Karta pamięci microSD GoodRam. Najlepsze karty pamięci | Ranking 2021
Spis treści
Karta pamięci microSD GoodRam
Specyfikacja techniczna:
- Typ: microSDHC, microSDXC
- Pojemność: 16GB, 32GB, 64GB, 128GB, 256GB
- Klasa szybkości: C10, UHS-I, U1
- Adapter w zestawie: tak
Serią tych kart microSD powinny zainteresować się osoby, które szukają czego o mniejszej pojemności. Do wyboru jest bowiem i opcja 16 GB i 32 GB. Oczywiście są też większe. Kończą się one na 256 GB. Zabrakło tylko nośnika zdolnego pomieścić pół terabajta danych. Tego trzeba będzie poszukać na innych stronach. Tymczasem sprawdzę, w jakich zastosowaniach sprawdzi się produkt rodzimej firmy.
Za sprawą dołączonego do „pudełka” adaptera z microSD na SD pamięć może zostać zainstalowana w szerokim spektrum urządzeń. Czy w każdym z nich sprawi się równie dobrze? Trzeba uczciwie przyznać, że nie. Nawet karty o dużym rozmiarze nie posiadają oznaczenia U3. Na wszystkich można znaleźć „tylko” U1. Informuje to o minimalnej prędkości zapisu na poziomie 10 MB/s. Oczywiście może być ona wyższa w rzeczywistości, ale nie dobija do 30 MB/s. Świadczy o tym właśnie brak znaczka U3. Faktyczne transfery najlepiej jednak będzie sprawdzić w testach. Nadzieję na to, że nośnik osiąga znacznie lepsze wyniki, niż wskazują na to oznaczenia, daje magistrala UHS-I.
Benchmarki pokazują, że z zależności od rozmiaru zmienia się przede wszystkim szybkość odczytu. W wersji 32 GB zmierzono około 40 MB/s. W przypadku 128 GB jest ona już dwukrotnie większa, dobija do 80 MB/s. Zapis jest już bardzo podobny dla wszystkich i wynosi kilkanaście MB/s, konkretnie 14-16 MB/s. Szału więc nie ma, ale nie musi być. Seria kart świetnie nada się do mniej wymagających zadań. Polecam ją do budżetowych smartfonów, tabletów, kamer cyfrowych i aparatów. We wszystkich tych przypadkach trzeba pamiętać tylko o tym, że nagrywanie wideo będzie tu ograniczone do rozdzielczości 1080p i 30 klatek na sekundę. Jeśli dysponujesz sprzętem, który jest w stanie nagrywać w lepszej jakości, sięgnij po szybszy nośnik.
O tym, że omawiana pamięć została stworzona z myślą o podstawowych zastosowaniach i mniej wymagających użytkownikach świadczy również jej cena. Najmniejszy wariant, czyli ten 16-gigabajtowy kosztuje zaledwie 17-30 złotych. Za podobne pieniądze można dostać kartę 32 GB i 64 GB. Droższa, ale wciąż niedroga, jest dopiero ta 128 GB i 256 GB. Cena to odpowiednio 80 złotych i 120 złotych. Do rozszerzenia wbudowanej pamięci telefonu i trzymania na karcie SD zdjęć, plików prostych gier 2D, dokumentów z pracy i filmów Full-HD nie potrzeba niczego więcej.
Alternatywa: ADATA Premier, Samsung Pro Endurance