autor: Jacek Winkler
AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT – którą wersję kupić?
Na rynku dostępnych jest całkiem sporo wariantów kart graficznych AMD Radeon RX 5700 i 5700 XT. Prawie wszystkie mogą pochwalić się dobrym stosunkiem ceny do jakości i wydajności – ale niektóre niereferenty są pod tym względem zauważalnie lepsze.
Spis treści
Karty graficzne firmy AMD z serii Navi już na dobre rozgościły się na rynku. Od momentu premiery pojawiło się kilkanaście propozycji firm partnerskich, takich jak MSI, Gigabyte, Sapphire, czy XFX, a dzisiaj przyjrzymy się niektórym z nich z bliska. Omówiona zostanie kwestia kultury pracy, wydajności i przede wszystkim ceny i dostępność w Polsce. Postaramy dowiedzieć się, w którą kartę warto inwestować, a które modele bezpieczniej będzie omijać szerokim łukiem.

Navi 10, bo tak nazwana została rodzina kart RX 5700, wykonana została w 7 nm procesie technologicznym: są to jedne z pierwszych (obok Radeona VII) konsumenckich kart stworzonych w takim standardzie. Sama architektura również przeszła diametralną zmianę, bowiem mamy do czynienia z nową generacją RDNA, która znajdzie zastosowanie również w konsolach PS5, czy nadchodzącym Xbox Scarlett.
Dzięki niej nie tylko zwiększona została ilość wykonywanych instrukcji na cykl względem architektury GCN, ale także umożliwiła ona inżynierom AMD na uzyskanie wysokich częstotliwości rdzenia, doganiając tym samym modele konkurencyjnej Nvidii. Dodatkowo pobór prądu względem wydajności zmniejszył się, co po części spowodowane zostało przejściem na niższy proces technologiczny.
Na początek (bo liczymy, że wkrótce zobaczymy modele o jeszcze większej mocy) firma AMD skupiła się na rynku kart graficznych ze średniej półki cenowej, co stawia je w bezpośredniej walce z rozwiązaniami konkurencji w postaci RTX 2060 oraz RTX 2060 Super. Radeony RX 5700 i 5700 XT nadają się więc nie tylko do rozgrywki w rozdzielczości 1920x1080, ale mogą być także z powodzeniem używane w rozdzielczości WQHD – 2560x1440.
Dlaczego wersja niereferencyjna?
- Dużo lepsza kultura pracy względem konstrukcji referencyjnych,
- Wyższe zegary bazowe, czyli większa wydajność w grach (chociaż tylko kilka procent różnicy względem referenta),
- Możliwość bezproblemowego podkręcania (w części przypadków),
- Lepszej jakości podzespoły w droższych wersjach gwarantują lepsze zasilanie całej karty graficznej,
- Wygląd i personalizacja oświetlenia RGB (w tych, które wspierają to rozwiązanie).