autor: Krzysztof Sobiepan
Microsoft i Acer ogłaszają gogle "zmiksowanej" rzeczywistości
Na konferencji GDC 2017 firma Microsoft ogłosiła projekt Acer Windows Mixed Reality, prezentując jednocześnie gogle rozszerzonej rzeczywistości. Inicjatywa jest jeszcze we wczesnym stadium, ale niedługo chętni deweloperzy będą mogli zacząć testować produkt.
Firma Microsoft od pewnego czasu wydaje się zainteresowana koncepcjami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wewnętrznym projektem AR (ang. augmented reality) komputerowego giganta jest HoloLens, któremu jednak daleko do komercjalizacji. W październiku zeszłego roku ujawniono zaś plany stworzenia kolejnych typów gogli, tym razem we współpracy z innymi firmami technologicznymi, m.in. HP, Dell, Lenovo, Asus czy Acer. Program najwyraźniej wszedł w życie, wielkie tryby korporacyjnej machiny zaczęły się z wolna obracać, co zaowocowało wczorajszą informacją o Acer Windows Mixed Reality Development Edition – goglach „zmiksowanej” rzeczywistości od tajwańskiej firmy, przystosowanych do współpracy z systemem Windows 10.
Na trwającej konferencji deweloperskiej GDC 2017 odbyła się prezentacja owego sprzętu, a twórcy oprogramowania wkrótce mają otrzymać pierwsze egzemplarze testowe. Same gogle wyposażone są w dwa ekrany o rozdzielczości 1440x1440 pikseli, z częstotliwością odświeżania na poziomie 90Hz. Mają też posiadać wbudowany system audio oraz możliwość podłączenia zewnętrznych słuchawek. Microsoft zapewnia także, że urządzenie nie będzie wymagało do działania dodatkowego sprzętu pokroju czujników podczerwieni, a całość instalacji odbędzie się w systemie Plug and Play.
Do czego ma być używana owa technologia? W tym aspekcie może pojawić się pierwsza koncepcyjna rysa na produkcie. W dostępnym poniżej materiale wideo z końca zeszłego roku – który ma wprowadzać użytkownika w cały pomysł – największy nacisk położono oczywiście na „mieszanie” realnego świata poprzez dodawanie do niego wirtualnych obiektów. Prezentacja wydaje się jednak bardzo sztampowa i mało inspirująca. Na prawdziwym drewnianym biurku możemy zobaczyć na przykład ikonkę programu Skype lub wyświetlić systemowe okno Windows na najbliższej ścianie. Nieco ciekawsze wydają się możliwości tworzenia awatara osoby, która w tym momencie nie znajduje się w pokoju lub zmieniania wyglądu otaczających użytkownika mebli.
Pojawia się pytanie, czy koncepcja skończy jedynie jako sprzęt do ekstrawaganckiej obsługi systemu Windows oraz niewymagających i gadżeciarskich aplikacji, czy można się będzie spodziewać pełnowymiarowych gier, opartych na wzbogacanej polygonami zabawie we własnym pokoju. Kolejną zagwozdką będzie koszt produktu, miejmy nadzieję znacznie niższy od obecnie proponowanej producentom programów ceny ok. 11 tys. zł za prototyp HoloLens.
Najpewniej upłynie jeszcze wiele czasu, zanim projekt Acer Windows Mixed Reality trafi na sklepowe półki. Przeciętnemu użytkownikowi pozostaje więc jedynie czekać i obserwować dalszy rozwój wydarzeń.