Nvidia: pierwsza gra AAA wymagająca ray tracingu pojawi się w 2023 roku
Morgan McGuire z firmy Nvidia wypowiedział się w sprawie wykorzystania ray tracingu w grach. Jego zdaniem pierwsza wysokobudżetowa produkcja wymagająca tej technologii ukaże się w 2023 roku.
O ray tracingu w grach z pewnością jest już głośno, a kolejne firmy podejmują działania celem wykorzystania tej technologii. Jednak nie da się ukryć, że dla przeciętnego gracza jest to tylko ciekawostka, bo na razie korzystanie z niej wiąże się ze sporymi spadkami wydajności, zwłaszcza w przypadku starszych kart grafiki. Niemniej firma Nvidia po raz kolejny przekonuje, że ray tracing stanie się standardem na rynku elektronicznej rozrywki. Tym razem głos zabrał Morgan McGuire, którzy przygotował prezentację na trwające właśnie targi technologiczne Siggraph 2019. Jak oznajmił na Twitterze, pierwsza wysokobudżetowa gra wymagająca ray tracingu zadebiutuje w 2023 roku.
Skąd ten termin? McGuire zwraca uwagę na karierę wcześniejszych nowinek technologicznych w grach, jak choćby pierwszych kart grafiki. Jak twierdzi, niemal zawsze musi upłynąć co najmniej pięć lat od debiutu nowej technologii, nim stanie się ona standardem. Dlatego też McGuire uważa, że do 2023 roku ray-tracing i stosowana obecnie rasteryzacja będą koegzystować, by później ta druga opcja ustąpiła rozwiązaniu hybrydowemu. To z kolei będzie wykorzystywane do 2034 roku, po czym twórcy gier przerzucą się na pełnoprawny path tracing.
Choć o słuszności rozumowania McGuire’a przekonamy się dopiero za parę lat, może on mieć sporo racji. Jak wspomnieliśmy, konkurenci Nvidii również pracują nad opanowaniem ray tracingu, i to nie od niedawna (vide patent AMD z 2017 roku). Nie można też zapomnieć o nowej generacji konsol – Project Scarlett i PlayStation 5 na pewno zadebiutują na długo przed 2023 rokiem i obie platformy mają zaoferować wsparcie tej technologii. W takim przypadku ukazanie się gry wymagającej ray tracingu pozostałoby jedynie kwestią czasu. Na razie jednak nie zapowiada się, by miało do tego dojść w najbliższej przyszłości.