Pierwsze kroki w Football Manager 2019 Football Manager 2019 poradnik i porady
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018
Football Manager 2019 może nieco przytłaczać ilością informacji, tabelek, schematów i funkcji. Szczególnie trudno będzie zaadaptować się zupełnie nowym Graczom dlatego też przygotowaliśmy listę kroków, które należy wykonać na początku kariery Managera, aby dobrze zacząć sezon. Gracz znajdzie tutaj wszystkie istotne informacje oraz porady, które przyczynią się do rozwoju jego klubu i umożliwią późniejszą walkę o trofea.
- Stwórz własny profil Managera
- Wybór ligi
- Wybór drużyny
- Wstępny raport zespołu
- Poznaj swoich zawodników
- Głębia składu
- Taktyka
Stwórz własny profil Managera
Pierwszą i bardzo istotną rzeczą po włączeniu gry Football Manager 2019 jest stworzenie profilu Managera. Gracz ma możliwość spersonalizowania wyglądu Managera oraz dodanie do profilu kilku informacji, jak np.: dane osobowe, wiek, ulubione drużyny piłkarskie, doświadczenie.
Uważaj na dane, które uzupełniasz
Niektóre udostępnione przez Ciebie dane mogą zostać użyte przeciwko Tobie w trakcie wywiadów i konferencji prasowych. Przykładem mogą być tutaj ulubione drużyny piłkarskie. Jeśli podasz w profilu Managera jedną lub kilka ulubionych drużyn, a następnie zaczniesz prowadzić zupełnie inny zespół, dziennikarze mogą być bardzo zainteresowani "dlaczego?".
Wybór ligi
Kolejnym krokiem na początku Twojej kariery w grze Football Manager 2019 jest wybór rozgrywek ligowych. W trakcie wyboru ligi możesz kierować się własnymi preferencjami i zdecydować się na rozgrywki w których występuje Twoja ulubiona drużyna. Możesz też zagłębić się w poważniejszą analizę wszystkich dostępnych w grze lig i zdecydować się na rozgrywki w których spotkasz szeroki wachlarz stylów gry, które reprezentują np. zespoły z topowych lig Europejskich.
Gorsza, czy lepsza liga na początek?
Decydując się na najlepsze ligi możesz prowadzić topowe zespoły, które charakteryzują się znacznymi umiejętnościami dzięki czemu będziesz miał możliwość realizowania ustalonych taktyk. Będziesz mieć także znacznie większy budżet do wykorzystania. Jeśli jednak zdecydujesz się na prowadzenie gorszego zespołu z 2 lub 3 ligi musisz być przygotowany na nie lada wyzwanie ponieważ zawodnicy grający w takich zespołach nie będą w stanie poprawnie wykonywać Twoich poleceń, przynajmniej na początku rozgrywki.
Wybór drużyny
Po wybraniu ligi przyjdzie kolej na wyłowienie wśród wszystkich dostępnych zespół ten, który najbardziej będzie Ci odpowiadał. Przy wyborze drużyny warto zastanowić się nad tym, która z nich będzie w stanie realizować Twoje cele.
Najlepsza drużyna w lidze, a może przeciętna?
Wybierając najlepszą drużynę w lidze, od samego początku będziesz dysponować zawodnikami, którzy pozwolą na realizowanie szerokich wachlarzy taktycznych. W takim klubie znajdziesz zawodników najwyższej klasy, którzy będą dysponować najwyższymi atrybutami. Musisz jednak liczyć się z tym, że teoretycznie nie będziesz mieć wielu solidnych rywali w trakcie rozgrywek ligowych. Z drugiej strony, obejmując rolę Managera drużyny z środka tabeli będziesz mieć nieco większe pole do popisu. Nie będziesz mieć wszystkiego podanego jak na tacy, ale wciąż będziesz mieć do dyspozycji kilku solidnych piłkarzy na których będziesz mógł oprzeć założenia taktyczne. Prowadzenie takiego zespołu będzie wiązać się z większymi nakładami pracy, ale da też wiele satysfakcji.
Wstępny raport zespołu
Gdy już przyjmiesz posadę Managera w danym klubie warto poświęcić nieco czasu na poznanie jego historii, preferowanego stylu gry, celów do osiągnięcia, mocnych i słabych stron itd. Warto także dobrze poznać piłkarzy z którymi przyjdzie Ci pracować. Dogłębne poznanie zespołu na pewno przełoży się na lepszą pracę w klubie.
Mocne i słabe strony drużyny
Z raportu na temat mocnych i słabych stron możesz wywnioskować, jak należy prowadzić drużynę i na jakich aspektach należy się skupić w trakcie ustalania taktyki. Jeśli np. Twój zespół świetnie gra głową i bardzo dobrze wykonuje rzuty wolne to w trakcie ustawiania taktyki warto zwrócić uwagę na wykonywanie dużej ilości dośrodkowań w pole karne oraz szukania stałych fragmentów gry. Jeśli z kolei słabą stroną Twojej drużyny są skrzydła, warto postawić na grę piłką w środkowej strefie boiska. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo i w zależności od tego, jaki zespół wybrałeś, założenia taktyczne dla poszczególnych klubów będą zupełnie inne.
