autor: Kamil Zwijacz
Windows 10 - odpowiadamy na pytania związane z darmową aktualizacją
Wielu z Was nie wie do końca, jak to jest z darmową aktualizacją systemów Windows 7, 8.1 i Windows Phone 8.1 do nowego Windowsa 10. Postanowiliśmy więc wyjaśnić kilka kwestii związanych z tym zagadnieniem.
Pod naszą wcześniejszą wiadomością o premierze systemu operacyjnego Windows 10 pojawiło się sporo pytań i równie sporo odpowiedzi związanych z aktualizacją OS-u. Postanowiliśmy więc wyjaśnić poruszone przez Was kwestie, korzystając m.in. z wyjaśnień niektórych użytkowników, za które oczywiście dziękujemy. Tak czy siak, oto kilka odpowiedzi na dręczące Was pytania.
Darmowa aktualizacja przez rok
Microsoft umożliwia wszystkim (no prawie, o wyjątkach przeczytacie tutaj) użytkownikom systemów Windows 7, 8.1 i Windows Phone 8.1 darmową aktualizację do Windowsa 10 w ciągu pierwszego roku, licząc od dnia dzisiejszego. Oznacza to, że jeżeli jesteście posiadaczami któregoś z wymienionych OS-ów, to do 29 lipca 2016 roku możecie bez ponoszenia żadnych kosztów zainstalować nowe „okienka”. Jeżeli nie zdążycie zrobić tego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, to za aktualizację będziecie musieli zapłacić.
Uwaga!
Przez najbliższy rok możecie zaktualizować system do Windowsa 10, nabywając tym samym do niego licencję. W związku z tym po upłynięciu 12 miesięcy nie będziecie musieli nic płacić, a Windowsa 10 będziecie mieć na stałe. W związku z tym, możecie też pobrać obraz ISO, zapisać go na płycie DVD albo pendrivie i używać w przyszłości jak każdego innego Windowsa kupionego w pudełku. Pamiętajcie także, że po zmianie kluczowych podzespołów (np. po wymianie płyty głównej) konieczne może być skontaktowanie się z działem pomocy Microsoftu podczas aktywacji, w celu weryfikacji telefonicznej, znanej z poprzednich Windowsów.
Nie podoba mi się Windows 10, co teraz?
Jeżeli zainstalowaliście nowego Windowsa, ale Wam się nie podoba, sprawia problemy czy cokolwiek innego, to w ciągu 30 dni od momentu instalacji możecie bez problemów przywrócić poprzedni system operacyjny, gdyż właśnie przez tyle dni przechowywana jest jego kopia. Nie oznacza to jednak, że np. po dwóch miesiącach użytkowania „dziesiątki” nie będziecie mogli wrócić na stare śmieci. W takim przypadku trzeba będzie jednak zrobić normalną instalację systemu, z wykorzystaniem posiadanej płyty i klucza instalacyjnego.
To właściwie tyle. Pisząc w skrócie, zaktualizowanie za darmo posiadanego systemu do Windowsa 10 przynosi mniej więcej te same efekty, co kupienie go za pieniądze w sklepie.