Oto 5 błędów z filmów z Indianą Jonesem. Sprawdźcie, czy też je zauważyliście
Nie ma filmu idealnego, który pozbawiony byłby najmniejszego błędu. Indiana Jones nie jest wyjątkiem, a my wybraliśmy kilka pomyłek, które trafiły do ostatecznej wersji widowiska.
Nawet najbardziej ikoniczne serie filmowe nie ustrzegły się błędów. Samochód we Władcy Pierścieni, butla z gazem w Gladiatorze czy też kubek ze Starbucksa w jednym z odcinków Gry o tron potrafią wywołać uśmiech na twarzy widzów. Nie inaczej jest z filmami z serii o najpopularniejszym archeologu granym przez Harrisona Forda.
Na przestrzeni pięciu filmów o Indianie Jonesie pojawiło się kilka mniej lub bardziej rażących błędów. Poniżej przedstawiamy wybrane wpadki z tej serii, które ostatecznie trafiły do kinowej wersji.
Jałowe pustkowie w Świątyni Zagłady nagle wypełnia się zielenią
Cała seria filmów o Indianie Jonesie kręcona była w kilku ogromnych lokacjach, przez co ustrzeżenie się przed błędami i wpadkami było praktycznie niemożliwe. Nawet obecność tak dobrego reżysera, jakim niewątpliwie jest Steven Spielberg, nie gwarantuje, że niedociągnięcia nie pojawią się w filmie.
Tak było między innymi w przypadku jednej ze scen z Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady, w której tytułowy bohater trafił na jałowe pustkowia wypełnione wymierającą roślinnością. Jedno z ujęć pokazuje jednak moment, w którym w tle za bohaterami pojawiają się zielone drzewa. Nawet jeśli taka pomyłka nie wpływa za bardzo na seans, to przez nią scena wydaje się mniej spójna i realistyczna.
Problem z lawą w Świątyni Zagłady
Kolejna wpadka także pochodzi z Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady. Mowa tutaj o scenie, w której ofiara opuszczona zostaje do dołu wypełnionego lawą. Nieszczęśnik zostaje praktycznie spalony, o czym świadczy pustka klatka. Problem w tym, że powinien zostać po nim szkielet, biorąc pod uwagę to, iż kości topią się w temperaturze przynajmniej 1600 stopni Celsjusza.
Warto jednak pamiętać, że temperatury lawy może wzrosnąć nawet do 2100 stopni, a ciekła substancja pokazana w Indianie Jonesie i Świątyni Zagłady ma kolor pomarańczowy, co oznacza intensywne ciepło, ale nie porusza się płynnym wzorem, a raczej wiruje. Technicznie rzecz biorąc, nie powinna ona być w stanie stopić ludzkiego szkieletu. Gdyby tak było, znajdująca się w tej scenie Willie nigdy nie przeżyłaby przebywania w tak bliskiej odległości od lawy.
Znikające pająki w Indianie Jonesie i poszukiwaczach zaginionej Arki
Grany przez Harrisona Forda bohater często trafia do dziwnych miejsc, w których musi zmierzyć się z niezbyt przyjazną fauną. Tak było między innymi w Poszukiwaczach zaginionej Arki. W filmie tym Indy przechodził przez tajemniczy grobowiec, który po brzegi wypełniony był przerażającymi ptasznikami. W jednej ze scen widzimy, jak te niebezpieczne pająki pełzają po plecach głównego bohatera. Po krótkiej chwili widzom serwowane jest nowe ujęcie, w którym na próżno szukać pajęczaków na kurtce bohatera. W kolejnym zbliżeniu na plecy Indy'ego ptaszniki nagle wracają, co stanowi typowy błąd ciągłości.
Pochodnia w Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie
Trzeba szczerze przyznać, że Indiana Jones i ostatnia krucjata ma jedną z najzabawniejszych wpadek ze wszystkich filmów z serii. Patrząc na nią, można się zastanowić, jakim cudem trafiła do ostatecznej wersji. Mamy tutaj bowiem scenę, w której główny bohater trzyma pochodnię, która prawdopodobnie jest… magiczna. Jak bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, iż płomień bijący z przedmiotu nie zapala wypełnionych ropą naftową katakumb? Nawet spadający żar nie sprawia, że widzowie stają się świadkami pokazu sztucznych ogni z udziałem głównego bohatera. Brak logiki w tej scenie potęguje również fakt, iż Kazim podpala grobowiec jedną zapałką, co dodatkowo dowodzi absurdalność tego błędu. Widocznie pochodnia Indy’ego była starożytnym artefaktem dodającym +100 odporności od ognia.
Mapa w Poszukiwaczach zaginionej Arki wypełniona współcześnie brzmiącymi nazwami
Nawet jeśli Poszukiwacze zaginionej Arki od Stevena Spielberga są jednym z najlepszych filmów w historii, to, jak widać, i w nim reżyser nie ustrzegł się błędów. Jedna z wpadek dotyczy sceny z mapą, na której widzom pokazywana jest podróż głównego bohatera do Nepalu w poszukiwaniu kolejnego skarbu. Musimy jednak przyznać, że trzeba nieźle wytężyć wzrok, żeby zauważyć ten błąd. Tajlandia zapisana jest na mapie, chociaż ten kraj otrzymał swoją nazwę dopiero w 1939 roku, a akcja filmu dzieje się trzy lata wcześniej. To samo dotyczy Jordanii, która tak naprawdę stała się Jordanią dopiero w 1949 roku. Wydaje się, że producenci całkowicie zapomnieli o historycznych zmianach.
To tylko kilka wybranych błędów z filmów opowiadających o Indianie Jonesie. Dajcie znać w komentarzach, jakie wpadki i niedociągnięcia udało się Wam znaleźć podczas seansu jakiejkolwiek z części serii. Jeśli chcecie zobaczyć te i inne wpadki, to przypominamy, że filmy Indianie Jonesie można obejrzeć na platformie Disney+.
Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!