futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 25 grudnia 2019, 06:00

autor: Karol Ryka

Undervolting procesora. Undervolting CPU i GPU

Spis treści

Undervolting procesora

Istnieje kilka programów umożliwiających ingerencję w napięcia procesorów. My zdecydowaliśmy się na popularną aplikację od samego Intela - Extreme Tuning Utility (XTU). Jest ona prosta w użyciu i wyposażona w bardzo przejrzysty interfejs.

Uwaga: wartości, o jakie można obniżyć napięcie danego procesora zależy od kilku czynników:

  • generacji procesora,
  • jakości danej jednostki,
  • wydajności chłodzenia laptopa.

Nowsze rodziny procesorów Intela, jak Coffee Lake czy Whiskey Lake, są zdecydowanie podatniejsze na obniżenie napięcia offsetowego – przy odrobinie szczęścia i dobrym chłodzeniu można obniżyć jego wartość nawet o -0,180V. Ale nawet starsze modele tego producenta powinny bez problemu dać obniżyć swoje wymagania co do napięcia o co najmniej -0,040 V. Już tyle może wpłynąć pozytywnie na kulturę pracy urządzenia i długość pracy na baterii.

Po zainstalowaniu programu i jego uruchomieniu należy w menu po lewej [1] wybrać zakładkę Advanced Tuning. Wartość, która nas interesuje to Core Voltage Offset [2] wraz ze znajdującym się pod nim suwakiem. Wskaźnik cyfrowy po jego drugiej stronie powinien pokazywać domyślną wartość 0,000 V [3]. Po najechaniu na wskaźnik kursorem ukażą się nam strzałki [3] po jego obu stronach, a których kliknięcie zmieni wyświetlaną wartość (kroki o -/+0,005V). Jako, że interesuje nas wyłącznie obniżenie napięcia, klikamy na lewą strzałkę. Prawidłowo wykonana procedura undervoltingu powinna się składać z kilku - kilkunastu sesji, w trakcie których napięcie jest jednorazowo obniżane o max -0,010V (czytaj – dwa kliknięcia na lewą strzałkę). Jedynie przy pierwszym podejściu można się pokusić o większe zejść (ok. -0,040V) celem przyspieszenia całego procesu. Po tej czynności klikamy pomarańczowy przycisk Apply po drugiej stronie interfejsu programu [4]. Pierwsza część sesji zakończona.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Karol Ryka

Karol Ryka

Przed wstąpieniem do GRYOnline.pl pracował jako konsultant w branży audio, gdzie opowiadał o dźwiękach, których inni nie słyszeli. Ponadto udzielał się jako perkusista w kilku zespołach rockowych, których nazw sam już nie pamięta. Wieczny student - najpierw przeżył rozczarowanie historią, potem zagubił się na administracji, by odnaleźć się wreszcie na dziennikarstwie, na którym kolekcjonuje kolejne tytuły. Do GOL-a trafił w 2018 klasyczną ścieżką newsmena, któremu zaproponowano etat przy poradnikach do gier. Rok później awansował na stanowisko szefa tego zacnego działu i szefował mu do roku 2023. Z gier najbardziej lubi produkcje z elementami immersive sim, przez co w nowe „duże” gry zdarza mu się zagrać średnio raz na dwa lat. Ceni sobie też gry indie za mechaniczne innowacje i narracyjną świeżość. Resztki wolnego czasu poświęca fotografii, zwłaszcza kulinarnej i produktowej.

więcej