Jak grać nie wydając na grę ani złotówki? Forge of Empires poradnik, solucja
Ostatnia aktualizacja: 6 lutego 2018
Jak każda darmowa gra przeglądarkowa, Forge of Empires kusi na każdym kroku, by wydawać na niego prawdziwe pieniądze - by zakupić pakiet jednostek, budynki premium, czy by przyspieszyć daną czynność. Nie daj się jednak zwariować - by dobrze się bawić, nie trzeba wydać ani złotówki. Powód jest prosty - gra pozwala zdobyć większość dostępnych za diamenty budowli, jednostek czy usług w alternatywny sposób, wystarczy tylko wiedzieć jak.
Jak zdobywać walutę i przedmioty premium?
W grze zdobyć można większość przedmiotów i usług oferowanych w grze za diamenty i/lub realną gotówkę. Można to zrobić w następujący sposób:
- Wykupywanie premii w Tawernie. Można zyskać potężne premie do wytwarzanych monet lub zaopatrzenia, czy skuteczności wojsk, wystarczy tylko uzbierać odpowiednia ilość Srebrników (więcej w rozdziale "Tawerna").
- Zdobywanie diamentów. W grze można zdobyć dodatkowe diamenty dzięki braniu udziału w aktywnościach dodatkowych (jak wydarzenia), czy zbieraniu porozrzucanych na mapie miasta surowców. Na uwagę zasługują te drugie - będą to unikalne obiekty jak namiot, kwiaty czy powalone drzewo. Zebranie ich w większości przypadków pozwala zyskać monety i/lub zaopatrzenie, czasami wpadną też towary lub nawet diamenty.
- Towary. Gra na każdym kroku kusi, by wydać niewielką ilość (5 za sztukę) diamentów, by zyskać towary, tym samym przyspieszając rozwój. Towary jednak można wytwarzać samemu i handlować nimi na targu, by zyskać te, których nie można wytworzyć. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset diamentów, które gra chce, by na nie wydać.
- Jednostki wojskowe. Starcia wygrać można przy pomocy jednostek, które jesteś w stanie samemu wytworzyć, nie trzeba kupować tych "premium". Jeśli walka jest za trudna, możesz wykorzystać towary do negocjacji i przejąć sektor bez walki.
- Punkty rozwoju. Zdobywa się je co godzinę, można je kupić za monety (co jest bardzo proste już po kilku dniach gry, gdy w skarbcu zalega sporo złota), można także zdobyć dzięki wydarzeniom, które aktualnie rozgrywają się w grze. Nie ma sensu wydawać na nie diamentów.
- Budynki. Większość kupowanych za diamenty budynków straci na znaczeniu już po kilku dniach od zakupu, gdy awansujesz do nowej epoki. Lepiej jest więc korzystać wyłącznie z tych konstrukcji, które wznieść można przy pomocy monet i zaopatrzenia.
Na co nie wydawać diamentów i/lub pieniędzy?
W grze na gracza czeka kilka pułapek, które służą temu, by wydał on diamenty czy realną gotówkę. Warto unikać ich za wszelką cenę, gdyż jest to zwykłe wywalanie pieniędzy w błoto. Na szczególną uwagę zasługują:
- Budynki produkcyjne (zaopatrzenie) czy unikalne domy (monety). Kuszą w grze najbardziej. Pozwalają one produkować kilka razy więcej surowców, niż ich "darmowe" odpowiedniki. Jednakże, nie warto w nie inwestować ani jednego diamentu (tutejsza waluta premium), gdyż w kolejnej epoce pojawią się znacznie wydajniejsze budowle, a nadmiaru monet i zaopatrzenia nie da się bardzo szybko spożytkować, gdyż ograniczać będzie cię dostępne pod rozbudowę miejsce.
- Jednostki, które kupić można w pakiecie, za realną gotówkę. Nie przydadzą ci się na nic, gdyż po góra kilku starciach zostaną one wybite, a ich wskrzeszenie kosztować będzie cię olbrzymie ilości diamentów. W rezultacie po kilkunastu minutach możesz stracić wszystko, co kosztowało cię kilkadziesiąt złotych.
- Automatyczne zbieranie wytworzonych surowców. Gdy przynajmniej jeden surowiec jest do zebrania, przy lewej krawędzi ekranu pojawi się przycisk, który pozwoli automatycznie go zebrać. Za całość płaci się 5 diamentów. Nie warto sobie nawet tym zawracać głowy - zebranie surowców nawet z 100 budynków trwa dosłownie kilkanaście sekund.
- Srebrniki i usługi dostępne w Tawernie. By zdobyć sporo Srebrników, wystarczy zaprosić do znajomych dużą ilość graczy. Odwiedzający gracze będą zostawiać w twojej tawernie Srebrniki, przez co każdego dnia będziesz w stanie zdobyć ich nawet kilka tysięcy.