Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 kwietnia 2023, 13:22

Polskie napisy w każdej grze - to wkrótce może stać się rzeczywistością

Nowa funkcja Windowsa w nieoczywisty sposób może pomóc graczom. Już teraz na bieżąco generuje ona napisy w trakcie rozgrywki.

Źródło fot. Ubistoft, Microsoft
i

Bariera językowa nierzadko sprawia, że gracze nie mogą w pełni doświadczyć gier, zwłaszcza tych z zawiłą fabułą. Wydawcy kluczowych gier z reguły decydują się na implementację przynajmniej polskich napisów, ale mniejsze produkcje zazwyczaj oferują tylko jedną wersję językową. Ten problem może niedługo zostać rozwiązany.

Nowość w Windowsie z potencjałem pomocy dla graczy

Windows 11 jakiś czas temu otrzymał aktualizację, wprowadzającą tak zwane napisy na żywo (ang. live captions). Funkcja ta pozwala na generowanie w czasie rzeczywistym transkrypcji wszystkich głosów „wydobywających się” z naszego komputera.

W pierwotnym założeniu system napisów został wprowadzony w ramach pomocy osobom niedosłyszącym lub głuchym, jednak społeczność graczy znalazła dla niego więcej zastosowań.

Użytkownik Pizza_sushi85 w swoim wpisie na Reddicie podzielił się wynikami eksperymentu z live captions pod kątem zastosowania w grach.

Firma Microsoft niedawno dodała funkcję napisów na żywo do systemu Windows 11, która zapewnia automatyczną transkrypcję filmików. Co zaskakujące, działa to nie tylko w przeglądarce, ale także w grach.

Niedawno wypróbowałem tę funkcję, sprawdzając, czy mogę jej użyć do dodania napisów do jednej z odsłon serii Assassin's Creed – gier, w których notorycznie brakuje napisów, i zadziałało.

Nie działa ona jednak idealnie, ponieważ nie mogłem jej używać na pełnym ekranie, a tylko w trybie okienkowym. Istnieje również bardzo niewielkie opóźnienie, ponieważ narzędzie potrzebuje nieco czasu na transkrypcję, ale nie jest to wielki problem. Poza tym, ponieważ napisy na żywo wykorzystują technologię mowy, nie możesz odtwarzać wideo ani muzyki w tle. Transkrypcja może być błędna, zwłaszcza jeśli dźwięk nie jest bardzo wyraźny (np. rozmowy NPC w tle lub mocny akcent). I wreszcie, obsługiwany jest tylko amerykański angielski. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej języków (a nawet tłumaczeń).

Pomimo obecnych ograniczeń, wiemy już, że napisy na żywo mają bardzo duży potencjał w przypadku uzupełniania brakujących oryginalnych transkrypcji oraz klaryfikacji pobocznych wypowiedzi i przeróżnych akcentów, na których polec mogą nawet ludzie dobrze posługujący się danym językiem.

  1. Poprzez integrację z systemem komputera live captions będą mogły uzupełniać rozgrywkę, nawet gdy nie będziemy mieć dostępu do internetu.
  2. Po dopracowaniu systemu konwersji dźwięku na tekst, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby uzupełnić go o możliwość tłumaczenia (podobnie jak w przypadku napisów na YouTubie).
  3. Pomocne może okazać się ciągle rozwijane AI, które coraz lepiej odnajduje się w pracy z dźwiękiem.
  4. Wszystko to stanie się jednak możliwe dopiero wówczas, gdy Microsoft dostrzeże, że funkcja ta może być przydatna dla większej grupy odbiorców, niż na początku zakładano.

Jak włączyć napisy na żywo?

Jeśli możliwość skorzystania z napisów na żywo Was zainteresowała, przedstawiamy instrukcję, jak skorzystać z niej na Waszych komputerach.

Napisy na żywo są dostępne w Windows 11 (wersja 22H2 i nowsze).

Aby włączyć napisy na żywo, wykonaj jedną z następujących czynności.

  • Włącz przełącznik Napisy na żywo w wysuwanym menu Ułatwienia dostępu w szybkich ustawieniach (aby otworzyć szybkie ustawienia, wybierz ikonę baterii, sieci lub głośności na pasku zadań).
  • Naciśnij klawisz z logo systemu Windows + Ctrl + L.
  • Wybierz pozycję Start > Wszystkie aplikacje > Ułatwienia dostępu > napisy na żywo.
  • Przejdź do pozycji Ustawienia > Ułatwienia dostępu > Podpisy i włącz przełącznik Napisy na żywo.

Źródło: Microsoft

Po przetestowaniu funkcji podzielcie się z nami Waszymi odkryciami i uwagami.

Sonia Selerska

Sonia Selerska

Swoją przygodę z zawodowym pisaniem dla GRYOnline.pl rozpoczęła w 2022 roku, ale od zawsze interesowała się wszelkimi formami słowa pisanego. Studentka kierunku Film i Multimedia na specjalizacji Tworzenie Gier Wideo, głęboko śledzi zacierającą się granicę między tymi dwoma światami. Czasami wstydliwie docenia przerost formy nad treścią. W przypadku mediów częściej niż rzadziej wchodzi w skrajności; nigdy nie może wybrać między filmami dokumentalnymi i horrorami a cozy grami, symulatorami życia i animacjami. Częściej niż przy tytułach AAA znajdziecie ją przy oldskulowych konsolach i perełkach indie. Wolny czas poświęca swojej miłości do mody i szeroko pojętej sztuki. Uważa, że fabuła to najważniejszy element gry, a najlepsze historie to te, które czerpią z życia codziennego.

więcej