autor: Konrad Hazi
Linux Ubuntu Touch odpalony na Xiaomi Redmi Note 7
Historia prób uruchamiania różnych systemów operacyjnych na smartfonach sięga praktycznie początku ich istnienia. Złamanie zabezpieczeń i dostosowanie się do specyfiki danego modelu trwa zwykle dość długo. Jak się jednak okazuje, już teraz da się odpalić Ubuntu Touch na nowym Redmi Note 7.
- Użytkownikowi forum XDA Developers udało się stworzyć i wgrać port Ubuntu Touch na Redmi Note 7.
- Telefon od Xiaomi jest jednym z najnowszych modeli, który pozwolił na wgranie Ubuntu.
Dawno, dawno temu, w epoce Androida łupanego, na rynku pojawił się HTC HD2, który pozwalał na wgranie niemal dowolnego systemu operacyjnego - począwszy od Windowsa Mobile, na którym pracował domyślnie, przez Ubuntu, kolejne wersje Androida, aż po Windowsa XP. Na rynku przez długi czas nie pojawiały się inne modele, które dawałyby tak wiele możliwości. Tymczasem HD2 z 2009 roku zestarzał się okrutnie i dalsze prace nad oprogramowaniem dla niego po prostu pozbawione były sensu.
Z czasem zainteresowanie deweloperów przeniosło się na Samsunga Galaxy S III oraz Galaxy Note II, które pozwalały na stosunkowo prostą instalację standardowych wersji systemów Linux. Jednak również w tym przypadku telefony zestarzały się i niewiele można było w tej kwestii zrobić.
Ubuntu na Redmi Note 7?
Wciąż jednak żyją projekty takie jak postmarketOS czy UBports, które starają się wypełnić niszę pomiędzy urządzeniami Androidowymi a komputerami korzystającymi z różnych dystrybucji Linuxa. Co jednak, jeśli chcielibyśmy mieć Linuxa na nowym telefonie? Sprawdzić to postanowił jeden z użytkowników forum XDA Developers - erfanoabdi. Trzeba przyznać, że poszło mu nieźle, bo udało mu się wgrać na Xiaomi Redmi Note 7 system Ubuntu Touch.
Erfanoabdi pochwalił się pierwszymi zdjęciami ekranu, jednak na ten moment port systemu jest w bardzo wczesnej fazie. Działa ekran dotykowy, moduł Hardware Composer, a nawet Wi-Fi, lecz to by było na tyle. Także sama instalacja systemu jest wieloetapowym, złożonym procesem i wymaga sporo wiedzy oraz cierpliwości. Jest jednak nadzieja, ponieważ ostatnie lata przyniosły sporo zmian w architekturze systemu Android (za sprawą Project Treble) i programiści zaangażowani w projekt Halium pracują nad bibliotekami, które pozwolą wykorzystać istniejące już sterowniki. Gdy prace zostaną ukończone, może to pozwolić na zbudowanie obrazu systemu gotowego do bezpośredniego flashowania na urządzenia.