Panel transferów | Kariera menedżerska w FIFA 16 poradnik FIFA 16
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2019
W FIF-ie 16 po raz kolejny mamy do czynienia z tzw. Globalną Siecią Transferową, która znacznie rozszerza możliwości w dziedzinie dokonywania transferów i poszukiwania zawodników odpowiednich dla naszego zespołu. Do dokonywania transakcji piłkarskich ponownie musimy posiadać co najmniej jednego skauta - to dzięki ich informacjom jesteśmy w stanie dokładnie zbadać zawodnika, którym jesteśmy zainteresowani, i określić jego wszystkie współczynniki oraz umiejętności pozwalające na lepsze wykorzystanie danego zawodnika na murawie. Łowców talentów, których musimy wcześniej zatrudnić, możemy wysyłać w dowolny dostępny w grze rejon - każdy z nich możemy sprecyzować, wybierając interesujący nas kraj i ligę, w której zamierzamy poszukiwać zawodników, którzy w dłuższej perspektywie mogą zasilić nasz zespół.
Oczywiście praca skautów będzie kompletnie bezużyteczna bez wytycznych, jakimi mają się oni kierować w trakcie swoich poszukiwań - do naszych zadań należy określenie pozycji, na którą poszukujemy zawodnika, jego wieku oraz długości kontraktu, który chcemy podpisać. To również sposobność do określenia maksymalnie sześciu atrybutów pozwalających na sprecyzowanie charakteru oraz specyfiki zawodnika, jakiego chcemy ściągnąć do swojego klubu - wyboru dokonujemy spośród kilkudziesięciu wariantów, możemy więc mieć zatem pewność, że znajdziemy konkretnego, oczekiwanego przez nas zawodnika. Po niedługim czasie naszym oczom ukazuje się pełna lista zawodników, którzy spełniają ustalone kryteria, nadal niestety jednak nie posiadamy pełnych informacji na temat piłkarza. Statystyki oraz większą ilość informacji na temat zawodników uzyskujemy dopiero po dłuższych obserwacjach oraz bardziej wnikliwej analizie potencjału gracza. Oczywiście nadal pozostaje również opcja poszukiwania zawodników w klasycznym stylu znanych z poprzednich odsłon tej serii, określając takie podstawowe parametry jak rola, pozycja, liga czy wiek zawodnika. Nie zabrakło także możliwości odnalezienia zawodnika po wpisaniu jego nazwiska. To jednak nieco trudniejsze zadanie, gdyż nie znajdziemy tutaj ogólnego współczynnika liczbowego, który często decyduje o przydatności do zespołu danego zawodnika.
Pierwszym oficjalnym krokiem, dzięki któremu przystępujemy do pozyskania gracza, jest wystosowanie zapytania w sprawie wskazanego piłkarza. Wkrótce w naszej skrzynce pocztowej pojawia się mail z oczekiwaniami finansowymi klubu - dopiero wówczas możemy przejść do oferty transferowej i ustosunkować się do wymagań finansowych. Niestety, czasami możemy spodziewać się odmowy już na samym starcie negocjacji. Po finalnym zbadaniu możliwości nie pozostaje nam nic innego jak złożyć ofertę i oczekiwać na jej akceptację ze strony klubu - powodzenie transakcji zależy już tylko od naszych możliwości finansowych i determinacji. Niejednokrotnie negocjacje odnośnie zarówno kwoty odstępnego, jak i wartości kontraktu są warto długie i nie warto zostawiać ich na ostatni dzień okienka transferowego, bo po prostu możemy nie zdążyć z finalizacją transakcji. Warto pamiętać o możliwości oddania jednego z naszych zawodników w rozliczeniu, co pozwala zmniejszyć sumę odstępnego i odciążyć budżet przeznaczony na wypłaty. Warto także skorzystać z wypożyczenia z predefiniowaną sumą odstępnego, co pozwala nam na wypróbowanie wybranego zawodnika, a następnie wykupienie go po określonej sumie.