autor: Jacek Pindel
Tania pamięć RAM do gier - co wybrać? 8, 16, czy 32 GB?
Ceny pamięci RAM i dysków SSD osiągnęły poziomy najniższe od lat – dlatego to idealny moment na rozbudowę komputera do gier pod tym kątem. Ile kości pamięci najlepiej kupić? Próbujemy sprawdzić, czy bardziej opłaca się 8, 16 czy 32 GB RAM.
Spis treści
W ostatnim kwartale 2019 roku ceny dysków SSD oraz pamięci RAM zaliczyły ogromne spadki, co sprawiło, że jest to obecnie najlepszy moment od kilku lat na wymianę tych właśnie podzespołów. W tekście skupimy się na tych drugich, czyli pamięciach RAM. Jakie znaczenie dla nas graczy mają takie cechy jak taktowanie, opóźnienia, a także ilość modułów? Na te inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.
RAM nie będzie już tańszy, kup teraz?
Wiele wskazuje na to, że ceny pamięci RAM ustabilizowały się i w najbliższym czasie nie będą już tanieć. Raporty specjalistów sugerują, że kości o pojemności 8 GB będą trzymały równy i stały poziom cen przez całą końcówkę 2019 roku. Możliwe nawet, że w połowie przyszłego roku za RAM przyjdzie nam zapłacić nieco więcej.
Pamięci RAM pełnią w naszych komputerach całkowicie pasywną funkcję przechowywania danych programów (w tym również systemu operacyjnego). Więcej na temat ich działania dowiecie się z niebieskiej ramki poniżej. Co zatem jest ważne przy wyborze pamięci RAM podczas kupna i na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Spis treści:
Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu chciałbym wyjaśnić czym jest pamięć RAM dla naszego komputera oraz przedstawić Wam skróconą historię zastosowania jej jako pamięci operacyjnej naszych komputerów (tak właśnie pamięć RAM (z ang. Random-access memory) jest stosowana JAKO pamięć operacyjna. często te dwa terminy są używane naprzemiennie, co jest zasadniczym błędem ponieważ pamięć operacyjna nie jest w żadnym przypadku synonimem pamięci RAM). Pamięci typu RAM, oprócz pełnienia funkcji pamięci operacyjnej naszych komputerów, są także stosowane jako na przykład pamięć podręczna procesorów, pamięć kart graficznych i dźwiękowych, lub jako pamięć danych dla sterowników mikroprocesorowych.
Skupimy się na funkcji pamięci operacyjnej w naszych komputerach, czyli najbardziej rozpowszechnionego wykorzystania pamięci RAM. Pamięć RAM w komputerach osobistych odpowiada za przechowywanie danych programów w trakcie ich pracy oraz bieżące przetwarzanie tych danych. Każdorazowo podczas wyłączenia naszego komputera dane z pamięci operacyjnej zostają „usunięte” (w cudzysłowie ponieważ bardziej odpowiednim terminem byłoby czyszczenie). Do pamięci operacyjnej „bezpośredni” dostęp ma procesor (jest jeszcze jeden mały pośrednik w postaci kontrolera pamięci) naszego komputera, który niejako zaciąga te dane i wykonuje instrukcje w nich zawarte.