Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 9 września 2012, 19:20

autor: Adrian Werner

Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida (10/09/2012)

Prezentujemy przegląd najciekawszych gier na urządzenia mobilne działające w oparciu o system Android.

Zapraszamy do przeczytania czwartego odcinka naszej serii omawiającej najciekawsze nowe produkcje na telefony i tablety z systemem Android. Wśród ośmiu wybranych przez nas propozycji znajdziecie tym razem m.in. konwersję klasycznego RTS-a, dwie zombiakowe produkcje, mobilną wersję cyklu Total War oraz przepiękną zręcznościówkę HORN. Przypominamy też, że po zestawienie gier przeznaczonych głównie na iOS musicie zajrzeć na GRY-OnLine.

Z Origins

Zaczynamy od prawdziwego klasyka, czyli Z. Gra pierwotnie ukazała się na pecetach w 1996 roku i była jednym z prawdziwych RTS-owych przebojów. Fabuła osadzona została w odległej przyszłości, w świecie zamieszkanym przez roboty. Wśród nich wytworzyły się dwie frakcje, które rozpoczęły ze sobą wojnę. W porównaniu z innymi strategiami czasu rzeczywistego Z jest znacznie szybsze i tempo rozgrywki bywa czasem prawdziwie mordercze. Gra koncentruje się na taktycznej stronie starć. Nie ma tutaj gromadzenia surowców czy wznoszenia budynków. Zamiast tego posiłki kupujemy za fundusze uzyskane w nagrodę za zajęte sektory. Wersja na Androida jest czystą konwersją. Mimo to, autorom udało się zaskakująco dobrze przenieść sterowanie na ekran dotykowy i całość wciąż bawi tak samo jak przed laty. 

Organ Trail: Director's Cut

Organ Trail: Director's Cut to natomiast wyborny pastisz starego przeboju Oregon Trail. Całość stylizowana jest na 8-bitowe oprogramowanie edukacyjne, które ma nauczyć dzieci sposóbów przeżycia nadciągającej zombiakowej apokalipsy. Zabawa polega głównie na przetrwaniu. Kierujemy niewielką grupą ocalałych ludzi, którzy podróżują po terenach Stanów Zjednoczonych starym samochodem. Po drodze musimy gromadzić jedzenie i przydatne przedmioty. Zwłaszcza lekarstwa, naboje i benzyna są na wagę złota. Nasz pojazd jest w opłakanym stanie i wymaga regularnych napraw oraz wymieniania części. Do tego zagrażają nam nie tylko żywe trupy, ale również bandyci i zwierzęta. Najmocniejszym elementem gry jest jej nieliniowość. Ginie się tutaj stosunkowo często (zwłaszcza na początku), ale praktycznie wszystkie wydarzenia mają charakter losowy, więc nie ma mowy o wielokrotnym powtarzaniu tych samych fragmentów. W połączeniu z ponurą atmosferą i olbrzymią swobodą daje to w sumie najlepszy Zombiakowy survival, jaki dostępny jest na urządzeniach mobilnych.

Total War Battles: SHOGUN

Doczekaliśmy się wreszcie androidowej wersji doskonałej strategii Total War Battles: SHOGUN. Rozgrywka nie może się oczywiście równać z poziomem skomplikowania pecetowych odsłon serii, ale i tak oferuje masę głębi. Zabawę zaczynamy od zbudowania bazy i wyszkolenia jednostek. Zebraną w ten sposób armię wykorzystujemy następnie podczas bitew. Same starcia są zrealizowane w pomysłowy sposób. Toczą się na podzielonej na heksy mapie, ale jednocześnie wszystko rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Wszystkiemu temu towarzyszy dopracowana oprawa graficzna. Total War Battles: SHOGUN to jedna z najlepszych strategii dostępnych obecnie na urządzenia z Androidem.

