autor: Amadeusz Cyganek
Wysokie ceny RAM-u efektem zmowy cenowej? Są oskarżenia
W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować bardzo wysokie ceny pamięci RAM, które mocno wpływały na opłacalność ich zakupu. Wygląda jednak na to, że podwyżki są efektem zmowy cenowej największych producentów (m.in. Samsunga).
W ostatnich miesiącach kupno nowego komputera zdecydowanie nie było najlepszym rozwiązaniem z finansowego punktu widzenia – ceny kart graficznych przekraczały niewyobrażalne wręcz granice, a sporo więcej płaciliśmy także za kości RAM. O ile w przypadku tych pierwszych powód solidnych podwyżek jest powszechnie znany – mowa o ogromnym zapotrzebowaniu ze strony kopaczy kryptowalut – tak w kontekście modułów pamięci operacyjnych wielu było zdezorientowanych tak wysokimi cenami. Branżowi eksperci zwracali uwagę na brak wystarczającej ilości wafli krzemowych, inni obwiniali skażenie chemiczne w fabrykach firmy Micron, ale prawdziwy powód może być zupełnie inny.
Do sądu w północnej Kalifornii wpłynął pozew wystosowany przez firmę prawniczą Hagens Berman, specjalizującą się w rynku nowych technologii. Akt oskarżenia dotyczy trzech potentatów tego rynku – firm Samsung, Micron oraz Hynix – którzy są podejrzewani o uczestniczenie w procesie zmowy cenowej i sztuczne zawyżanie cen DRAM (modułów stosowanych w pamięciach RAM, kartach graficznych czy smartfonach) w latach 2016-2017. Oskarżyciel zwraca uwagę na fakt, że w 2017 roku średni wzrost kosztu zakupu pamięci wzrósł aż o 47%, czyli najwięcej od 30 lat. W sumie – na przestrzeni ostatnich lat – moduły DRAM podrożały aż o 130%.
Co ciekawe, ceny pamięci zaczęły spadać na początku 2018 roku – wiele wskazuje na to, że ta rynkowa sytuacja ma związek z wszczęciem postępowania antymonopolowego przez chiński rząd. Trójka wspomnianych producentów, o czym przekonuje firma Hagens Berman, najwyraźniej przestraszyła się prawnych konsekwencji, wobec czego zatrzymała wzrosty, by nie wzbudzać podejrzeń rządowego regulatora. Uwagę zwraca także fakt, że ceny pamięci szybowały w górę tuż po kluczowych dla branży konferencjach oraz spotkaniach, co wzmaga podejrzenia o udział Samsunga, Microna i Hyniksa w nieuczciwych praktykach biznesowych. To bardzo prawdopodobne zważywszy na fakt, że wspomniane koncerny odpowiadają za 96% światowej produkcji pamięci.
Ciekawostką jest fakt, że firma Hagens Berman po raz kolejny podnosi problem zmowy cenowej w odniesieniu do tego segmentu branży sprzętu komputerowego. W 2006 roku jej prawnicy wygrali proces z Samsungiem i Hyniksem również dotyczący zmowy cenowej na rynku pamięci DRAM – wówczas obydwa koncerny musiały aż 731 milionów dolarów odszkodowania za uniemożliwienie działania procesu normalnej, rynkowej konkurencji. Wygląda na to, że tym razem może być podobnie.
- Strona firmy prawniczej Hagens Berman
- Oficjalna strona Samsunga
- Oficjalna strona firmy Micron
- Oficjalna strona firmy Hynix