Limbo – niezależny hit wreszcie dostępny na Androidzie
Na platformie Google Play wreszcie zadebiutowała jedna z najlepszych niezależnych gier w historii – platformówka Limbo. Dzieło studia PlayDead zostało udostępnione w modelu premium i można je nabyć za około 18 złotych.
Limbo w wersji na Androida, ogłoszone w 2012 roku wraz z edycją dedykowaną iPhone’owi i iPadowi, powstawało w prawdziwych bólach. O ile druga z wymienionych ukazała się stosunkowo szybko, bo w połowie 2013 roku, o tyle odsłona przeznaczona na smartfony i tablety działające pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego firmy Google zaliczyła solidny poślizg. Deweloperom z duńskiego studia PlayDead wreszcie udało się zrealizować ówczesne zapowiedzi – Limbo trafiło wczoraj do oferty platformy Google Play, gdzie można je nabyć za kwotę około 18 złotych.
Niestety, obecnie Limbo – jedna z najlepszych niezależnych platformówek w historii – jest kompatybilne ze stosunkowo niewielką liczbą urządzeń (po części z uwagi na wymóg posiadania Androida w wersji 4.3, choć głównym powodem jest raczej brak wsparcia dla poszczególnych jednostek centralnych). W moim przypadku – a do listy urządzeń mam przypisane kilkadziesiąt smartfonów i tabletów – produkcja współpracuje jedynie z najnowszym Xperia Z3 Tablet Compact. Zapewne w najbliższych dniach/tygodniach sytuacja ulegnie poprawie.
Limbo przerosło wszelkie oczekiwania, stając się inspiracją dla wielu twórców gier, także mobilnych (patrz: seria Naught), i budzi zachwyt po dziś dzień. Gra oferuje wspaniałe doznania artystyczne, dopracowaną rozgrywkę i wciągającą, choć oszczędną, fabułę. Wcielamy się w niej w chłopca, który wyrusza w niezwykłą podróż z zamiarem uratowania swojej zaginionej siostry. Akcja produkcji rozgrywa się w tytułowej otchłani – miejscu stanowiącym część piekła, w którym lądują nieochrzczeni zmarli, którzy nie popełnili osobistych grzechów.
Gra jest dwuwymiarową, dosyć brutalną platformówką. Rozgrywkę napędza zaawansowany silnik fizyki. Z jego użyciem zaprojektowano większość zagadek logicznych. Nie brakuje tu też licznych i ciekawie zaprojektowanych pułapek. Cechą charakterystyczną gry są częste zgony głównego bohatera, wynikające z dosyć wysokiego poziomu trudności i wielu niespodziewanych sytuacji.