Twoja drużyna na tle innych drużyn ligowych
W tym raporcie znajdziesz wiele naprawdę istotnych informacji, które pozwolą Ci ustalić fakty, jak Twoja drużyna wypada na tle innych drużyn z danej ligi pod względem poszczególnych statystyk. Informacje, które wyczytasz z tych raportów pozwolą Ci skupić się na najważniejszych aspektach gry oraz wzmocnić te strefy, które wymagają Twojej ingerencji. Przykładowo, jeśli Twoja drużyna nie najlepiej gra głową w obronie to musisz liczyć się z tym, że przeciwnik może starać się przerzucać Twoją linię defensywną długimi wysokimi podaniami. W takim przypadku warto zastanowić się nad cofnięciem linii defensywnej nieco do tyłu. Jeżeli Twoja linia pomocy prezentuje się nadzwyczaj dobrze i zawodnicy dysponują podaniami, techniką, strzałem, odbiorem piłki powyżej średniej, warto na nich oprzeć założenia taktyczne.
Poznaj swoich zawodników
Po zapoznaniu się z raportem ogólnym o zespole należy dobrze poznać piłkarzy, którzy będą starać się realizować Twoje polecenia na boisku. Zwróć szczególną uwagę na atrybuty zawodnika, które określają jego umiejętności. Równie ważne są także ich role, które mogą pełnić na boisku i ulubione zagrania.
Zapoznaj się z umiejętnościami zawodników
Atrybuty zawodnika odzwierciedlają jego umiejętności. Sprawdzając informacje na temat zawodnika będziesz w stanie określić, czy będą dobrymi piłkarzami dla Twojej drużyny. Przykładowo, szukając środkowych obrońców musisz zwrócić uwagę na takie atrybuty, jak wzrost, wyskok, szybkość, ale także przyjęcie i wyprowadzanie piłki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że taki zawodnik dobrze spisze się w roli obrońcy i od razu będzie gotowy do szybkiego wyprowadzenia piłki po jej przejęciu.
Sprawdź role zawodników
Niektórzy zawodnicy posiadają tylko jedną, dominalną rolę i nie będą nadawać się do grania na innej pozycji. Inną grupą zawodników są piłkarze wszechstronni, którzy dobrze spiszą się zarówno w roli ofensywnego, jak i defensywnego pomocnika.
Sprawdź ulubione zagrania zawodników
Wszyscy piłkarze, którzy grają w Twoim klubie, posiadają pewien wachlarz ulubionych zagrań. Niektórzy z nich posiadają ich bardzo dużo, inni zaledwie jedno lub dwa. Przykładowo, jeżeli boczny obrońca lubi włączać się do akcji ofensywnych, gra przy linii i atakuje piłką z prawej strony boiska będzie idealnym zawodnikiem na słabszych rywali. W takim meczu możesz dać temu zawodnikowi więcej swobody, ale jeśli przychodzi do meczu o wysoką stawkę, warto zastanowić się nad wprowadzeniem pewnego reżimu, który będzie utrzymywał zawodników przy wykonywaniu założeń taktycznych.
Sprawdź "preferowaną nogę" zawodników
Większość profesjonalnych zawodników z najmocniejszych klubów potrafi grać obiema nogami co jest ich bardzo dużą zaletą. Niestety, wśród słabszych drużyn znajdziesz takich piłkarzy, którzy potrafią grać tylko i wyłącznie jedną nogą. Musisz na to zwracać uwagę w trakcie ustawiania zawodników na danej pozycji. Przykładowo, ofensywny pomocnik potrafiący grać obiema nogami, który lubi schodzić do środka boiska z obu skrzydeł będzie niezwykle skutecznym zawodnikiem i będzie w stanie oddawać strzały na bramkę praktycznie z każdej pozycji.
Głębia składu
W tej zakładce możesz sprawdzić ilu piłkarzy w klubie może grać na określonej pozycji. Dane te możesz wykorzystać w trakcie późniejszego układania taktyki, pierwszej jedenastki oraz w trakcie doboru piłkarzy rezerwowych. Jeśli któraś rola na boisku nie jest należycie obsadzona, warto zastanowić się nad poszukaniem na rynku transferowym odpowiedniego piłkarza, aby ten aspekt wzmocnić.
Nie kupuj zbyt wielu piłkarzy na daną pozycję
Staraj się nie kupować zbyt dużo zawodników na jedną strefę boiska ponieważ nie będziesz w stanie ich wszystkich wykorzystać. Na samym początku staraj się kupować zawodników, którzy będą w stanie wzmocnić najsłabszy aspekt Twojej drużyny.
Taktyka
Taktyka to kluczowy element rozgrywki w grze Football Manager 2019 i to właśnie od prawidłowego jej ustawienia będą zależeć wyniki osiągane przez Twoich zawodników. Warto poświęcić swój czas na solidne dopracowanie taktyki przed pierwszym meczem, aby początku kariery Managerskiej nie zacząć od jakże bolesnej porażki.
Ile taktyk ustawić?
Football Manager 2019 pozwala Graczowi na ustawienie maksymalnie 3 taktyk, które można dowolnie zamieniać i modyfikować. W zależności od tego, jaki styl gry preferujesz, możesz pokusić się o przygotowanie 3 taktyk, jak np.
- Pierwsza, podstawowa i docelowa taktyka na zdecydowaną większość spotkań.
- Druga taktyka na mecze w których jesteś faworytem i będziesz w ataku.
- Trzecia taktyka na mecze z lepszymi zespołami w których będziesz zmuszony się bronić.
Oczywiście możesz pozostać tylko przy jednej, głównej taktyce i modyfikować ją przed każdym kolejnym spotkaniem.
Czym się kierować przy wyborze taktyki?
W trakcie ustawiania taktyki należy brać pod uwagę wszystkie wcześniejsze informacje, które udało Ci się zdobyć przy przeglądaniu raportów o zespole, poznawaniu ich mocnych i słabych stron. Dobre poznanie głębi składu i samych zawodników także przyczyni się do prawidłowego ustawienia taktyki.