Oculus Quest 2. Najlepsze gogle VR
Spis treści
Oculus Quest 2
Ukoronowaniem wieloletniego rozwoju branży VR jest Oculus Quest 2, gogle określane przez wielu, jako zestaw dla przeciętnego użytkownika, a nie wąskiej grupy technologicznych geeków. Okulary wirtualnej rzeczywistości za sprawą tego modelu mają w końcu szansę trafić pod strzechy. Pierwszą barierą, którą udało się znieść przy okazji omawianego urządzenia, jest zaporowa cena. Na tle konkurentów gogle od Facebooka są dość tanie, szczególnie jak na nowość. Wariant z 64 GB (jest jeszcze 256 GB) wbudowanej pamięci można znaleźć już za mniej niż 1800 złotych! Cięcia kosztów produkcji widać tu jedynie w projekcie, użytych materiałach i pudełku, w którym urządzenie trafia do klienta. Redukcja nie wpłynęła na to, co najważniejsze, czyli jakość wyświetlanego obrazu i funkcjonalność.
Kamery wbudowane w gogle bezbłędnie radzą sobie ze śledzeniem ruchu i ustaleniem położenia w przestrzeni. Urządzenie dba o to, aby gracz nie opuszczał tzw. bezpiecznej strefy, wyznaczonej przed startem zabawy i tym samym pozwala uniknąć sytuacji, w których mógłby uszkodzić on sprzęty wokół lub samego siebie. Już kwadrat o boku 2 metrów w zupełności wystarcza do ogrywania najbardziej wymagających tytułów. A jest przy czym się bawić. Regularnie uzupełniania biblioteczka gier przekroczyła granicę 200 pozycji. Nie tylko ilość jest ważna. Liczy się również jakość. Wrażenia wizualne stoją na najwyższym poziomie. Oculus Quest 2 oferuje rozdzielczość 1832x1920 pikseli na każde oko przy odświeżaniu 90 Hz. Jest to spory postęp w stosunku do poprzednika – około 50% pikseli więcej. Pomimo znacznego wzrostu ostrości, sprzęt nie ma problemów z zachowaniem optymalnej wydajności.
Niewątpliwą zaletą drugiego Oculus Questa jest jego minimalizm. Rozumiemy przez to, że oprócz okularów nie trzeba dokupować żadnych innych akcesoriów (kontrolery i ładowarka są w zestawie), aby móc rozpocząć zabawę. Nie ma nawet musu podłączać ich do komputera. Jest to sprzęt całkowicie autonomiczny. Minimalizm można potraktować również dosłownie. „Dwójka” jest mniejsza od swojego poprzednika. Mniej rozbudowany jest tu także system mocowania okularów na głowie.
Z dodatkowych informacji warto wspomnieć o bardzo dobrej jakości dźwięku płynącej z wbudowanych głośników (można podłączyć zewnętrzne słuchawki), funkcji sterowania dłońmi nieuzbrojonymi w kontrolery, możliwości przesłania obrazu z VR na telewizor, nagrywaniu rozgrywki i streamowaniu jej w sieci oraz możliwości podłączenia Oculus Questa 2 do komputera. W tym ostatnim przypadku zostanie on rozpoznany jako Rift i zapewni pełną kompatybilność z grami VR na Steamie. Krótko mówiąc, drugi Quest to sprzęt kompletny i prawdopodobnie najbardziej opłacalny zakup w tej chwili.
Oculus Quest
Wspominając o Quest 2, warto w paru słowach opisać jego poprzednika, który nadal „daje radę”. Oculusowi udało się stworzyć okulary VR pozwalające zerwać z wieloma uprzedzeniami wobec wirtualnej rzeczywistości. Dzięki zintegrowanemu procesorowi Snapdragon headset Quest jest autonomicznym urządzeniem. Do grania nie jest potrzebny komputer ani konsola.
Zostało jeszcze 66% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie