8. Domy i pola | ArcheAge poradnik ArcheAge
Ostatnia aktualizacja: 3 września 2019
Ten rozdział wprowadzi was w system domów oraz rolnictwa występujący w ArcheAge. Poznacie korzyści płynące z posiadania własnego lokum oraz możliwości jakie niesie ze sobą uprawianie ziemi.
Dom
Posiadanie własnych czterech ścian w świecie ArcheAge jest nierozerwalnie związanie omówionym wcześniej systemem rzemiosła. To właśnie prywatne domy graczy służą jako pracownie, w których powstają najcenniejsze w grze przedmioty. Jeśli nie będziemy posiadać dostępu do żadnego lokum, a tym samym znajdujących się na jego terenie specjalnych stanowisk produkcyjnych, rozwijanie rzemiosła na wyższe poziomy będzie bardzo trudne, a w niektórych przypadkach praktycznie niemożliwe.
Poza tym, domy oferują możliwość stworzenia prywatnego miejsca teleportacyjnego, które następnie zapiszemy w naszej książce teleportów. Ich wystrój możemy dowolnie modyfikować - wieszać obrazy na ścianach, rozstawiać meble, wywieszać flagi np. Znajdzie się w nich także miejsce na łóżko, dzięki któremu możemy raz na jakiś czas odnowić część zasobów pracy.
Jeśli nasz dom znajduje się na terenach otwartego PvP, może nam również służyć jako schronienie - wystarczy zamknąć drzwi i okna, a nikt nie będzie w stanie nas zaatakować. Po wyposażeniu w skrzynkę na listy, skrzynie na ekwipunek i przenośny zestaw przywołujący najważniejszych kupców, nasze lokum stanie się niemal samowystarczalną twierdzą.
Pamiętajcie, że posiadanie domu wymaga uiszczania cotygodniowych opłat. Zaniedbanie może skutkować utratą posiadanej nieruchomości oraz ziemi, na której jest ona postawiona.
Pola uprawne
Pola uprawne umożliwiają nam uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Cały proces jest wyjątkowo prosty - wystarczy zakupić od handlarza odpowiednią sadzonkę bądź zwierzątko, a następnie umieścić je w obrębie naszej farmy. Wówczas odliczanie zaczyna zegar pokazujący jak długo musimy poczekać, zanim nasza "uprawa" dojrzeje. W niektórych przypadkach możemy przyśpieszyć ten proces np. podlewając lub karmiąc nasz inwentarz. Po upływie wyznaczonego czasu przychodzi czas na zbiory - ścinamy drzewa, zbieramy kwiaty, doimy, golimy, lub zabijamy zwierzęta. I cały proces zaczyna się od początku.
Wszystko co umieścimy na naszym polu zajmuje określoną ilość miejsca. W zależności od rozmiarów wybranych "upraw" może być od kilku, do kilkunastu. Wahaniom podlega także ich czas dojrzewania, niektóre gotowe są już po kilku minutach, na inne zaś musimy czekać prawie 2 pełne dni. Wpływ ma także klimat terytorium, na którym znajduje się nasza farma. Część roślin i zwierząt preferuje cieplejsze klimaty, gdzie rozwija się nieco szybciej niż w innych przypadkach.
Na polach uprawnych wytarzamy podstawowe materiały niezbędne do produkcji bardziej zaawansowanych towarów. Niemal cały system rzemiosła bazuje właśnie na farmerach, dlatego jest to dość dochodowe zajęcie, a na brak potencjalnych klientów nie można specjalnie narzekać.
Warto pamiętać, że o ile samo umieszczanie "upraw" na polu nie wymaga używania punktów pracy, o tyle wszelkie zbiory już tak. Pamiętajcie również, że posiadanie pola uprawnego także wymaga uiszczania cotygodniowych opłat.