futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 26 czerwca 2021, 18:48

Windows 11 bez oficjalnego wsparcia Ryzenów serii 1000 i CPU Intela poniżej 8 generacji

Lista oficjalnie wspieranych przez Windows 11 procesorów zaskakuje. Microsoft postawił na ostatnie generacje, odcinając się od wielu popularnych modeli.

Opadł już kurz po prezentacji nowego systemu Microsoftu – Windowsa 11 - ale wcale nie oznacza to końca emocji z nią związanych. Najpierw pojawił się szum wokół niekompatybilności z Windowsem 11 wielu nowszych komputerów w przypadku braku modułu TPM w wersji 2.0, odpowiedzialnego za sprzętowe szyfrowanie danych. Według ostatniej dokumentacji Microsoftu, moduł o oznaczeniu 1.2 może jednak nie wystarczyć i konieczne będzie posiadanie TPM 2.0, który często bywa domyślnie wyłączony w BIOS-ie.

Teraz Microsoft jeszcze mocniej namieszał, prezentując listę oficjalnie wspieranych przez nowy system procesorów. Okazuje się bowiem, że wymagania wiążą się z posiadaniem całkiem nowoczesnego sprzętu: Ryzena serii 2000 lub nowszej i Intela 8. generacji lub nowszej. Nie musi to jednak oznaczać, że na starszym procesorze nie zainstalujemy najnowszego systemu Microsoftu.

Windows 11 bez oficjalnego wsparcia Ryzenów serii 1000 i CPU Intela poniżej 8 generacji - ilustracja #1
Windowsa 11 uruchomisz na różnych urządzeniach – o ile będą całkiem nowe.

Poziom dezorientacji jest spory, gdyż wczesną wersję Windowsa 11, która wyciekła przed premierą, można było bez problemu zainstalować na starszych procesorach. Z tego, co na razie wiadomo, gigant z Redmond wyznaczył swego rodzaju dwustopniowe wymagania sprzętowe, tzw. „twarde” i „miękkie”.

„Twarde” będą warunkowały możliwość instalacji systemu i na tę chwilę przedstawiają się następująco:

  • Procesor: 1 (GHz) lub szybszy z 2 rdzeniami lub więcej;
  • RAM: 4 GB;
  • Przestrzeń na dysku: 64 GB lub większa;
  • Trusted Platform Module (TPM): wersja 2.0;
  • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 12, WDDM 2.0.

Natomiast „miękkie” mają być opcjonalne – przy ich niespełnieniu Microsoft ma jedynie „nie zalecać” instalacji Windowsa 11 i takimi „miękkimi” wymaganiami mają być procesory starszych generacji, spoza oficjalnej listy.

Nie wiadomo, jak w takim przypadku będzie wyglądało wsparcie techniczne, nie zobaczymy również komputerów z Windowsem na licencji OEM, które nie będą spełniały zarówno „twardych”, jak i „miękkich” wymagań sprzętowych.

Można się spodziewać, że do czasu premiery systemu lista się nieco zmieni i procesorów przybędzie. Tak czy siak, biorąc pod uwagę kartę graficzną kompatybilną z DX12 (DX9 w przypadku Windowsa 10) i moduł TPM – Windows 11 będzie miał całkiem spore wymagania, które już na starcie wykluczą wielu potencjalnych chętnych.

Przypomnijmy, że system Windows 11 ma ukazać się pod koniec 2021 roku. O nowościach, jakie przyniesie, możecie przeczytać w jednej z naszych poprzednich wiadomości.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej