autor: Kamil Zwijacz
Odświeżone wersje Homeworld 1 i 2 zaoferują rozdzielczość Ultra HD
Studio Gearbox Software podzieliło się szczegółami dotyczącymi odświeżonych wersji dwóch pierwszych części serii Homeworld. Okazało się, że obie gry przejdą gruntowne zmiany i zaoferują prawdziwą rozdzielczość Ultra HD. Dodatkowo do prac nad oprawą dźwiękową zatrudniono twórców oryginalnego audio.
Przy okazji rozmowy Randy’ego Pitchforda z przedstawicielem serwisu Polygon, poruszono temat serii gier strategicznych Homeworld. W związku z tym mamy kilka nowych informacji dotyczących odświeżonych wersji „jedynki” i „dwójki”. Okazało się, że zmiany nie ograniczą się tylko do delikatnego ulepszenia oprawy i przystosowania produkcji do poprawnego działania na najnowszych systemach operacyjnych. Szef studia Gearbox Software zdradził, że obie produkcje przejdą gruntowne zmiany i zachwycą nawet posiadaczy kart graficznych Nvidia GeForce GTX 780 Ti czy też GTX Titan. Szykuje się więc prawdziwa uczta wizualna, niestety nie ujawniono terminu premiery remake’ów gier Homeworld i Homeworld 2. Deweloper ma jednak nadzieję, że nastąpi to wkrótce.
Marka Homeworld trafiła w ręce studia Gearbox Software w 2013 roku, kiedy deweloper nabył do niej prawa podczas aukcji, na której wyprzedawano aktywa firmy THQ. Już wtedy zapowiedziano odświeżenie dwóch pierwszych odsłon serii i wydanie ich w ramach cyfrowej dystrybucji. „Ojcowie” serii Borderlands postanowili jednak pójść o krok dalej.
„Dokonaliśmy dużych inwestycji w odświeżenie gier Homeworld i Homeworld 2. Wydamy je na platformach cyfrowej dystrybucji, w pełni zremasterowanych wersjach. Jeżeli więc posiadasz kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 780 Ti czy też GTX Titan, a dodatkowo masz jeden z tych monitorów 4K za 3 tys. dolarów, to ujrzysz niesamowity obraz (…) to prawdziwe UHD (Ultra High Definition), HD to za mało” – powiedział Randy Pitchford.
Jednocześnie ujawnił, że firma zatrudniła twórców oprawy dźwiękowej, którzy pracowali przy pierwotnych wersjach, by zremasterowali całą ścieżkę dźwiękową. Wszystkie te starania mają być „bardzo imponujące”.
Przy okazji, warto wspomnieć o Homeworld: Shipbreakers, który pierwotnie miał być grą free-to-play, jednak w 2013 roku porzucono ten pomysł, gdyż studio Gearbox Software zgłosiło się do deweloperów z Blackbird Interactive z propozycją współpracy. Duża część ekipy tworzącej ten tytuł, to byli pracownicy Relic Entertainment odpowiedzialni za pierwsze odsłony serii Homeworld. O produkcji mówiło się, że jest to kolejna część kultowej strategii, tyle, że pod inną nazwą (pierwotnie gra funkcjonowała jako Hardware: Shipbreakers). Przedstawicielom Gearbox tak bardzo spodobała się ta produkcja, że postanowili użyczyć jej twórcom nazwy Homeworld, wyłożyć pieniądze na dalszą produkcję i wydać projekt na komputerach PC. Niestety nie wiadomo kiedy nastąpi premiera.
Homeworld to strategia czasu rzeczywistego stworzona przez studio Relic Entertainment. Gra została wydana na komputerach osobistych w 1999 roku, a cztery lata później doczekała się kontynuacji. W 2007 roku marka trafiła w ręce firmy THQ, by w 2013 roku zostać wykupionym przez Gearbox Software za 1,35 mln dolarów.