futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 28 września 2022, 14:55

Android 13 co nowego – inne ulepszenia i zmiany. Android 13 - wszystko co trzeba wiedzieć

Spis treści

Android 13 co nowego – inne ulepszenia i zmiany

Od listy ze wszystkimi zmianami i nowościami zaimplementowanymi w „trzynastce” dłuższy byłby chyba tylko wykaz bugów w Cyperpunku 2077. Z tego też powodu nie jestem w stanie wspomnieć o każdej nowince. Raczej i tak nie chcielibyście tego czytać. Zamiast tego w zbiorczej i skrótowej formie przedstawiam niektóre z ciekawszych rzeczy, których nie opisałem na wcześniejszych stronach.

  1. Kopiowanie tekstu i zdjęć – funkcja doczekała się sporych uprawnień. Po zaznaczeniu i skopiowaniu tekstu można go w szybki sposób udostępnić lub wcześniej dodatkowo edytować np. usuwając niechciany fragment. Mnie bardziej cieszy jednak kopiowanie obrazków. W końcu w łatwy i błyskawiczny sposób mogę dzielić się memami ze znajomymi! Google pracuje jeszcze nad szybkim przeniesieniem skopiowanych elementów pomiędzy smartfonem i tabletem (i odwrotnie).
  2. Powiadomienia – Android 13 walczy z niechcianymi notyfikacjami. W tym celu każda aplikacja zapyta, czy może wyświetlać powiadomienia. Wystarczy się nie zgodzić i mieć święty spokój.
Bez powiadomień typu spam życie staje się piękniejsze. Źródło: Pexels - Android 13 - wszystko co trzeba wiedzieć o nowym systemie - dokument - 2022-09-28
Bez powiadomień typu spam życie staje się piękniejsze. Źródło: Pexels
  1. Usprawnienia w gestach – nowy system wprowadził szereg poprawek i ulepszeń mających na celu jeszcze lepsze rozpoznawanie gestów przez telefon.
  2. Wiele istotnych zmian dla tabletów – Google nie zapomniało o tych kilku użytkownikach tabletów z Androidem (sam do nich należę) i w nowym systemie wprowadziło zmiany mające za zadanie uprzyjemnić pracę z tego typu sprzętem. Wśród nowości znalazło się m.in. łatwiejsze wywołanie dzielonego ekranu – teraz wystarczy przeciągnąć apkę z biblioteki na ekran, żeby pojawiła się taka opcja; wygodne przełączanie się pomiędzy kilkoma aplikacjami z poziomu paska zadań oraz ulepszenie obsługi rysika, w ramach którego ekran nie będzie reagował na przypadkowe dotknięcie wyświetlacza ręką.
  3. MIDI 2.0 – w „trzynastce” dodano wsparcie dla formatu MIDI 2.0. Oznacza to, że telefon z nowym systemem jeszcze lepiej komunikuje się ze sprzętem muzycznym, w tym instrumentami.
  4. Szybkie ustawienia – Google wprowadziło dwie nowe funkcje, które można przypiąć sobie do szybkich ustawień. Mowa o tym miejscu, gdzie np. włącza się Wi-Fi czy Lokalizację. Obie dodatkowe opcje mogą okazać się faktycznie bardzo przydatne. Mowa bowiem o możliwości błyskawicznej aktywacji Trybu jednej ręki i Skanowania kodów QR.
Używanie telefonu przy wykorzystaniu tylko jednej dłoni jest dziś bardzo często niemożliwe bez specjalnego trybu. Źródło: Unsplash - Android 13 - wszystko co trzeba wiedzieć o nowym systemie - dokument - 2022-09-28
Używanie telefonu przy wykorzystaniu tylko jednej dłoni jest dziś bardzo często niemożliwe bez specjalnego trybu. Źródło: Unsplash
  1. Smart home – w Androidzie 13 możliwe jest sterowanie zewnętrznymi urządzeniami bez potrzeby odblokowywania telefonu. Da się to zrobić z poziomu ekranu blokady, o ile oczywiście zezwoli na to dana aplikacja. Funkcja jest domyślnie wyłączona.
  2. Oszczędzanie energii – minimalna wartość procentowa (w harmonogramie), od jakiej włączy się tryb oszczędzania baterii to teraz 10%, a nie tak jak wcześniej 5%. Zmiana ta ma na celu dodatkowe wydłużenie czasu pracy. Może się przydać, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. W nowym systemie dodano także powiadomienia o aplikacjach zużywających najwięcej energii. Da się je znaleźć w sekcji Bateria. Lista może zawierać więcej niż tylko jedną pozycję.
  3. Awatar w profilu gościa – w momencie, gdy z jednego smartfona korzysta kilku użytkowników, warto stworzyć dla nich konta gości. Nowe oprogramowanie wprowadziło to, że można dla nich ustawić zdjęcie lub obrazek profilowy.
  4. Nowe wygaszacze – do systemu trafiły kolejne wygaszacze ekranu. Przykładowo jeden z nich wyświetla zdjęcia z wybranej przez użytkownika lokalizacji.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

12 aplikacji na Androida i iOS-a, których nie znasz, a ułatwią ci życie
12 aplikacji na Androida i iOS-a, których nie znasz, a ułatwią ci życie

Smartfony potrafią ułatwić życie, ale samo urządzenie bez oprogramowania to za mało. Polecamy 12 aplikacji, które pomogą zmagać się z codziennością.

Jak skanować kody QR w Androidzie
Jak skanować kody QR w Androidzie

Kody QR są piktogramami, które mogą mieć wiele zastosowań. Mogą zawierać każdą informację, łącznie z adresami www. Ich podstawowym zadaniem jest łatwe przeniesienie tej wiadomości do urządzenia, za pomocą optycznego interfejsu.