HORN

Jeśli posiadacie smartfona lub tableta z układem Tegra 2 lub 3 to konieczne musicie wypróbować HORN. To  przepiękna gra zręcznościowa, wzbogacona solidnym dodatkiem elementów przygodowych, która powstała jako próba zaoferowania na urządzeniach mobilnych jakości znanej z produkcji konsolowych. Próba ta zakończyła się sukcesem. HORN oferuje duży i pełen detali świat fantasy, którego zwiedzanie jest czystą przyjemnością. Do tego dochodzi świetny system walki i masa ukrytych sekretów. A wszystko to zostało opracowane od postaw z myślą o sterowaniu ekranem dotykowym. To bez wątpienia będzie jeden z kandydatów do  mobilnej gry roku.

Spirits

Spirits to prześliczna gra logiczna, stanowiąca świeże spojrzenie na gatunek zapoczątkowany przez serię Lemmings. Na każdym poziomie naszym zadaniem jest opieka nad grupą leśnych duszków. Oczywiście wszystkie ekrany pełne są niebezpieczeństw, dlatego musimy tak manipulować otoczeniem i zachowaniem duszków, aby ocalić jak największą ich liczbę. Czasem konieczne też jest poświecenie kilku dla dobra reszty, np. po to, aby w miejscu ich śmierci wyrósł krzew umożliwiający wspięcie się wyżej pozostałym naszym podopiecznym. Połączenie ciekawych mocy oddanych do dyspozycji graczy, z bardzo pionowymi w swojej strukturze planszami powoduje, że całość jest bardzo świeża i pozytywnie wyróżnia się na tle niezliczonych klonów Lemmings.

SpaceChem

Miłośnicy rozbudowanych gier logicznych koniecznie powinni spróbować SpaceChem, czyli konwersji jednej z najlepszych pecetowych produkcji z tego gatunku, jaka wydana została w ostatnich latach. Wcielamy się w inżyniera zatrudnionego w tytułowej korporacji, który jest odpowiedzialny za dostarczanie pozaziemskim koloniom potrzebnych do ich przetrwania substancji chemicznych. Wpierw musimy je jednak wyprodukować, co dokonujemy uruchomiając w specjalnych reaktorach zaplanowane wcześniej przemiany jądrowe, w wyniku których kilka podstawowych atomów przeobraża się w pożądane substancje. Brzmi to skomplikowanie i często takie właśnie bywa, ale gra bardzo powoli zwiększa poziom trudności i krok po kroku zapoznaje gracza z potrzebnymi zasadami automatyki. SpaceChem to wspaniała produkcja, która stanowi prawdziwe wyzwanie intelektualne, ale jednocześnie zapewnia masę zabawy na najwyższym poziomie.

Kairobotica

Kolejny miesiąc i w naszym przeglądzie ląduje kolejna gra mistrzów z japońskiego studia Kairosoft. Ich najnowsza produkcja to Kairobotica i odchodzi ona od czysto ekonomicznych zabaw, do jakich przyzwyczaiły nas poprzednie projekty tego zespołu. Wcielamy się w kapitana floty kosmicznej, który patroluje galaktykę i chroni mieszkańców pobliskich przed kosmitami. Rozgrywka podzielona jest dwie płaszczyzny. Zarządzanie flotą przypomina typowe strategie ekonomiczne. Musimy budować nowe pomieszczenia, dbać o zadowolenie podwładnych i zarządzać budżetem. Drugim elementem są misje na planetach, podczas których toczymy turowe bitwy za pomocą wyprodukowanych wcześniej robotów. Jak to w produkcjach autorstwa Kairosoft bywa, gra jest rozbudowana, ale jednocześnie prosta do opanowania i potrafi  wciągnąć na długie godziny.

Gears & Guts

Przegląd zamyka Gears & Guts. To gra, która łączy największe pasje współczesnych mężczyzn – szybkie samochody, karabiny maszynowe i mordowanie zombiaków. Zasiadamy za kierownicami ciężko uzbrojonych pojazdów i wyjeżdżamy na pełne żywych trupów ulice. Możemy zająć się radosnym rozjeżdżaniem martwiaków lub też wypełniać misje. Za osiągniecia nagradzani jesteśmy pieniędzmi, które wydajemy na kupowanie lepszego uzbrojenia i samochodów. Gra jest darmowa i przejście pierwszych trzech poziomów nie wymaga żadnych opłat. Aby bawić się dalej konieczne są już niestety mikropłatności.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej