autor: Kamil Ostrowski
Porównanie szybkości Windows 7 i Windows 8
Jeden z zachodnich serwisów technologicznych otrzymał przedpremierowo konsumencką wersję Windowsa 8 i postanowił porównać szybkość nowego systemu operacyjnego z wysłużonym Windows 7. Który OS okazał się być szybszy?
Premiera kolejnej wersji systemu firmy Microsoft zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli zastanawiacie się nad przesiadką na okna z cyferką osiem, to w podjęciu decyzji może Wam pomóc porównanie wydajności systemów Windows 7 i Windows 8.
Według redaktora serwisu Techspot, pierwsze wrażenie po zetknięciu się z nowym oprogramowaniem Microsoftu jest pozytywne, chociaż przyzwyczajenie się do niektórych rozwiązań (m.in. słynnej rezygnacji z przycisku Start, znajdującego się w dolnej, lewej części ekranu), zajmuje nieco czasu.
Testy zostały przeprowadzane na sprzęcie o następującej specyfikacji:
- Procesor: Intel Core i7-3960X
- Pamięć RAM: 16GB DDR3-1866
- Karta graficzna: GeForce GTX670
- Płyta główna: Asrock X79 Extreme11
- Dysk twardy: Samsung Spinpoint F1 1TB
- Drugi dysk twardy, wykorzystywany w niektórych testach: Kingston SSDNow V+ 200 256GB SSD
Największą i najbardziej pozytywną zmianą jest czas włączania i wyłączania się systemu. Windows 8 przebywa „drogę” od ukazania się logo systemu do pulpitu o 33% szybciej od swojego poprzdnika. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy chcemy zakończyć pracę.
Nowy system operacyjny odnotowuje także wzrosty w przypadku pracy przy multimediach. Benchmark PCMark 7 wykazał wzrost z 3467 punktów do 3789 punktów, różnica wyniosła więc 9%. Mniejszą, ale również znaczącą poprawę zauważono w przypadku x264 HD Benchmark 5.0 – z 81,5 do 86,1 klatek na sekundę, a więc o 6%.
Niewielkie spadki Windows 8 odnotowuje w przypadku generowania skomplikowanej grafiki, co na nasze warunki przekłada się na liczbę klatek na sekundę w grach. Są to jednak różnice marginalne. W przypadku Battlefieda 3 w ustawieniach Ultra z 88 k/s do 87 k/s, w przypadku Just Cause 2 z 127 k/s do 125 k/s, a w 3Dmarku 11, z 2170 punktów do 2150 punktów.
Niewielka utrata klatek z pewnością spowodowana jest świeżością systemu i brakiem doświadczenia twórców sterowników z pracą pod tym systemem. Wystarczy przypomnieć jak wyglądała sytuacja przy premierach poprzednich Windowsów. Biorąc pod uwagę okoliczności, spadki są naprawdę minimalne i w ciągu kilku miesięcy po premierze, nowy system Microsoftu prawdopodobnie prześcignie starszego brata.
Windows 8 zadebiutuje 26 października 2012 roku. Pojawi się on w czterech edycjach: standardowej, Pro, Enterprise i RT.