autor: Jacek Winkler
Fortnite: Battle Royale. TOP 10 gier na taniego i słabego laptopa
Spis treści
Fortnite: Battle Royale
FORTNITE W SKRÓCIE:
- Gatunek: sieciowa gra akcji
- Data premiery: 2017 rok (wczesny dostęp)
- Producent: Epic Games
Tryb battle royale w Fortnite to istny ewenement popularności. Wychodząc na rynek we wrześniu 2017 roku, nazywany był kalką bijącego wtedy rekordy PUBG. Twórcy jednak się nie poddawali i w toku wielomiesięcznego wspierania gry wypuszczali kolejne, coraz to lepsze aktualizacje, by w końcu znaleźć się na szczycie listy najpopularniejszych gier na świecie.
Battle Royale z początku chodziło bardzo dobrze nawet na tak zwanych „ziemniakach” (bardzo słabych komputerach), ale kolejne łatki zaczęły wprowadzać lepszą grafikę, przez co ucierpieli ci, którzy posiadają zintegrowane GPU – szczególnie w laptopach. Jak więc działa w 2020 roku Fortnite: Battle Royale na takim sprzęcie?
Bądźmy szczerzy, rekordów wydajności sprzęt nie pobija i spadki liczby wyświetlanych klatek na sekundę na kartach grafiki HD 520 oraz HD 620 są bardzo częste i frustrujące. Dzieje się tak przede wszystkim w momencie, w którym po raz pierwszy pojawiamy się na wyspie i spadamy z „bojowego busa”. We właściwej rozgrywce natomiast wydajność obu kart oscyluje w granicach grywalnych 30–40 fps.
Taką płynność otrzymamy, jeżeli obniżymy ustawienia oraz rozdzielczość. Minimalna jakość detali i rozdzielczość 1280x720 lub 1366x768 to niestety wszystko, na co możemy w tym przypadku liczyć. Pomimo tego, że grafika nie należy wtedy do najładniejszych, grać się jak najbardziej da, a niektórzy nawet powiedzą, że poprawa widoczności bez renderowanych cieni daje znaczącą przewagę – stąd najniższe ustawienia w rozgrywkach nastawionych na rywalizację. Pytanie tylko, jak bardzo będą nam przeszkadzać spadki liczby generowanych klatek na sekundę.
Tak jak w przypadku wcześniejszych gier z tej listy, bardzo ważna jest także reszta podzespołów w laptopie. Pamięć RAM odgrywa tu szalenie istotną rolę. Im jej więcej (chociaż więcej niż 16 GB nie ma sensu pakować do gier) i im szybsza ona jest – tym lepiej.