 wzwyż
- S Grade (klasa S) - lvl 76 wzwyż
- S80 Grade (klasa S80) - lvl 80 wzwyż
- R Grade (klasa R) - lvl 85 wzwyż
- R95 Grade (klasa R95) - lvl 95 wzwyż
- R99 Grade (klasa R99) - lvl 99
Zakładając ekwipunek klasy wyższej niż posiadany poziom w danej chwili spowoduje znaczące obniżenie statystyk postaci. Poziom obniżenia jest tak duży, że w większości przypadkach będziesz miał znacznie mniejsze statystyki z lepszym sprzętem aniżeli ze sprzętem odpowiadającemu Twojemu poziomowi.