Pierwsze aktualizacje mikrokodu Intela są dostępne. Spadek wydajności procesorów jest znikomy
Niektórzy posiadacze procesorów Intela 13. i 14. generacji mogą już pobierać wersję beta BIOS-u ze zaktualizowanym mikrokodem. W przypadku płyt głównych MSI odnotowano znikomą różnicę w wydajności.
Aktualizacja mikrokodu dla procesorów Intela 13. i 14. generacji miała pojawić się dopiero w połowie sierpnia. Być może presja czasu sprawiła, że postanowiono przyspieszyć udostępnienie nowego BIOS-u z wersją mikrokodu o numerze 129. Na razie dedykowana aktualizacja jest dostępna dla wybranych modeli płyt głównych z serii Z790. Tyczy się to zarówno MSI i Asusa, które jako pierwsze miały udostępnić nowy BIOS (vide Tom’s Hardware).
Nowy mikrokod Intela rozwiewa obawy związane z wydajnością procesorów
Jedną z pierwszych osób, które przetestowały mikrokod, jest youtuber JayzTwoCents. Przeprowadził on kilka benchmarków, które miały sprawdzić, jak prezentuje się wydajność procesorów przed i po aktualizacji. Po testach, także w grach, wynika, że spadek wydajności jest praktycznie niezauważalny. Największą różnicę wykazał benchmark Time Spy Extreme, w którym po aktualizacji wynik zmienił się z 11 941 punktów na 11 264 punkty.
Najważniejszą różnicą jest spadek skoków napięcia po aktualizacji mikrokodu, co powinno zmniejszyć ryzyko uszkodzenia procesora. Większa różnica w benchmarkach wystąpiła w porównaniach pracy na wielu rdzeniach niż na jednym. To ciekawa informacja, ponieważ JayzTwoCents przekazał, że procesory osiągały bardziej niebezpieczne wartości napięcia przy pracy na jednym rdzeniu, a nowy mikrokod nie wpłynął znacząco na taki tryb pracy procesora.
Warto jednak pamiętać, że aktualizacja znajduje się w wersji beta. MSI jeszcze kilka dni temu miało umieścić na stronie wcześniejszą wersję łatki. To może oznaczać, że za kilka dni aktualizacja 7D89vA51 mogłaby zostać zastąpiona kolejną, a ostateczna wersja faktycznie pojawi się w połowie sierpnia, jak zapowiadał to Intel.
Aktualne wyniki mogą napawać optymizmem. Warto jednak pamiętać, że wewnętrzna komunikacja Intela zdradziła, iż producent nie jest pewny, czy nowy mikrokod całkowicie rozwiąże problem. Dla AMD mogła to być idealna okazja, żeby zagarnąć większą część rynku dla siebie, ale premiera Ryzenów 9000 pokazała, że część nowych procesorów nie spełniła pokładanych w nich nadziei.