autor: Miriam Moszczyńska
Składane koła w rowerach Tuck Bike - to nowy wymiar składaków
Składak za 7 tysięcy złotych brzmi jak przerost formy nad treścią? Cóż, poznajcie Tuck Bike – składany rower, w którym poza ramą złożyć można także koła.
Składane rowery to żadna nowość, jednak zazwyczaj mają one jedną „wadę” – wyglądają nieco komicznie. Naprzeciw temu problemowi wyszedł Alex Animashaun, inżynier z Kaliforni, który stworzył Tuck Bike, czyli składaka nieodbiegającego wyglądem od „normalnych” rowerów. Tym, co jeszcze odróżnia ten projekt od innych rozwiązań tego typu, jest możliwość złożenia kół.
Może Cię zainteresować:
- Chiński komputer kwantowy miliony razy szybszy od maszyny Google?
- Sztuczna inteligencja Ask Delphi umie ocenić, co jest moralne – sprawdzamy, jak działa
Jak czytamy na oficjalnej stronie Tuck Bike, Alex po raz pierwszy przejechał się na prototypie składanego roweru w 2017 roku. Od tego czasu inżynier udoskonalał swój wynalazek. Dziś realnie można go kupić, wspierając kampanię Tuck Bike na Kickstarterze.
Jeśli chodzi o materiały wykorzystane do stworzenia tego składaka, to zarówno rama, jak i kierownica wykonane są z aluminium. Tajemnicą pozostaje to, z czego zrobione jest koło, jednak Alex zapewnia, że jego użytkowanie jest w pełni bezpieczne, a konstrukcja uzyskała certyfikat ISO 4210-7. Co więcej, podczas jazdy na Tuck Bike nie musimy martwić się o „złapanie gumy”, ponieważ opony wykonane są z odpornej na przekłucia gumy Gecko.
Pozostając w temacie kół. Ich składanie może wydawać się czymś w rodzaju czarnej magii, jednak jest zupełnie inaczej. Jedno koło można złożyć w czasie poniżej 2 minut, a sam twórca Tuck Bike porównuje ten proces do układania kawałków pizzy:
Koło podzielone jest na trzy równe części. Wobraźcie sobie pizzę pociętą na trzy kawałki. Możecie położyć jeden na drugim i właśnie na takiej zasadzie składa się koło. Wzmocniliśmy obręcz, którą w całości trzymają zaciski klinowe, więc łączenia są w rzeczywistości najmocniejszą częścią koła. (...) Ostatni zacisk znajduje się przy piaście, zatem trzeba otworzyć wszystkie trzy zaciski, aby można było złożyć dowolny segment. Piankowe opony umożliwiają składanie i rozkładanie koła bez konieczności spuszczania powietrza i pompowania.
Jeśli myślicie o zakupie Tuck Bike, to możecie to zrobić poprzez wsparcie zbiórki na Kickstarterze. Rower dostępny jest w dwóch rozmiarach: dużym oraz średnim. Cena dla obu wersji jest taka sama – 1795 dolarów, co w przeliczeniu daje nieco ponad 7 tysięcy złotych. Jak widać, definitywnie nie jest to jednoślad na każdą kieszeń, choć nie sposób nie zgodzić się, że taka wygoda musi mieć swoją cenę.