Prezes Pat Gelsinger żegna się z Intelem. Firma dziękuje mu za pracę, a stanowisko CEO zajmą teraz dwie osoby
W niespodziewanym ogłoszeniu Intel przekazał, że z początkiem grudnia Pat Gelsinger przestał pełnić funkcję dyrektora generalnego firmy.
2 grudnia Pat Gelsinger ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy Intel. Jego miejsce zajmą David Zinsner oraz Michelle Johnston Holthaus, których zadaniem będzie wyciągnięcie producenta z kryzysu, w jakim znalazł się w ostatnich miesiącach. Jednocześnie podziękowano Gelsingerowi za jego poświęcenie całej firmie (vide Intel).
Zmiany na szczycie
Poza zmianą na stanowisku dyrektora generalnego wyznaczono nowego przewodniczącego zarządu. Tymczasowo został nim Frank Yeary, który w ogłoszeniu Intela podkreślił zasługi Pata Gelsingera:
W imieniu całego zarządu chciałem podziękować Patowi za lata służby i poświęcenia dla Intela oraz kariery w przewodzeniu rozwojowi technologicznemu. Pat spędził swoje pierwsze zawodowe lata w Intelu, a potem powrócił w krytycznym dla firmy momencie w 2021 roku.
Jako przywódca Pat pomógł uruchomić i zrewitalizować proces produkcyjny chipów, inwestując w tworzenie półprzewodników, a jednocześnie nieprzerwanie pracował nad wprowadzaniem innowacji w całej firmie.
Pat Gelsinger pełnił funkcję dyrektora generalnego Intela przez blisko 4 lata (od 15 lutego 2021 roku). Kilka ostatnich miesięcy było jednak wyjątkowo trudnych. Problemy z procesorami 13. i 14. generacji były tylko początkiem. Później przyszły cięcia finansowe ograniczające inwestycje oraz zwolnienia grupowe, które mają miejsce także w Polsce.
Nie wiadomo, czy odejście Pata Gelsingera zostało zaplanowane już kilka miesięcy wcześniej, czy było uzależnione od wyników nowych procesorów Intel Core Ultra 200. Jak wiemy, nie cieszyły się one dużą popularnością. Podczas gdy scalperzy wykupywali Ryzeny 7 9800X3D, w niektórych sklepach najnowsze Intele nie znalazły choćby jednego zainteresowanego.
Niedawno pojawiły się także głosy z wewnątrz, sugerujące drastyczny spadek morale pracowników Intela. Dlatego firma postanowiła przywrócić bezpłatną kawę i herbatę. Sytuacja w Intelu nie jest więc prosta – skumulowanie problemów mogło doprowadzić do decyzji o odejściu Pata Gelsingera.