Avast Free Antivirus. Top 10 darmowych antywirusów na 2022 rok
Spis treści
Avast Free Antivirus
PODSTAWOWE CECHY:
- Darmowy dla: użytkowników indywidualnych
- Język polski: tak
- Obsługuje: Windows 7/8/10/11, macOS, Android, iOS
- Strona producenta
GŁÓWNE ZALETY I WADY:
- Ochrona: AV-Test – 6/6, AV-Comparatives - 99,6% skuteczności
- Wydajność: AV-Test - 6/6
- Duża popularność (setki milionów użytkowników) umożliwia programistom szybkie reagowanie na zagrożenia.
- Mnogość dodatkowych funkcji.
- Program nachalnie namawia do skorzystania z płatnej licencji.
To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych darmowych antywirów w naszym kraju, zapewniający solidnej klasy ochronę przed każdym typem zagrożeń. Avast oferuje też wiele dodatkowych funkcji, takich jak ochrona przeglądarki, menadżer haseł, narzędzie do skanowania środowisk sieciowych, a także alerty dotyczące wycieków haseł i dodatkowe zabezpieczenie systemu. Pomimo mnogości modułów korzystanie z programu jest proste i intuicyjne. Wszystkie możliwości zostały jasno opisane, dzięki czemu nawet początkujący użytkownik komputera zawsze wie, co robi. Kolejnym atutem Avasta są narzędzia dbające o utrzymanie optymalnej wydajności urządzenia.
Avast niestety ma jednak także swoje wady – największą z nich jest nachalne nakłanianie użytkowników do skorzystania z płatnej licencji.
Avast i kontrowersje związane z prywatnością
W styczniu 2020 roku wyszła na jaw afera, w którą zamieszana była firma podległa koncernowi Avast – Jumpshot. Okazało się, że programy antywirusowe omawianego producenta (a konkretniej wtyczka do przeglądarki) były wykorzystywane do zbierania wrażliwych danych użytkowników, a następnie sprzedawania ich firmom trzecim. Mowa m.in. o historii odwiedzanych stron, wyszukiwaniach oraz danych z Google Maps. W doniesieniach mówiono o Avast, ale niektórzy eksperci wskazywali na identyczne rozwiązania w bliźniaczym AVG.
Pomimo pozornego zachowania anonimowości, informacje były na tyle szczegółowe, że mogły zostać wykorzystane nawet do zidentyfikowania poszczególnych użytkowników. Ostatecznie Avast przeprosił swoich klientów za „zranienie ich uczuć”, a wspomniana firma podległa definitywnie zakończyła swoją działalność. Mimo to niesmak pozostał i warto pamiętać o tej sytuacji rozglądając się za programem antywirusowym.